Do
góry
sophos_wakacje_technostrefa (3)

5 zasad bezpiecznego korzystania ze smartfona na wakacjach

Nie jest tajemnicą, że Polacy chętnie korzystają z sieci za pomocą smartfonów – ponad połowa ruchu internetowego generowanego jest właśnie z telefonów. Jest to wygodne szczególnie podczas wyjazdów – w końcu blisko 30% posiadaczy smartfonów używa ich do przechowywania biletu czy karty pokładowej.

Niestety, często zapominają oni przy tym o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nieostrożne korzystanie z sieci i aplikacji mobilnych. Zalogowanie się do publicznego hotspota czy kliknięcie w podejrzany link grozi utratą wrażliwych danych, a nawet środków na koncie. Zatem o czym trzeba pamiętać, aby bezpiecznie używać smartfona podczas urlopu? Poznajcie 5 najważniejszych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu w trakcie wakacji czy na zagranicznym wyjeździe.

#1 Bezpłatne Wi-Fi to duże ryzyko

Nie ma co ukrywać, że bezpłatny dostęp do Wi-Fi zawsze brzmi kusząco, jednak korzystanie z takiej sieci bez jakichkolwiek zabezpieczeń to jak proszenie się o kłopoty. Sieć dzielona z innymi klientami hotelu czy restauracji może być bardzo niebezpieczna, nawet jeśli wymaga podania hasła. Podczas ataków man-in-the-middle przestępcy mogą monitorować ruch sieciowy i przesyłane informacje. Czasem tworzą własną, spreparowaną sieć o nazwie identycznej jak ta dostępna w lokalu i za jej pomocą przechwytują dane logowania do skrzynki mailowej, mediów społecznościowych cz w najgorszym wypadku banku.

↪ Promocje na Smartfony!

➡ Cena iPhone 11 Pro

– Hotspoty są ryzykowne, zwłaszcza jeśli np. rezerwujemy za ich pomocą bilety i podajemy swój numer PESEL czy dane karty kredytowej, które łatwo mogą zostać przechwycone i wykorzystane przez przestępcę. Podczas korzystania z publicznej sieci najbezpieczniej jest całkowicie zrezygnować z korzystania z platform czy usług służących do prowadzenia transakcji, które wymagają podania hasła. Jeśli konieczne jest zrobienie przelewu najlepiej skorzystać z komórkowego transferu danych i użyć specjalnej aplikacji bankowej na urządzenia mobilne – radzi Łukasz Formas, kierownik zespołu inżynierów w firmie Sophos.

#2 Uwaga na podejrzane linki i aplikacje

W sezonie wakacyjnym przestępcy rozsyłają maile z atrakcyjnymi ofertami wycieczek, zawierające złośliwe załączniki lub linki. W ostatnim czasie hakerzy posunęli się o krok dalej tworząc fałszywe aplikacje z mapami czy przewodnikami turystycznymi w celu przechwycenia danych logowania. Należy więc zachować czujność i zwracać uwagę na wszelkie błędy w wiadomościach, nie klikać w podejrzane załączniki czy linki, o które nie prosiliśmy (także te przychodzące SMS-em), a aplikacje pobierać tylko z oficjalnych źródeł.

↪ Promocje na Smartfony!

➡ Cena iPhone 11 Pro

#3 Ważna ochrona prywatności

W zamian za dostęp do bezpłatnego hotspotu użytkownicy często podają swoje dane, takie jak data urodzenia czy miejsce zamieszkania. Aż 33% internautów nie czyta też regulaminów na które się zgadza, a ponad połowa robi to jedynie czasami. Tymczasem mogą one kryć zapisy o zbieraniu i przetwarzaniu danych takich jak historia przeglądania czy aktualnej lokalizacji. Warto też zawsze sprawdzać jakie uprawnienia mają instalowane aplikacje czy programy i wyłączyć im np. dostęp do kontaktów, aparatu czy galerii urządzenia.

#4 Zabezpieczenia także na telefonie

Wszystkie aplikacje i system operacyjny urządzenia powinny być zawsze zaktualizowane, gdyż przestępcy często wykorzystują powszechnie znane luki w starszych wersjach oprogramowania. Ważne jest także korzystanie z rozwiązań ochronnych na telefonie – nadal posiada je jedynie 28% użytkowników. Dodatkowym zabezpieczeniem może być również VPN (ang. Virtual Private Network), czyli oprogramowanie szyfrujące ruch sieciowy i uniemożliwiające przechwycenie haseł czy danych logowania.

#5 Backup danych

Przed wyruszeniem w drogę (należy zebrać drużynę 😁) warto wykonać kopię zapasową zdjęć i wszelkich danych. Zabezpieczy to cenne informacje na wypadek kradzieży telefonu, zgubienia go czy zniszczenia w trakcie podróży. Dobrze jest także pamiętać o zaszyfrowaniu urządzenia i ustawienia trudnego do odgadnięcia kodu blokady. Zarówno smartfony z Androidem jak i iOS oferują opcję „Znajdź mój telefon”, która nie tylko umożliwia zlokalizowanie smartfona, ale także wylogowanie się ze wszystkich kont czy nawet zablokowanie zgubionego lub skradzionego urządzenia.

↪ Promocje na Smartfony!

➡ Cena iPhone 11 Pro

Pamiętajcie też by taką kopię zapasową stworzyć zarówno na dysku fizycznym jak i w chmurze by zachować maksimum bezpieczeństwa waszych danych. Oczywiście tworząc ją w chmurze korzystajcie jedynie z zaufanych serwisów, a samą kopię zabezpieczcie trudnym do złamania hasłem. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!