50 shades of grey? Już nie! Fiat żegna się z szarością

W motoryzacji ważna jest moc, szybkość, spalanie i wytrzymałość samochodu. Ale jednym z elementów na który też zwraca się uwagę jest kolor. Marka Fiat uznała, że odejdzie od odcieni szarości w swoich nowych modelach na rzecz bardziej żywych barw.

Fiat postanowił pozbyć się szarych odcieni ze swoich aut, tych obecnych już na rynku, jak i nadchodzących.

Szary kolor jest jednym z 3 najczęściej wybieranych odcieni, gdy mowa o samochodach.

W Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku co piąte auto miało właśnie kolor szary.

Kolory bardzo często zmieniają to jak postrzegacie świat dookoła. Na przykład krwista czerwień kojarzy się z ogniem, miłością, agresywnością. Stąd częsty wybór tego kolory w motoryzacji, przy sportowych modelach.

Nie zabraknie oczywiście dużej ilości pojazdów pomalowanych na klasyczną, elegancką i ponadczasową czerń. Dla przeciwwagi również często wybierany jest kolor biały, ze względu na jasność, czystość i fakt, że nie nagrzewa się tak szybko latem jak przy innych barwach.

źródło grafiki YouTube

Jest jeszcze odcień pośrodku, czyli szarość, która często może kojarzyć się z obojętnością, apatią i zmęczeniem. Jednak koło białego i czarnego jest to kolor najczęściej wybierany, bo 65% nowych samochodów sprzedanych w 2022 roku w Stanach Zjednoczonych, było pomalowanych na jedną z tych 3 barw.

Szarych aut, które się sprzedały w zeszłym, roku było 18%, czyli około co piąty pojazd. Fiat chyba nie zwraca aż na to tak uwagi, bo chce wyeliminować ten kolor ze swoich nadchodzących samochodów. Za to firma skupia się na zamiłowaniu do intensywnych barw we Włoszech.

Włochy – Kraina kolorów. Fiat – Marka kolorów

Włosi nie będą już patrzeć na szare pojazdy, za to zobaczą barwne kolory na Fiacie 600. 4 lipca zaprezentowany zostanie elektryczny Fiat 600e, który jest rodzinną pozycją na liście. Ta premiera ma zainspirować do radości z życia i pozytywnego nastawienia na co dzień.

Obecne już modele przejdą metamorfozę i będą dostępne w żywych kolorach, mowa o modelach: nowy 500, 500 Hybrid, 500X, Panda i Tipo. Jakie będą to odcienie? Jest ich trochę do wyboru: biel Gelato, pomarańcz Sicilia, pomarańcz Paprika, czerwień Passione, Blu Dipinto di Blu, błękit Italia, błękit Venezia, zieleń Rugiada, zieleń Foresta, różowe złoto i czarna Cinema.

źródło grafiki YouTube

Jak widać zainspirowano się kolorami natury i krajobrazu Włoch. Na filmie promocyjnym widać przemianę i symboliczne pożegnanie z kolorem poprzez zanurzenie samochodu w wielkim zbiorniku z pomarańczową farbą. Ale czy wyjdzie na dobre zrezygnowanie z tak powszechnie wybieranego koloru?

Piękno księżyca

W końcu szary jest stonowanym odcieniem i nie razi tak w oczy jak intensywne kolory. Poza tym niejeden ma też odcień, co pokazują inne marki jak Ram wywodząca się od Doge.

Modele TRX i Rebel otrzymają specjalną edycję Lunar, która ma nawiązywać do powierzchni księżyca, a kolorem wyjściowym jest Ceramic Grey. Szary jest stonowaną wersją czarnego, która również może być ponadczasowa, a przy tym minimalistyczna.

Jak widać ile marek, tyle pomysłów i podejść do kolorów. A czy Wy sądzicie, że szare auta są nudne? Czy skłaniacie ku wizji, że szary niejeden ma odcień i może równie dobrze wyglądać?

Źródło: Motor1, Autoblog
Źródło miniaturki: YouTube

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!