Do
góry
plus_5g_technostrefa_ (1)

5G w Plusie już 11 maja! | Konkurencja mocno w tyle!

Wokół sieci nowej generacji wciąż jest wiele zawirowań, jednak już za kilka dni jeden z operatorów uruchomi pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G. Mowa o sieci Plus, która już 11 maja uruchomi swoje nadajniki.

Już od kilku miesięcy pojawiały się informacje, że Plus pracuje w pocie czoła nad uruchomieniem w pełni działającej sieci 5G w Polsce jeszcze w pierwszym półroczu. Po drodze pojawiło się sporo przeciwności losu, tak jak między innymi ostatnie doniesienia o zatrzymaniu aukcji, jednak jak się okazuje w przypadku Plusa wszystko było już na ukończeniu.

Dokładnie 11 maja Plus uruchomi w Polsce pierwszą sieć 5G opartą o częstotliwość 2.6 GHz TDD. W ciągu jednego dnia, ta sieć obejmie swoim zasięgiem blisko 900 tysięcy osób w 7 miastach w Polsce.

Plus w najbliższy poniedziałek 11 maja uruchomi pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD, która swoim zasięgiem obejmie blisko 900 tysięcy osób w 7 miastach w Polsce. W ofercie dostępne są już smartfony i routery 5G obsługujące technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz. Uruchomienie w poniedziałek 100 stacji w 7 miastach w Polsce to początek 5G w Plusie. Już wkrótce w zasięgu sieci najnowszej generacji znajdzie się dodatkowe ponad 2 mln osób w Warszawie i jej aglomeracji. Tym samym łączna liczba osób w zasięgu 5G wyniesie 3 miliony.

Wcześniej wspomniane 7 miast to jedne z większych Polskich aglomeracji, jednak jak na razie nie ma mowy o ich 100% pokryciu, co może sugerować między innymi liczba osób objęta zasięgiem w dniu 11 maja. Poniżej znajdziecie listę omawianych miast:

  • Warszawa
  • Łódź
  • Gdańsk
  • Poznań
  • Szczecin
  • Wrocław
  • Katowice

↪ Promocje na Smartfony!

➡ Xiaomi w najniższej cenie!

➡ Cena iPhone 11 Pro

Wielkie wydarzenie, które odbędzie się już za kilka dni to jednak pierwszy etap prac, które potrwają zapewne jeszcze przez kilka następnych lat. W następnej kolejności Plus planuje objęcie zasięgiem 5G całej warszawy oraz okolicznych miejscowości. To właśnie tam ma powstać ponad 600 kolejnych stacji bazowych obsługujących sieć 5G.

Ten etap ma zostać zakończony w pierwszej połowie przyszłego roku. Obiecywana jest między innymi znacznie większa pojemność sieci oraz maksymalne prędkości na poziomie 600 Mb/s. 5G przyniesie ze sobą także znacznie mniejsze opóźnienia oraz lepszą stabilność połączenia, co powinniście odczuć już niebawem, jeżeli tylko macie smartfon obsługujący sieć 5G.

W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych Klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością Internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz. – mówi Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

Na dokładne informacje na temat taryfy oraz nowych ofert będziemy musieli poczekać jeszcze kilka dni, gdyż jak na razie Plus nie udostępnił tych informacji. Możecie być jednak pewni, że zaraz obok smartfonów obsługujących nowy standard pojawią się też routery w tym te mobilne.

↪ Promocje na Smartfony!

➡ Xiaomi w najniższej cenie!

➡ Cena iPhone 11 Pro

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na początku transmisja danych w sieci 5G będzie dostępna dla klientów Plusa oraz Cyfrowego Polsatu w ramach promocji. Jeżeli więc jesteście posiadaczami pakietu Internetu u jednego z tych dostawców, to będziecie mogli sprawdzić samemu, co potrafi 5G. Pamiętajcie jednak, że potrzebujecie także urządzenie, które obsługuje najnowszy standard, np. smartfon lub router.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!