lego atari 2600

Kultowa konsola Atari 2600 już teraz w wersji LEGO!

Firma Atari obchodzi w tym roku swoje 50 urodziny. Atari 2600 to ich kultowa konsola, która zadebiutowała w 1977 roku. Trzy lata później pojawiła się jej zmieniona wersja i to właśnie na jej podstawie przygotowano specjalny zestaw LEGO!

Firma Atari i jej początki

Atari to amerykańska spółka z branży informatycznej, założona 27 czerwca 1972 roku. W latach 70. i 80. XX wieku firma ta była znaczącym uczestnikiem „rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego i komputerów domowych”. Pierwszym wspólnym projektem założycieli spółki – Nolana Bushnella i Teda Dabneya – była gra o nazwie „Pong”, czyli symulacja tenisa stołowego. Do jej stworzenia wykorzystano grafikę dwuwymiarową, przy czym Pong jest jedną z najstarszych gier przeznaczonych na automaty.

Nolan Bushnell i Ted Dabney przy automacie z grą PONG

Warto jednak wspomnieć, że przed założeniem spółki Atari, Nolan i Ted zaprojektowali grę Computer Space. Gra na automaty zaliczyła swój debiut w 1971 roku, a za jej wydanie odpowiadał producent gier zręcznościowych, firma Nutting Associates. Przez pierwsze lata funkcjonowania Atari kierowało się zasadą ciągłej ucieczki do przodu przed konkurencją, co mieli osiągnąć przez produkcję nowocześniejszych i bardziej wciągających gier.

Kultowa konsola do gier – Atari 2600

Największym sukcesem amerykańskiej spółki zdecydowanie była – zaprezentowana w 1977 roku – konsola gier wideo, nosząca nazwę Atari VCS 2600. Była ona jedną z pierwszych konsol, w których użyto wymiennych modułów z grami, czyli tzw. kartridży. Po raz pierwszy tego typu rozwiązanie zastosowano rok wcześniej w konsoli Fairchild Video Entertainment System. Było to bardzo innowacyjne rozwiązanie, bowiem wcześniej w konsolach spotykaliśmy się z wbudowaniem jednej lub kilku gier na stałe! Atari 2600 zaliczyła w zasadzie 4 premiery: USA – wrzesień 1977, Europa – 1978, Japonia – październik 1983 i Polska – 1991 rok.

lego atari 2600

W następnych latach po premierze pojawiło się kilka kolejnych wersji, z czego jedna z nich (1980-1982) miała wbudowane cztery przełączniki – a nie sześć – jak pierwotna Atari 2600. Oprócz oficjalnych wersji nie brakowało również masy klonów, jak konsola Rambo czy Video Game CA-160 od California Access. Atari 2600 wycofano w 1992 roku, a przez 15 lat dystrybucji sprzedano około 25 milionów jej egzemplarzy.

Dzięki temu uzyskała ona status najlepiej sprzedającej się konsoli drugiej generacji, na którą powstało ponad 900 dedykowanych gier. Za najlepiej sprzedawaną grę uznano Pac-Mana, sprzedanego około 7 milionów razy. Następcą kultowej konsoli okazała się Atari 5200, która zadebiutowała na rynku w 1982 roku.

Zestaw LEGO Atari® 2600 na 50-lecie firmy Atari!

W czerwcu tego roku firma Atari obchodziła swoje 50 urodziny. Z tej okazji LEGO przygotowało specjalny zestaw przedstawiający pełnoprawną konsolę Atari 2600! Co więcej, przygotowany zestaw nie opiera się na wersji debiutanckiej, a jej reedycji – z czterema przełącznikami – z 1980 roku. Niestety zestaw zawiera „jedynie” 2532 elementów, mimo tego, że istniało spore pole manewru do przygotowania ich w liczbie równej 2600.

miejsce na kasety atari 2600

Atari 2600 było jednym z najbardziej pamiętnych prezentów, jakie dostałem jako dziecko. […] Dlatego tak niesamowitym doświadczeniem było połączenie dwóch ikon – Atari i Lego – w tym rewelacyjnym zestawie. Mamy nadzieję, że zbudowanie tej klasycznej konsoli przeniesie Cię z powrotem do tych słonecznych dni, kiedy garść pikseli oznaczała świat przygód.

projektant LEGO, Chris McVeigh

Zestaw będzie dostępny od 1 sierpnia 2022 na oficjalnej stronie LEGO, a zainteresowanym przyjdzie zapłacić za niego 1149,99 zł! Według danych opublikowanych na stronie, wymiary konsoli prezentują się następująco: wysokość – 8 cm, szerokość – 33 cm i głębokość – 22 cm.

Oprócz samej konsoli w pudełku znajdziemy również kontroler z ruchomym joystickiem, a także trzy kasety z grami. Aby jeszcze bardziej poczuć klimat kultowej Atari 2600, dołączone kasety możemy umieścić bezpośrednio w konsoli!

ŹRÓDŁO: LEGO, The Verge

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez