Adobe zmienia warunki korzystania z Photoshopa, a użytkownicy są OBURZENI

Adobe zmieniło warunki korzystania z Photoshopa, które nie spodobały się szerokiemu gronu użytkowników. Problem jednak w tym, że bez ich akceptowania nie można nie tylko uruchomić samej aplikacji, ale nawet… odinstalować jej z komputera!

Awatar Kamil Malczyk

Adobe to przedsiębiorstwo znane przede wszystkim z pakietu oprogramowania graficznego, w tym aplikacji takich jak Photoshop czy Adobe Premiere Pro.

Nowe warunki korzystania z aplikacji Photoshop wymagają od użytkowników przyznania firmie dostępu do aktywnych projektów przetworzonych lub przechowywanych na serwerach Adobe w celu „moderacji treści”.

Adobe Photoshop – nowe warunki korzystania

Wczoraj wielu użytkownikom programu graficznego Adobe Photoshop wyskoczył komunikat o aktualizacji dotychczasowych warunków korzystania z aplikacji (tzw. ToU). Pewnie wspomniane zmiany obyłyby się bez większego echa, gdyby nie jeden konkretny zapis, który – łagodnie mówiąc – nie spodobał się użytkowników.

Chodzi o przyznanie dostępu jedynie do projektów przetworzonych lub przechowywanych na ich serwerach, a nie np. tych zlokalizowanych na urządzeniach użytkowników. Jak informuje Adobe, takie uprawnienia są im potrzebne przede wszystkim w celu „moderacji treści”, które znajdują się w chmurze.

Adobe Photoshop - nowy ToS
źródło: X (ex-Twitter) – @Dexerto

Warto również wspomnieć, że zamknięcie okienka z komunikatem nie jest rozwiązaniem tej sytuacji. Aplikacja wymaga od nas wyrażenia zgody na aktualizację warunków korzystania, więc jeśli nie zdecydujemy się na to, nie możemy normalnie korzystać z Photoshopa, ani też odinstalować programu ze swojego komputera.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Paint młodszym bratem Photoshopa? Microsoft ulepsza popularny program graficzny

Paint to jeden z najprostszych programów graficznych, który przez lata rozkochał w sobie masę ludzi na całym świecie. W związku z tym, Microsoft postanowił go dodatkowo ulepszyć, aby z jego możliwości mogło się cieszyć jeszcze więcej użytkowników!

Czytaj artykuł

Profesjonaliści nie kryją niezadowolenia

Sam fakt wyskoczenia takowego komunikatu i brak możliwości jego pominięcia zaskoczył naprawdę wielu użytkowników. Jego konsekwencje najbardziej odczuli jednak zawodowcy, którzy na co dzień pracują z Photoshopem przy mniejszych czy większych projektach wymagających graficznej edycji.

Mowa tu przede wszystkim o grafikach, którzy współpracują z dużymi firmami i są ograniczani przez umowy NDA. Nowa aktualizacja warunków Adobe wzbudza w nich zaniepokojenie, że wyrażenie zgody na te zmiany może doprowadzić do tego, że w mniejszym czy większym stopniu złamią zasady wcześniej wspomnianych umów.

Adobe Photoshop - lista alternatyw
źródło: Github – KenneyNL

Adobe rości bowiem sobie prawa do bezpłatnego kopiowania i tworzenia nowej zawartości z zasobów klientów, a nawet może udzielić innym firmom sublicencje na zasoby swoich użytkowników. Choć właściciele Photoshopa raczej nie mają złych zamiarów, takowe nieograniczone zapisy nie wyglądają najlepiej.

Niezadowolenie części odbiorców urosło do tego stopnia, że jeden z popularniejszych wątków na platformie X (ex-Twitter) wygenerował 3 mln wyświetleń przez ostatnią dobę. Oprócz omówienia całego problemu, znalazła się tam długa lista darmowych i płatnych alternatyw Photoshopa i pozostałych aplikacji z pakietu Adobe.

Co uważacie o wymuszaniu zgody na nowe warunki korzystania z Photoshopa? Czy firma jakkolwiek odniesie się do obaw swoich użytkowników?

ŹRÓDŁO: 9to5Mac

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Awatar senkiwa
    senkiwa

    Adobe od lat gotuje użytkowników jak żabę i to tylko kolejny z represyjnych kroków tej firmy.

Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.