AI pod jednym przyciskiem, czyli nowy klawisz w systemie Windows

Rok 2024 ma być wyjątkowy ze względu na nadchodzące zmiany. Jedna z nich jest mała, ale jakże ważna dla firmy. Microsoft wprowadza dedykowany klawisz do uruchomienia asystenta AI. To pierwsza taka ingerencja w układ klawiatur od 30 lat.

Awatar Marta Urbaniak

Sztuczna inteligencja wkracza do komputerów, rok 2024 będzie oznaczał zagłębianie się w możliwościach tej technologii.

Microsoft po 30 latach, wprowadza do swoich klawiatur nowy przycisk, który powstał z myślą o sztucznej inteligencji.

Po jednym kliknięciu asystent AI wybudzi się i będzie dostępny do Waszych usług.

AI się rozpędza

Sztuczna inteligencja i jej funkcje stają się stopniowo codziennością dla wielu z Was. Strony, aplikacje, a nawet wtyczki do przeglądarek powstały z myślą o łatwym dostępie do technologii AI.

Jednak firmy na tym nie poprzestają, rok 2024 ma być przełomowym rokiem, gdy sztuczna inteligencja wkracza głębiej do urządzeń, a szczególnie do komputerów. Szybki dostęp bez potrzeby wchodzenia i wyszukiwania kluczowych fraz może być istotny dla osób, które dopiero odkrywają możliwości tej technologii, a dla wszystkich innych, będzie to wyższy poziom komfortu.

źródło grafiki Microsoft

No właśnie, co jeśli wystarczyłoby wcisnąć jedynie jeden przycisk, aby mieć dostęp do możliwości sztucznej inteligencji? Microsoft sprawi, że ta myśl stanie się rzeczywistością. Asystent AI “Copilot”, który działa na bazie modelu GPT-4 OpenAI, będzie uruchamiał się po wciśnięciu klawisza z charakterystycznym logo.

Sztuczna inteligencja pod jednym klawiszem

To pierwsza taka zmiana w układzie klawiatury od 30 lat, kiedy to wprowadzono przycisk “Windows”, aby ułatwić interakcję z systemem. Teraz klawisz “Copilot” ma być kolejnym przełomowym krokiem w sferze komputerów.

Ale gdzie znajdzie się ten przycisk? Swoje miejsce znajdzie między prawym przyciskiem “Alt”, a “strzałką w lewo” na klawiaturze. Sam asystent jest wbudowany w system operacyjny Windows 11. Nie tylko odpowie na nurtujące Was pytania, ale również wykona konkretne czynności na komputerze, jeśli mu je “zlecicie”. 

Na razie jest pewnie, że po wciśnięciu przycisku uruchomi się sam asystent, nie wiadomo czy w przyszłości klawisz w połączeniu z innymi będzie tworzył skrót do innej funkcji. Kiedy spodziewać się urządzeń z nowym klawiszem? Pierwszy raz będziecie mogli je zobaczyć podczas targów “Consumer Electronics Show“ 2024.

“W nadchodzących dniach poprzedzających targi CES i podczas nich klucz Copilot zacznie się pojawiać na wielu nowych komputerach PC z systemem Windows 11 od naszych partnerów ekosystemowych. Dostępność zacznie się jeszcze w tym miesiącu aż do wiosny, w tym na nadchodzących urządzeniach Surface.”

– Yusuf Mehdi, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. marketingu konsumenckiego w firmie Microsoft

Już od tego miesiąca, aż do wiosny ma rozpocząć się produkcja i sprzedaż urządzeń uaktualnionych o nowy klawisz.

Źródło: Windows blog
Źródło miniaturki: Windows blog

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.