android 10 mini

Android 10 już jest gotowy do pobrania!

Android 10, wciąż szerzej znany jako Android Q miał swoją oficjalną cichą premierę właśnie dziś. Na początku 10 wersja systemu trafiła na bardzo ograniczoną listę smartfonów, zaczynając oczywiście od urządzeń Pixel 3.

Nowy system to jednak nie tylko poprawi zabezpieczeń, to coś nad czym Google pracowało od wielu miesięcy. Wiele zmian, na które czekało całe grono użytkowników zostały dodane właśnie do tej wersji. Jedną z największych zmian są rzecz jasna…ikony emoji, a dokładniej 65 nowych uwielbianych przez wszystkich emotek.

➡ Tanie smartfony
➡ Xiaomi Mi 9
➡ Oppo Reno

Żarty żartami, największą zmianą na, którą czekali wszyscy jest tak zwany “Dark Mode” czyli po prostu tryb ciemny. Dla osób bardziej zaznajomionych z tematem może to nie być wielkie zaskoczenie, gdyż już teraz na niektórych smartfonach znaleźć można taką opcję. Niestety jest to jedynie zasługa nakładki producenta, w której to zostało to dodatkowo zaimplementowane. Wraz z wejściem Android 10, każdy smartfon, który będzie ten system obsługiwał będzie także umożliwiał natywnie włączenie trybu ciemnego prosto po wyciągnięciu z pudełka. Jednak przed Dark Mode jeszcze sporo zmian, ponieważ wiele aplikacji także tych od Google go nie wspiera.

Drugą ogromną zmianą są gesty, a w zasadzie sposób ich implementacji. W 9 wersji androida mieliśmy do czynienia z próbą implementacji gestów do podstawowej obsługi smartfona przez Google. Poprzedni sposób, który opierał się na podziale dolnej belki na 3 segmenty i po prostu przeciągnięciu do góry odpowiedniej części niewiele różnił się od standardowych przycisków ekranowych. Zastosowana w wersji Android One pojedyncza belka, także nie jest najlepiej odbierana przez użytkowników.

Gesty, które znalazły się między innymi w nakładkach od Xiaomi i Huawei zostały zdecydowanie najlepiej i najcieplej przyjęte. Wszystko rozbija się o sposób cofania przy użyciu gestu. Od teraz wystarczy, że przeciągniemy palcem od krawędzi ekranu, a telefon cofnie naszą ostatnią akcję.

➡ Tanie smartfony
➡ Xiaomi Mi 9
➡ Oppo Reno

Kolejną ważną z perspektywy ostatnich działań na rynku zmianą jest natywne wsparcie dla składanych wyświetlaczy. Te powoli zaczynają pojawiać się na rynku w postaci na przykład Galaxy Fold, czy miejmy nadzieję Huawei mate X. Wraz z najnowszą wersją Androida pojawiło się także natywne wsparcie dla składanych smartfonów. Wszystko to bez żadnych zacięć czy nawet najmniejszych przerw w działaniu.

Zmiany także pojawiły się w przypadku obsługi standardu 5G, do teraz wymagało to zmian ze strony producenta jak i odpowiedniego przygotowania samych smartfonów. Od teraz system jest oficjalnie przystosowany do obsługi najnowszego standardu telekomunikacyjnego.

Sam proces aktualizacji najprostszy będzie dla posiadaczy smartfonów z serii Pixel. Dla pozostałych użytkowników, do momentu kiedy producenci nie przygotują wersji z nakładką może być nieco bardziej skomplikowana. Warto tutaj dodać, że na razie najnowszy system jest dostępny jedynie dla ograniczonej ilości urządzeń. Mowa o następujących urządzeniach:

 • Essential Phone PH-1
 • Huawei Mate 20 Pro
 • LG G8 ThinQ, Nokia 8.1
 • OnePlus 6T
 • OPPO Reno
 • Realme 3 Pro
 • Sony XPERIA XZ3
 • Techno Spark 3 Pro
 • Vivo X27
 • Vivo Nex S
 • Vivo Nex A
 • Xiaomi Mi 9
 • Xiaomi Mi Mix 3 5G

➡ Tanie smartfony
➡ Xiaomi Mi 9
➡ Oppo Reno

Dla większości osób najlepszym wyjściem będzie poczekać na oficjalną wersję dedykowaną do waszego smartfona. Jednocześnie Google zapowiedział, że od teraz pula obsługiwanych smartfonów będzie się sukcesywnie powiększać o kolejne modele. Pojawiają się także informacje o nadchodzących aktualizacjach do smartfonów Samsunga oraz OneUI 2.0 oraz Xiaomi MIUI 11, które mają działać właśnie na Androidzie 10. Na więcej szczegółów trzeba jednak poczekać.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!