Apple i kolejna konferencja już w październiku!

Jeżeli myśleliście, że koszmarnie nudna wrześniowa konferencja Apple to wszystko, co gigant przygotował na ten rok, to muszę Was wyprowadzić z błędu. Na szczęście to, co szykują już na połowę października może pozytywnie zaskoczyć.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Jeżeli myśleliście, że koszmarnie nudna wrześniowa konferencja Apple to wszystko, co gigant przygotował na ten rok, to muszę Was wyprowadzić z błędu. Na szczęście to, co szykują już na połowę października może pozytywnie zaskoczyć.

Premiera najnowszych iPhone’ów z serii 14 nie była tak spektakularna, jak wiele osób zakładało. Na szczęście gigant nie ma planów się zatrzymywać i w połowie października zobaczymy najnowsze modele z takich rodzin jak iPad Pro czy MacBook Pro. Pojawiają się także plotki, że Apple zaprezentuje światu swój pierwszy zestaw VR, który miałby być bezpośrednią konkurencją dla propozycji firmy Meta, jak i innych działających na systemach Windows.

Nieco odświeżony Apple iPad

apple ipad 10

Pierwszą z istotniejszych nowości będzie iPad, który co ciekawe w ubiegłym roku był pierwszy urządzeniem otwierającym konferencję, w trakcie której zaprezentowano także całą serię iPhone 13. W tym roku przypada małe święto dla tego ikonicznego już tabletu, bo otrzymamy jego 10. generację. Ta, przynajmniej zgodnie z przeciekami, przyniesie kilka zmian do wzornictwa tabletów i nieco zunifikuje całą rodzinę.

Tegoroczny iPad 10 ma bowiem cechować się taką samą formą co dostępne już iPady z rodzin Pro, mini oraz Air. Obudowa porzuca zagięcia na rzecz prostych linii i bardziej industrialnego ducha. W tym wypadku, jak i w poprzednich jest to zmiana na lepsze, bowiem taka konstrukcja pozwala zmieścić wewnątrz choćby większą baterię. Choć patrząc na to co zrobiło Apple w przypadku swoich amerykańskich konsumentów, zastępując slot na karty SIM kawałkiem plastiku, można mieć wątpliwości czy wykorzystają odpowiednio dodatkową przestrzeń.

Poza tym iPad 10 w końcu odejdzie już od przestarzałego portu Lightning i zastąpi go doskonale wszystkim znanym portem USB-C. Niestety jak na razie nie mamy szczegółów co do oferowanych przez niego prędkości. Na froncie znajdzie się ekran o przekątnej 10.5 lub nawet 10.9-cala. Natomiast sama matryca ma oferować wyższą rozdzielczość na poziomie 1640 x 2360 pikseli, znaną choćby z iPada Air. Sercem tego modelu będzie dwuletni układ Apple A14 Bionic znany z iPhone’ów serii 12, a jeśli chodzi o wersje pamięci, to do dyspozycji Apple odda nam 64 lub 256 GB.

Apple iPad Pro, bardziej Pro?

Obecność najnowszych tabletów dla profesjonalistów i entuzjastów to wręcz konieczność. W tym roku podobnie jak i w poprzednich latach zobaczymy dwie wersje rozmiarowe. Co istotne, będzie je różnić nie tylko przekątna ekranu, ale i technologia w jakiej ten zostanie wykonany. Mniejszy, iPad Pro 11”, otrzyma matrycę IPS LCD, natomiast większy wariant, którego matryca będzie mieć przekątną 12.9”, będzie wykonany w technologii miniLED. 

apple ipad pro 2022

Nie będzie jakimś większym zaskoczeniem, że na pokładzie znajdą się najnowsze procesory Apple M2. Dokładnie te same układy są już dostępne w ostatnich MacBookach Air czy najnowszej wersji MacBooka Pro z ekranem 13”. Ciężko powiedzieć czy tak jak w przypadku poprzedniej generacji z układem M1 będzie to dokładnie identyczny procesor, czy też może zostanie on nieco zmodyfikowany, by nie przegrzewał się w trakcie pracy.

Na koniec zostaje kwestia dostępnych pamięci, a także przewidywanych cen za najnowsze tablety z dopiskiem Pro. Niestety idąc tropem tegorocznych premier giganta nie ma co spodziewać się, że będzie tanio. Warto dodać, że pojawiają się wątpliwości czy najbardziej podstawowe warianty z pamięcią 128 GB w ogóle trafią do sprzedaży.

PamięćiPad Pro 11″iPad Pro 12.9″
128 GB799 $ (4799 PLN)1099 $ (6599 PLN)
256 GB899 $ (5399 PLN)1199 $ (7199 PLN)
512 GB1099 $ (6599 PLN)1399 $ (8399 PLN)
1 TB1499 $ (8999 PLN)1799 $ (10799 PLN)
2 TB1899 $ (11399 PLN)2199 $ (13199 PLN)

MacBook Pro w zasadzie bez zmian

Definitywnie najdroższym urządzeniem, które zobaczymy w trakcie październikowego pokazu, to najnowsze MacBooki Pro w kilku wariantach. Plotki wspominają o dwóch różnych rozmiarach, a konkretniej o modelach z ekranami 14 i 16-cali. Ponadto przy okazji pokazu tych komputerów mamy być świadkami premiery nowych układów z rodziny Apple M2. Mowa tutaj konkretnie o M2 Pro oraz M2 Max. Na wariant Ultra przyjdzie nam pewnie jeszcze poczekać, może do czasu prezentacji komputera Mac Pro? Kto wie…

One more thing?

Apple Reality One

Aktualnie informacje na temat nadchodzącego eventu Apple nie wspominają o żadnych dodatkowych urządzeniach, które mogłyby się pojawić w trakcie konferencji. Mówi się co nieco o okularach rozszerzonej rzeczywistości, nad którymi Apple pracuje już od dłuższego czasu. Niemniej wciąż trapi je kilka problemów, a największym jest przegrzewanie się. Ciężko powiedzieć czy udało się im z tym uporać, ale jeżeli ten temat Was interesuje, to możecie sprawdzić poniższy tekst.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Reality One – czyli walka Apple o rynek VR!

Wszystko wskazuje na to, że nazwa „Reality One” może być bezpośrednio powiązana z wkroczeniem Apple na rynek wirtualnej rzeczywistości. Czy ich gogle do VR rzeczywiście otrzymają taką nazwę? Czy Apple może w ogóle zagrozić firmie Meta?

Czytaj artykuł

Poza tym oczywiście pojawią się oficjalne informacje i daty premier systemów operacyjnych macOS Ventura czy iPad OS 16.

Kiedy?

Tutaj nie mamy potwierdzonych, nie wspominając już o oficjalnych, informacji. W ubiegłym roku październikowa konferencja miała miejsce 18 października. Dwa lata temu był to 13 października. Tegoroczna premiera raczej będzie mieć miejsce w drugiej połowie miesiąca, ale w tym wypadku musicie wyczekiwać bardziej potwierdzonych informacji.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez