Apple się doigrało, iPhone zbanowany w Brazylii!

Napisać, że w pudełkach z iPhone’ami świeci pustkami, to jak nic nie napisać. Apple tłumaczy takie praktyki ekologią i zmniejszaniem mitycznego śladu węglowego. Rząd Brazylii ma jednak inny pogląd na całą tę sprawę i właśnie dlatego zablokował sprzedaż iPhone!

O tym, że Apple nie do końca stawia przede wszystkim na ekologię pisaliśmy już niejednokrotnie. W jednym z ostatnich tekstów na ten temat jasno pokazaliśmy, że tak naprawdę nie chodzi o dobro naszej planety. Liczy się jedynie czysty zysk, który wynika z możliwości transportowania większej liczby urządzeń na jednej palecie. Jeżeli chcecie zapoznać się z dokładna analizą tego problemu, to zapraszam do lektury poniższego artykułu.

Wracając jednak do tematu, w końcu to nie ekologia gra pierwsze skrzypce, a rząd Brazylii, który właśnie zablokował możliwość sprzedaży smartfonów z nadgryzionym jabłkiem. Brazylijskie Ministerstwo Sprawiedliwości ukarało Apple w ten sposób za rezygnację z ładowarek, które ich zdaniem są podstawowym elementem pudełka każdego smartfona. Apple po raz pierwszy zrezygnowało z tego dodatku przy okazji serii 12.

Wyrok w przeddzień konferencji

Miało to miejsce w październiku 2020 roku. Wtedy też zapowiedzieli, że do 2030 roku osiągną 100% neutralność w emisji dwutlenku węgla. Jednym z elementów, który miał im w tym  pomóc była rezygnacja z dodawania takich akcesoriów jak słuchawki czy ładowarka do pudełka ze smartfonem. Brazylia nie patrzy przychylnie na ten krok od samego początku, jednak wierzyła, że jest to „jednorazowy wyskok” giganta, a wraz z serią 13. Apple się opamięta.

iPhone

Jak wszyscy doskonale wiedzą tak się nie stało i w przeddzień premiery iPhone’ów serii 14., Brazylijskie Ministerstwo Sprawiedliwości wydało ostateczny wyrok. Apple straciło możliwość sprzedawania swoich urządzeń na terenie całego kraju. Ponadto gigant z Cupertino został ukarany grzywną w wysokości około 2.4 mln USD.

Zastosowanie kary grzywny w wysokości 12 274 500 R$, cofnięcie rejestracji wprowadzonych na rynek smartfonów marki iPhone z modelu iPhone 12 i natychmiastowe wstrzymanie dostaw wszystkich smartfonów marki iPhone, niezależnie od modelu czy generacji, bez ładowarki

zgodnie z zarządzeniem opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Unii

Co ciekawe o ile zakaz sprzedaży wszedł w życie w trybie natychmiastowym, tak grzywna została jak na razie wstrzymana. Nabierze mocy prawnej dopiero w momencie kiedy seria 14. zostanie zaprezentowana, a urządzenia, które zostały przewidziane na rynek brazylijski także będą sprzedawane bez ładowarki.

Ekologia na pokaz

To nie pierwszy taki przypadek, gdzie Brazylijski rząd ściera się z Apple w sądzie. W 2021 roku, gigant został ukarany grzywną w wysokości 1.9 mln USD dokładnie z tego samego powodu. Wtedy jak i teraz do sądu nie trafił argument Apple, że smartfony sprzedawane bez ładowarek mają pozytywny wpływ na środowisko.

pudełko od iPhone z ładowarką w zestawie

Ten został niezwykle szybko odbity przez władze. Ich zdaniem Apple nie ma żadnych dowodów na poparcie tej tezy. Z kolei twierdzenie, że ich klienci mają już odpowiednie ładowarki także jest dalekie od prawdy. Apple jednak nie składa broni i co ciekawe jest wręcz pewne, że wygra sądową batalię.

Wygraliśmy już kilka orzeczeń sądowych w Brazylii w tej sprawie i jesteśmy przekonani, że nasi klienci są świadomi różnych opcji ładowania i podłączania swoich urządzeń

Rzecznik Apple na rynku Brazylijskim

Nie da się jednak odmówić racji rządowi brazylijskiemu. Twierdzenia Apple o tym, że niedołączanie ładowarki do pudełka z telefonem nie znajdują swojego potwierdzenia w rzeczywistości. Gigant wykorzystuje własne standardy ładowania, wymaga używania kompatybilnych ładowarek czy akcesoriów z certyfikatem MFi.

Koniec końców wszystkie te dodatki trzeba kupić osobno, a te przychodzą do Was w osobnych opakowaniach, często różnymi sposobami generując w efekcie znacznie więcej dwutlenku węgla. No, ale to już nie jest problem Apple, bo to w końcu nie oni odpowiadają za tę konkretną emisję CO2.

stos kabli do ładowania

Źródła: Apple Insider, Reuters

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!