AUO stworzy monitor o częstotliwości… 540 Hz?

AUO stworzy monitor o częstotliwości… 540 Hz?

Duża część użytkowników komputerów nadal nie posiada monitorów z częstotliwością wyższą, niż popularne 144 Hz. Firmy nie widzą w tym problemu i nadal ścigają się, kto uzyska wyższą częstotliwość. Teraz o miano lidera stara się tajwańskie AUO.

Fałszywe stwierdzenia o monitorach dla graczy

Reklama

Ruch ze strony tajwańskiej firmy AU Optronics to w zasadzie jedynie szczyt góry lodowej. Rynek monitorów dla graczy jest przepełniony ogromną liczbą różnorodnych modeli, zwłaszcza, że do wyścigu co i rusz dołączają kolejne marki. Cała sytuacja staje się jednak trochę komiczna, kiedy przypomnimy sobie, jak jeszcze do niedawna były postrzegane monitory dla graczy.

Przecież jeszcze jakiś czas temu nie brakowało artykułów o tym, że wyższe częstotliwości odświeżania to jedynie „skok na kasę” producentów. Wielokrotnie spotykaliśmy się z argumentacją, że dodatkowe Hz są bezużyteczne, bo przecież „ludzkie oko nie widzi więcej niż 30 fpsów”.

benq zowie

Na szczęście z czasem ludzie zrozumieli fenomen wyższych częstotliwości i przestali szerzyć te niezgodne z prawdą stwierdzenia. Wiadomo już, że czym więcej Hz, tym lepiej, ale powinniśmy pamiętać, aby zbyt mocno w tej kwestii nie przesadzić. Do monitora z bardzo szybkim odświeżaniem potrzebujemy również odpowiednio mocnych specyfikacji!

Rynek monitorów mocno ewoluował, a co za tym idzie – do nowego komputera nie opłaca się już kupować 60-hercowych ekranów. Największymi bestsellerami – zwłaszcza w przypadku sprzętu dla graczy – są te z 144 Hz, bowiem to właśnie przy „przesiadce” z 60 na 144 Hz możemy odczuć największą różnicę! Dla przykładu, u profesjonalnych graczy produkcji typu FPS, czynnikiem „must have” jest częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz.

To właśnie takie wyświetlacze spotkamy na profesjonalnych turniejach, przy czym tymi najpopularniejszymi wśród „prosów” są zdecydowanie monitory BenQ ZOWIE. W ostatnim czasie popularność zyskuje również monitor ASUS ROG Swift, w przypadku którego mówimy o odświeżaniu na poziomie 360 Hz!

Co wiemy o monitorze od AUO?

Firma AUO to na co dzień producent matryc do między innymi tabletów, laptopów, a także telewizorów i właśnie monitorów. W przypadku ostatniej z wymienionych pozycji oferują oni modele od 17 do nawet 27 cali. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku wyświetlaczy przeznaczonych dla graczy, bowiem te są dostępne od 21.5 do aż 43 cali, jednocześnie wspierając częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz.

roznica pomiedzy 60 Hz, 144 Hz, a 240 Hz

W ostatnim czasie pojawiły się plotki, jakoby firma pracowała nad monitorem, który przekroczy kolejną barierę i osiągnie 540 Hz odświeżania! Oczywiście dla większości jest to nierealne, bowiem oznaczałoby to ponad dwukrotnie wyższą częstotliwość od ekranów z 240 Hz i prawie czterokrotną od tych ze 144 hercami. Warto przypomnieć, że firma nie potwierdziła tej informacji, w związku z czym na ten moment jest ona jedynie plotką.

Reklama

Premiera hiperszybkiego monitora

Nawet jeśli AUO miałoby wcale nie wypuścić monitora 540 Hz, nie oznacza to, że powinniśmy być zawiedzeni. Na przełomie ostatniego miesiąca AUO wraz z NVIDIĄ i ASUS-em ogłosiły premierę 24,1-calowego monitora o częstotliwości odświeżania równej 500 Hz. Panel ten stworzono z myślą o graczach FPS-ów, a osiągnięcie takiego wyniku było możliwe dzięki nowym technologiom AUO.

Monitor ROG z zaawansowanym panelem E-TN firmy AUO napędzanym przez procesor NVIDIA G-SYNC podnosi poprzeczkę, zapewniając wiodącą wydajność w grach, której wymagają profesjonaliści i entuzjaści sportów esportowych.

dyrektor ds. produktów NVDIA Gaming Display, Vijay Sharma
auo x asus rog x nvidia - premiera monitora 500 Hz

Przy dyskusji o monitorach z tak szybkimi wyświetlaczamim należy wspomnieć o tym, kto w ogóle mógłby wykorzystać ich potencjał. Odpowiedź wydaje się być banalnie prosta, lecz według doniesień nawet karta RTX 3090 Ti może nie być wystarczająca! Mowa tutaj oczywiście o całkowitym wykorzystaniu potencjału takiego monitora, czyli częstotliwości odświeżania na tak zawrotnym poziomie.

Problem ten najprawdopodobniej zniknie dopiero wraz z nadejściem nowych kart i procesorów. W związku z tym, na pojawienie się takiego monitora będziemy musieli czekać aż do premiery kolejnych generacji kart i procesorów. Pozostaje jednak pytanie, ile taki ekran będzie kosztował, skoro za wcześniej wspomnianego 360-hercowego ASUS-a musimy obecnie zapłacić ponad 3000 zł…

ŹRODŁO: WCCFTECH

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

  • Nie rozumiem po co tyle Hz. xD Mi tam starcza 144hz w MSI OPTIX G24C6, kupiony za dobra kasę w neonecie, jak ktoś szuka to polecam.