Bez kas i obsługi – Żappka Store to przyszłość!

Zakupy robimy niezmiennie już od dziesiątek lat. Teraz Żappka Store chce rozpocząć rewolucję, tworząc sklepy bez obsługi, kas czy irytujących kolejek!

Już w 2019 roku Żabka rozpoczęła współpracę z firmą AiFi przy rozwoju technologii automatyzującej zakupy w sklepach stacjonarnych. Teraz przyszedł czas na wcielenie ich wizji w życie, czego owocem jest Żappka Store – sklep pozbawiony kas i obsługi. Pierwszy taki niewielki punkt powstał przy wejściu na Międzynarodowe Targi Poznańskie w połowie czerwca.

Żappka Store
Przykładowy sklep Żabka z 2019 roku

Zupełnie nowa Żappka Store jest wyjątkowa nie tylko pod względem braku obecności obsługi czy kas. Przede wszystkim sklep jest czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wszystko dzieje się praktycznie bezdotykowo, a jedyne czego potrzebujecie by zrobić zakupy w takim miejscu, to smartfon z zainstalowaną aplikacją.

Grupa Żabka rozwija koncepty w obszarze modern convenience, które odpowiadają na potrzeby współczesnych klientów. Oczekują oni wygodnych, szybkich rozwiązań, łączących świat cyfrowy z ich otoczeniem. Żappka Store precyzyjnie się w ten trend wpisuje. Razem z aplikacją żappka, z której korzysta już 5 mln użytkowników, współtworzy ekosystem cyfrowych rozwiązań ułatwiających życie naszym klientom

Tomasz Suchański, CEO Grupy Żabka Polska

Przyszłość zakupów?

Punkty Żappka Store różnią się od klasycznych sklepów pod kilkoma względami. Zdaniem firmy powstały one jako swego rodzaju rozszerzenie istniejącej już sieci oficjalnych sklepów i franczyz. Będą pojawiać się tam, gdzie nie ma możliwości wybudowania klasycznego minimarketu. Cały koncept opiera się o wykorzystanie najnowszych technologii i najbardziej zaawansowanych algorytmów przetwarzania obrazu.

Żappka Store

Bez tych wszystkich systemów nie byłoby możliwe tak proste i sprawne robienie zakupów w tego typu sklepach. Dzięki propozycji Źabki dosłownie wchodzicie do takiego marketu, zabieracie produkty na które macie ochotę i wychodzicie. Później w aplikacji wyświetla się Wam oczywiście rachunek, a należność jest ściągana z podłączonej karty bankowej czy kredytowej.

Żappka Store to połączenie światów offline oraz online, budujące nowe doświadczenie zakupowe dla klientów, którzy nawet w kilka sekund mogą zrobić szybkie zakupy, wybierając produkt i po prostu wyjść bez konieczności dokonywania płatności na miejscu. Nie muszą zastanawiać się nad tym czy mają gotówkę lub kartę płatniczą, czy będą stać w kolejce, albo gdzie zrobią zakupy, bo jest 5 rano. To nowa wartość na rynku i uzupełnienie naszej dotychczasowej oferty

Tomasz Blicharski, dyrektor zarządzający Żabka Future

Jak to działa?

Żeby to wszystko było możliwe i działało właściwie bez udziału obsługi i, co najważniejsze, byście mogli wejść tam o dowolnej porze dnia i nocy, konieczne było zastosowanie najnowszych zdobyczy technologii. To właśnie dlatego Żabka nawiązała współpracę z firmą AiFi jeszcze w 2019 roku. Wewnątrz Żappka Store znalazł się system OASIS, który do działania wykorzystuje system kamer, które obserwują to, co dzieje się w sklepie.

Żappka Store

W Żappka Store zastosowano innowacyjną platformę AiFi OASIS (Orchestrated Autonomous Store Infrastructure & Services), czyli system kamer, wykorzystujący zawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. – Żabka zainteresowała się naszym rozwiązaniem sklepu bezobsługowego, ponieważ chciała stworzyć swoim klientom możliwość dokonywania wygodnych zakupów. Wdrożone rozwiązanie to przyszłość handlu detalicznego i już się cieszymy na możliwość wprowadzenia tej technologii w innych lokalizacjach w całej Polsce, w partnerstwie z Żabką

Steve Gu, współzałożyciel i dyrektor generalny AiFi

Kamery rozmieszczone są w taki sposób, by śledzić każdy Wasz ruch, a co ważniejsze, obserwować co zabieracie ze sklepowych półek. W momencie kiedy zabierzecie jakiś produkt, na przykład butelkę z wodą, to ta zostanie automatycznie dodana do Waszego rachunku. Do wszystkiego potrzebujecie aplikacji Żappka, z której wiele osób korzysta już w tym momencie. W ostatnim czasie znalazła się tam także opcja Żappka Pay, która jest konieczna do robienia zakupów w nowych sklepach.

Do ideału brakuje

Nowy pomysł Żabki jest z pewnością rewolucyjny. Wiele osób właśnie o takich zakupach marzyło od lat. Bez konieczności kasowania produktów czy interakcji z obsługą. Wystarczy telefon, by wejść i zrobić zakupy w kilka chwil w najprostszy możliwy sposób. Niestety system wciąż nie jest doskonały, firma AiFi otwarcie przyznaje, że jego dokładność to 99%. Oznacza to, że w pewnych okolicznościach kamery mogą nie rozpoznać odpowiednio produktów jakie zabraliście z półki.

Inną sprawa dotyczy właśnie zabierania zakupów ze sklepowych półek. System nie rozpoznaje przedmiotów, które zabieracie, a miejsca, z jakiego znikają. To właśnie na tej podstawie tworzony jest Wasz rachunek. W momencie, kiedy rozmyślicie się, to produkty musicie odłożyć na miejsce, z którego je zabraliście. W innym wypadku te zostaną naliczone po Waszym wyjściu ze sklepu. Żappka oczywiście zawiera odpowiednie instrukcje dotyczące robienia zakupów w tych futurystycznych sklepach. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!