Bez tej naklejki na samochodzie nie wjedziesz do miasta!

Miasta wprowadzają nowe rozwiązania, które mają na celu ochronę środowiska, a przynajmniej zmniejszenie generowania zanieczyszczeń. Naklejki na samochodzie będą jedną z nich. Ale co oznaczają i co grozi za ich brak?

Awatar Marta Urbaniak

4 miasta w Polsce zaczną wprowadzać Strefy Czystego Transportu, a reszta rozważa taką opcję.

Do wjazdu niezbędne będzie zarejestrowanie w Centralnej Ewidencji Pojazdów lub obklejenie auta naklejką.

Możliwe, że inne miasta również będą zmuszone do wdrożenia takich czystych stref z uwagi na propozycje zaostrzenia norm.

Już od dłuższego czasu są zapowiadane strefy czyste w miastach. Oczywiście odnosi się to do miejsc w których wjazd będzie możliwy dla pojazdów, które spełniają określone normy emisji spalin. Taki pomysł ma na celu poprawę jakości powietrza właśnie w miastach, gdzie ogromna liczba spalin przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska i pogorszenia jakości życia mieszkańców.

Ale jak miałaby wyglądać weryfikacja, które auta mogą wjechać do takich stref? Odpowiedź brzmi… naklejki. Osoby mieszkające w danym mieście oraz przyjezdni będą musieli oblepić swój samochód specjalną naklejką, aby umożliwić wjazd do Strefy Czystego Transportu.

Strefy czystego transportu

Zacznijmy od tego gdzie znajdą się takie miejsca? Strefę Czystego Transportu muszą mieć miasta, które liczą ponad 100 tys. mieszkańców i dodatkowo średnia emisja tlenków azotu przekracza tam dopuszczalne normy. Do tych 2 wymogów zaliczają się następujące miasta: Warszawa, Wrocław, Kraków i Kielce.

źródło grafiki Warszawa Transport

Pierwsza ma zacząć działać już od 1 lipca bieżącego roku i pierwszym miastem będzie Warszawa, kolejny będzie Wrocław na przełomie 2025 i 2026 roku. W Krakowie nadal trwają prace nad wdrożeniem strefy, a w Kielcach zakłada się, że wprowadzenie takich obszarów będzie się odbywać z podziałem na 3 etapy.

Rozważana jest opcja zastosowania takiego rozwiązania również w Lublinie, Poznaniu i Toruniu. Liczba miast w których ma dojść do wprowadzenia stref w życie nie jest ustalona z góry i może się ona zmienić.

Aktualnie trwają dyskusje w Parlamencie Europejskim, które mają na celu zaostrzenie dopuszczalnych norm tlenków azotu. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powiedział, że taka zmiana miałaby znacząco odczuwalne konsekwencja dla gospodarki polskiej.

źródło grafiki codzienny poznań

Średnia rocznego stężenia NO2 wynosi 20 µg/m³, po zmniejszeniu dopuszczalnego stężenia doszłoby do sytuacji, gdzie nawet aż 15 miast musiałoby wprowadzić strefy czystego transportu.

Naklejki częściowym rozwiązaniem?

Naklejki mają pełnić rolę identyfikacji pojazdów, które mogą wjechać do stref “SCT”, cena za możliwość jej otrzymania to zaledwie 5 złotych. Naklejka jest w kolorze zielonym i ma kształt ośmiokąta.

Źródło grafiki GOV

Zawiera ona informacje dotyczące roku produkcji pojazdu i oznaczenie odpowiadające rodzajowi paliwa (P – benzyna, D – olej napędowy, M – mieszanka (paliwo-olej), LPG – gaz płynny (propan-butan), CNG – gaz ziemny sprężony (metan), H – wodór, EE – energia elektryczna).

A co z systemem kamer i rozpoznawaniem tablic rejestracyjnych? Ten będzie nadal działać, tyle, że dojdą kolejne kamery. Wszystko powinno być zarządzane wspólnie, dlatego też powstanie w tym celu nowy program. Będzie on miał dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

“Dla około 95 % pojazdów, dla których uprawnienie da się potwierdzić za pomocą dostępu do CEP, nie będą wydawane nalepki. Dla starych pojazdów, które spełniają któreś z kryteriów dla wyjątków (np. mieszkańcy SCT albo seniorzy, którzy kupili samochód już wcześniej) obowiązkowe będą naklejki.”

– powiedział dziennik.pl Tamás Dombi, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym m.st. Warszawy

Zatem jeżeli od 1 lipca wjedziecie autem do Strefy SCT w Warszawie bez naklejki i/lub nie będzie Waszego samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdów, to prawdopodobnie otrzymacie mandat w wysokości 500 zł.

Źródło: gazeta prawda

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.