Generator obrazów AI w skrócie
Znaczna część z was może nie wiedzieć czym jest i jak działa taki generator obrazów, więc już spieszę z tłumaczeniem. W dużym skrócie – jest to narzędzie, które na podstawie naszego tekstowego polecenia generuje pożądane przez nas grafiki. My opisujemy obrazek jaki chcemy zobaczyć, a sztuczna inteligencja tworzy go za nas (z ang. Text‐To‐Image).


Więcej szczegółowych informacji znajdziecie w poniższym artykule o generatorze obrazów od Google, czyli Imagen.
Jakość, a nie ilość
Generator obrazów zaimplementowany do Canvy aktualnie jest jeszcze w wersji beta, ale każdy może już skorzystać z jego funkcjonalności.

W porównaniu do czołowych generatorów, takich jak DALL‐E2 czy też MidJourney, na razie generuje tylko 2 grafiki do wyboru z jednej komendy, zamiast 4 lub 10. Jednakże cały proces zazwyczaj trwa ekstremalnie krótko, średnio 10 sekund. Jednocześnie całość jest bardzo prosta w obsłudze i intuicyjna m.in. za sprawą podpowiedzi i możliwości wyboru predefiniowanych styli. Tak naprawdę największym ograniczeniem jest konieczność tworzenia opisów w języku angielskim, ale od czego są tłumacze.

Jak na w pełni darmowy generator obrazów jest też ekstremalnie trafny, gdyż celnie odzwierciedla nawet te bardziej skomplikowane opisy. Natomiast jakość bywa bardzo różna – czasami wygenerowany obraz do złudzenia przypomina zdjęcie lub ręcznie stworzoną grafikę. Jednakże równie często można dostrzec niedoskonałości, szczególnie jeżeli mocno się przypatrzymy.
Co ciekawe Canva nie wprowadziła jakiegokolwiek ograniczenia liczby generacji, ani opłaty za możliwość korzystania z tego narzędzia.
Po co komu generator obrazów?

W przypadku tworzenia projektów graficznych dużym problemem są prawa autorskie, ograniczające możliwość wykorzystania cudzych prac w naszym projekcie. Oczywiście są źródła z darmowymi grafikami, niemniej jednak nie zawsze możemy znaleźć w nich coś, co nas dokładnie interesuje. Jak zapewne się już domyślacie, do rozwiązania tego problemu można wykorzystać właśnie taki generator obrazów, a przynajmniej na razie.
Prawo autorskie w momencie jego sporządzania nie uwzględniało, że powstanie coś takiego jak generatory grafik oparte o sztuczną inteligencję. W związku z tym używanie wygenerowanych grafik aktualnie nie jest do końca jasne z punktu widzenia prawa. Dlatego też zalecamy ostrożność i dokładne czytanie regulaminów, szczególnie jeżeli chcecie monetyzować wygenerowane grafiki.
Jak z niego skorzystać

Uzyskanie dostępu do generatora obrazów Canvy jest równie proste, co korzystanie z niego. Wystarczy za darmo zarejestrować lub zalogować się na platformie. Następnie należy stworzyć nowy projekt i po lewej stronie w zakładce „Więcej” wybrać narzędzie „Text To Image”. Wtedy od razu będziemy mogli przejść do działania i tworzenia grafik.
Tak jak wcześniej wspomniałem, ten generator obrazów nie ogranicza nas w kwestii liczby generowanych grafik oraz jest kompletnie bezpłatny. Zatem nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wam dobrej zabawy.
Podobieństwo do DALL‐E2

Osobiście bawiłem się możliwościami praktycznie wszystkich czołowych generatorów obrazów i ten z Canvy do złudzenia przypomina mi DALL‐E2. Szczególnie ze względu na charakterystykę finalnych rezultatów, ale również szybkość generowania i jego jakość. Stąd też nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że OpenAI (twórcy DALL‐E2) udostępniło Canvie swoją infrastrukturę i technologię, właśnie w formie tego generatora.
Źródło: Canva
Komentarze
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!