Chiny - stacja kosmiczna

Chiny rozbudują stację kosmiczną i wpuszczą tam… turystów?

Od lat wiadomo, że Chiny chcą zrobić wszystko, aby cały świat uważał ich za jednego (i jedynego) lidera w kosmosie. Pracują oni obecnie nad rozbudową swojej stacji kosmicznej, a w niedalekim czasie mogą nawet… zacząć zapraszać tam turystów!

Awatar Kamil Malczyk

Od lat wiadomo, że Chiny chcą zrobić wszystko, aby cały świat uważał ich za jednego (i jedynego) lidera w kosmosie. Pracują oni obecnie nad rozbudową swojej stacji kosmicznej, a w niedalekim czasie mogą nawet… zacząć zapraszać tam turystów!

Już od wielu lat Chińska Republika Ludowa i Stany Zjednoczone prowadzą ze sobą wyścig o tytuł lidera „kosmicznego rynku”.

Chiny poinformowały ostatnio o planach rozbudowy swojej stacji kosmicznej co może mieć bezpośredni związek z początkiem kosmicznej turystyki.

Chiny kontra USA,
czyli rywalizacja w kosmosie

Już od dłuższego czasu faktem jest, iż marzeniem przywódców Chińskiej Republiki Ludowej jest „zawładnięcie” kosmosem. To zadanie pewnie byłoby dużo łatwiejsze, gdyby nie fakt, że na drodze Chin stoi najcięższy przeciwnik, jakiego mogli sobie tylko wyobrazić. Mowa oczywiście o Stanach Zjednoczonych, które od lat niepodważalnie dominują przestrzeń kosmiczną. Jak można się jednak spodziewać, Chiny nie zamierzają tak łatwo zapomnieć o swoich ambicjach.

Chiny vs USA w kosmosie
źródło: euronews

Chińczycy od zarania dziejów są postrzegani jako jeden z najbardziej pracowitych narodów na całym świecie. Nic więc dziwnego, że – niezależnie od sytuacji – chcą dawać z siebie wszystko, aby osiągnąć postawiony cel. Podobnie jest właśnie w przypadku „podboju” przestrzeni kosmicznej, w której Chiny – pod przywództwem Xí Jìnpínga – od lat kontynuują rozwój w zawrotnym tempie. Nie tylko chcą oni dogonić Stany Zjednoczone, ale też ich przegonić i całkowicie zdominować kosmiczny rynek.

chiny vs usa w kosmosie
źródło: The Telegraph

Czy ostatecznie im się to uda? Choć stuprocentowej odpowiedzi na to pytanie nie jest w stanie udzielić dosłownie nikt, to wiele wskazuje na to, że Chiny są blisko swojego upragnionego celu. To potwierdziła między innymi Nina Armagno, czyli szef sztabu Sił Kosmicznych USA, w listopadzie ubiegłego roku. Stwierdziła ona, że „szybki rozwój chińskich możliwości militarnych stwarza rosnące zagrożenie dla amerykańskiej dominacji w przestrzeni kosmicznej”.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Kalendarz od NASA na 2023 rok do pobrania za darmo!

Największe agencje kosmiczne, czyli NASA i ESA, udostępniły w sieci kalendarz na 2023 rok, który wyróżnia się nieziemskimi grafikami. Wśród wielu znakomitych zdjęć znajdziecie między innymi te, wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba!

Czytaj artykuł

Co jeszcze planuje ChRL?

Pod koniec lutego miała miejsce wystawa w Muzeum Narodowym Chin, w trakcie której ujawniono, że „Chiny planują rozbudowę swojej stacji kosmicznej na orbicie okołoziemskiej poprzez uruchomienie nowego modułu”. Nowy moduł ma działać jak kabina węzłowa, ale co to w ogóle oznacza w praktyce? Dzięki zamontowaniu nowego modułu z dużą liczbą portów dokujących, chińska stacja będzie w stanie pomieścić więcej statków kosmicznych.

źródło: Global Times

Ale skąd w ogóle przypuszczenia, że ma to jakikolwiek związek z ewentualnymi lotami turystów poza Ziemię? W celu wyjaśnienia tego wątku należy cofnąć się kilka miesięcy wstecz, kiedy to Chiny informowały, że już niedługo turyści będą mieli okazję brać udział w pozaziemskich lotach.

Choć od tamtej pory nie podano jakiegokolwiek oficjalnego terminu, to logika nakazuje myśleć, że plany zamontowania nowego modułu mogą mieć związek ze wspomnianymi podróżami. Jeśli więc te „plotki” rzeczywiście się potwierdzą, a Chiny już niedługo zaczną zabierać ludzi do kosmosu, to spełnienie ich celu o „zdobyciu tytułu” kosmicznego lidera będzie jedynie formalnością!

Jak myślicie, czy chińskie ogłoszenie rzeczywiście ma związek z tym, iż już niedługo zaczną oni zabierać ludzi do kosmosu? Bylibyście zainteresowani takim lotem?

Źródła: Xinhua, Reuters

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez