Do
góry

Chip T2 od Apple znacząco utrudnia wszelkie naprawy

Apple zaimplementował specjalny chip T2, którego zadaniem jest utrzymanie ogólnie pojętej ochrony urządzenia. Odpowiada on między innymi za szyfrowanie danych na dysku, bezpieczne uruchamianie czy zarządzanie Face ID. Najnowszy chip T2 znalazł się w następujących produktach: iPad Pro, Mac mini (2018), MacBook Air (2018) oraz MacBook Pro (2018).

Pomijając jego rolę w bezpieczeństwie całego systemu, T2 bardzo agresywnie blokuje wszelkie próby uruchomienia Linux’a. Takie działanie może odstraszyć pewną część potencjalnych klientów.

imac-pro-t2-chip

Największy problem jednak pojawia się gdy jakiś podzespół w najnowszych komputerach zawiedzie i ulegnie awarii. Chip T2 drastycznie ogranicza możliwości jakichkolwiek napraw serwisowych, ponadto ma możliwość całkowitego “zbrikowania” maszyny.


Macbooki w niskich cenach: https://technostrefa.com/macbooki
Cena iPad Pro ➡ https://technostrefa.com/ipad_pro


Jeszcze w zeszłym miesiącu internet obiegła dokładnie taka informacja, jednakże w tamtym momencie były to jedynie plotki. Na dzień dzisiejszy wiemy jednak, że problem istnieje, a co najgorsze jest realny. Apple oficjalnie opowiedział portalowi The Verge potwierdzając plotki, nie dzieląc się jednocześnie jakimikolwiek szczegółami.

Problem przejęło iFixit, tłumacząc jak poważny jest i jakie będzie miał wpływ na konsumentów. W przypadku napraw wykonanych w swoim zakresie lub w serwisach nieautoryzowanych przez Apple, każda większa naprawa może skończyć się zupełnym zablokowaniem urządzenia. Wynika to z faktu, iż chip T2 sprawdza zgodność konfiguracji sprzętowej, w przypadku wykrycia nieprawidłowości nie może połączyć się z serwerami Apple, które dają tzw. “zielone światło”. Tylko oficjalne lub autoryzowane serwisy posiadają dostęp do oprogramowania, które wymusza czysty start systemu z pominięciem chipu T2, a tym samym zapisanie nowej działającej konfiguracji.

f5f096fb83d0c56ad656a426fff11d7a

Kyle Wiens CEO iFixit twierdzi, że założeniem Apple w tym konkretnym działaniu była kontrola nad tym kto może przeprowadzać naprawy poprzez ograniczanie dostępu do części. Tym samym przejęcie kawałka rynku obecnie posiadanej przez niezależne serwisy lub wymuszenie korzystania z serwisów oficjalnych i zapewnienie im racji bytu.


Macbooki w niskich cenach: https://technostrefa.com/macbooki
Cena iPad Pro ➡ https://technostrefa.com/ipad_pro


Chip T2 stwarza jeszcze jeden poważny problem z urządzeniami, które przejdą w status “Vintage”. Jako że tylko oficjalne serwisy Apple mogą przeprowadzać naprawy w taki sposób by nasz sprzęt nie skończył jako bardzo drogi przycisk do papieru, użytkownicy będą wręcz zmuszeni do wymiany na nowy laptop lub tablet. W innym przypadku będą korzystać z “tykającej bomby” pozbawionej jakiejkolwiek możliwości serwisu.

Źródła:

  1. Apple Inc.
  2. The Verge
  3. Forbes

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!