Ciemny Facebook będzie też na smartfonach!

Ciemny Facebook będzie też na smartfonach!

Sam ten fakt był już raczej pewny, jednak teraz mamy na stu procentowe potwierdzenie. Mobilny Facebook już niedługo otrzyma aktualizację, a w niej ciemny motyw.

Ciemna kolorystyka w aplikacjach szerzej znana, jako „Dark Mode” cały czas zyskuje popularność. Wiele firm zarówno tych mniejszych jak i większych wprowadza takie wersje kolorystyczne do swoich aplikacji. Doszło wręcz do tego, że jest to jedna z bardziej podstawowych funkcji. A kiedy jej nie ma, zostaje dodana czy to w aktualizacji czy też w przypadku aplikacji darmowych, jako funkcja premium. Tak czy inaczej widać, że użytkownicy takiej funkcji wręcz pożądają.

Reklama
Ciemny Facebook

Co ciekawe największe firmy jak Google czy właśnie Facebook są mocno spóźnione na całą zabawę zwaną Dark Mode. Do pakietu G Suite ten trafił stosunkowo niedawno, bo jeszcze w tym roku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Facebooka. Dark Mode początkowo trafił jedynie na aplikację Messenger i było to już kilka lat temu. Po drodze były też inne usługi tego giganta, między innymi WhatsApp. Nawet wersja desktopowa doczekała się wersji ciemnej wraz z dość kontrowersyjnym redesignem. A ten miał miejsce właśnie w tym roku. 

Wystartowały beta testy

Teraz w końcu nadszedł też czas na wersję mobilną, a testy nowego wyglądu już trwają. Takimi informacjami podzieliła się niejaka Jane Manchun Wong na swoim koncie na twitterze. Co ciekawe sam filmik promujący miał powstać bezpośrednio z serwisem społecznościowym. Jednocześnie ma to być informacja o pojawieniu się takiej opcji w Waszej aplikacji. Jak to w przypadku gigantów bywa niestety nie każdy otrzyma dostęp do nowej funkcji od razu.

Jane Manchun Wong to dość znana persona w świecie leakerów. Jane jednak nie zajmuje się przeciekami związanymi ze sprzętem, a oprogramowaniem. Tak jak właśnie teraz przy okazji aktualizacji Facebooka.

Jak dostać dostęp do nowej opcji?

  • Wejdź w zaktualizowaną aplikację Facebook.
  • W prawym górnym rogu otwórz menu oznaczone trzema poziomymi liniami.
  • Przewiń w dół do końcowych opcji i rozwiń „Ustawienia i prywatność”.
  • Tam znajdować się powinna opcja do włączenia trybu ciemnego.

Zasadniczo nie jest to trudne, jeżeli tylko trafiliście do grona szczęśliwców, który już tę opcję dostali. Opcja ma być udostępniania kolejnym osobom w ciągu kolejnych kilku miesięcy. Niestety trick z wysłaniem półksiężyca, jak w przypadku Messengera tutaj nie zadziała.

Ciemny Facebook
Reklama

Ale właściwie, po co?

Dlaczego tryby ciemne zyskują tak na popularności? Czy to jakaś bezsensowna moda, która z czasem przeminie? Przecież od lat radziliśmy sobie z jasnymi interfejsami. Okazuje się, że jest ku temu kilka istotnych przesłanek. A pierwszą i chyba najmniej oczywistą jest energooszczędność. Ekrany AMOLED oraz OLED, które świecą światłem własnych diod, nie potrzebują dodatkowej warstwy podświetlenia. To właśnie dzięki temu są już same w sobie energooszczędne. Jednak można tę właściwość przesunąć wręcz do granic, stosując właśnie tryby ciemne. Te nie wymagają od ekranów świecenia jasnym światłem, a czasem większość pikseli na ekranie nie musi świecić w ogóle.

Wiele osób uważa, że tryb ciemny jest także dobry dla naszego wzroku. Tutaj akurat zdania uczonych są mocno podzielone. Jedni uważają, że używanie trybu ciemnego nie tylko wpływa niekorzystnie na produkcję oksytocyny, ale też na wzrok. Inni zaś uważają, że ten ma mniejsze skutki uboczne niż jasne interfejsy, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych.

Źródło: XDA

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!