Co potrafi router za 1200 zł? – test Fritz!Box 4060

Dla większości osób router to żaden wydatek, bo dostają go gratis od operatora. Niemniej jednak bardziej wymagający użytkownicy gardzą takim sprzętem i właśnie dla nich jest Fritz!Box 4060. Jednakże co on takiego potrafi i czy jest wart swojej ceny? 

Awatar Mateusz Rej

Czym wyróżnia się Fritz!Box 4060?

FRITZ!Box 4060 korzysta z najnowocześniejszego standardu Wi-Fi 6 (Wi-Fi AX), który osiąga nawet 40% wyższe prędkości w porównaniu z poprzednimi generacjami Wi-Fi.

FRITZ!Box 4060_router

Model 4060 działa zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i w dwóch oddzielnych pasmach 5 GHz. To oznacza, że możesz cieszyć się najwyższą wydajnością nawet przy wielu nawiązanych połączeniach Wi-Fi.

FRITZ!Box 4060 wykorzystuje technologię Mesh Wi-Fi, która pozwala wygodnie rozszerzyć zasięg Wi-Fi głównego routera. Co więcej, urządzenia FRITZ! pracują w jednej sieci, wymieniają informacje i optymalizują wydajność wszystkich urządzeń obsługujących Wi-Fi, zwiększając wydajność i stabilność sieci Mesh. 

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Czerwiec 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł

Router FRITZ!Box 4060 może służyć jako centralka dla systemu smart home tego producenta. Natomiast rozbudowane i przejrzyste oprogramowanie routera może służyć jako panel sterowania dla każdego z podpiętych urządzeń. 

Wygląd i konstrukcja FRITZ!Box 4060

FRITZ!Box 4060_router

FRITZ!Box 4060 różni się od typowych routerów swoim pionowym designem. Biała obudowa wykonana z solidnej jakości plastiku wyposażona jest w diody informacyjne LED i jeden klawisz Connect. Co ciekawe, w oprogramowaniu można zmieniać moc z jaką świecą diody, a nawet całkowicie je wyłączyć. Natomiast po przeciwnej stronie, czyli z tyłu, znajduje się cały szereg portów oraz kod QR do szybkiego logowania do Wi-Fi. 

Zarówno na spodzie i wierzchu obudowy znajdują się wloty jak i wyloty powietrza, które pasywnie chłodzą podzespoły tego routera. Co ważne, robią to całkiem skutecznie. FRITZ!Box 4060 nawet w środku upalnego lata nie uległ ani razu przegrzaniu. Natomiast na co dzień jest po prostu przyjemnie ciepły. 

Niestety, ze względu na swoją pionową stojącą konstrukcję, oraz brak punktów montażowych nie można go wygodnie przytwierdzić go do ściany czy też sufitu.

Jak wydajny jest FRITZ!Box 4060?

FRITZ!Box 4060 jest trzypasmowy, co oznacza, że działa on zarówno w paśmie 2,4 GHz (wolniejsze, ale z większym zasięgiem), jak i w dwóch oddzielnych pasmach 5 GHz (szybsze, ale bardziej oporne na przeszkody, takie jak ściany). Taki podział pozwala na wydajne korzystanie z Internetu przy bardzo wielu połączeniach jednocześnie. Bez problemu zaspokaja potrzebny naszego biura, czyli dziesiątki urządzeń takich, jak smartfony, laptopy, czy też elementy sieci smart home. 

FRITZ!Box 4060_router

Router obsługuje najnowszy standard sieci bezprzewodowej Wi-Fi 6 (AX), ale jest także zgodny z poprzednimi standardami ac, n, g oraz b. Dzięki temu działa z urządzeniami starszych generacji.

Jeśli chodzi o prędkość to wg. specyfikacji maksymalnie może osiągać wyniki na poziomie nawet 2400 MB/s na paśmie 5 GHz. Niestety nie miałem okazji tego sprawdzić, gdyż mój moduły WiFi mojego sprzętu osiągają maksymalnie 600 MB/s, a taryfa naszego operatora ogranicza nas do 1000 MB/s. Zatem ciężko mi to dokładnie zweryfikować. Niemniej jednak jestem praktycznie pewien, że bym się nie zawiódł. Jednakże jego możliwości są znacznie większę. 

FRITZ!Box 4060_router

FRITZ!Box 4060 obsługuje sumaryczną prędkość do 6000 Mbit/s, trzyzakresową sieć bezprzewodową w pasmach (5 GHz, 5GHz i 2,4 GHz) standard IEEE 802.11ax, prędkości do 2400 Mbit/s + 2400 Mbit/s w paśmie 5 GHz oraz do 1200 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz. 

Idealne centrum ekosystemu

FRITZ!Box 4060_router

Router FRITZ!Box 4060 może być multimedialną centralką dla sieci domowej, ale także urządzeń smart home tego producenta. W oprogramowaniu routera znajduje się panel sterowania wszystkimi podłączonymi urządzeniami smart home. Z jego poziomu możemy np. zmieniać temperaturę termostatu. Pozwala ono także tworzyć scenariusze, harmonogramy i schematy działania.

A skoro już poruszyliśmy temat oprogramowania to mam wrażenie, że stworzył je perfekcjonista, który przeprowadził wywiad z tysiącami informatyków i sieciowców. Nie tylko mnogość możliwości i funkcji jest aż przytłaczająca, ale także fenomenalnie uporządkowana. Szczególne wrażenie robi na mnie interfejs zakładki Mesh, który możecie zobaczyć na poniższej grafice.

Takie graficzne ułożenie elementów pozwala w przejrzysty sposób zobaczyć, które urządzenie jest połączone z danym punktem dostępu. Ale gdyby tego było małe, z tego poziomu także możemy wygodnie przejść do panelu innego routera, czy też repeatera, a nawet zmienić nazwy urządzeń. Mogłoby się wydawać, że to drobnostka, ale tylko nieliczne modele konkurencji oferują coś podobnego. 

Takich wygodnych i przemyślanych elementów w całym oprogramowaniu jest znacznie więcej. Poza tym, szczególne zaskoczyły mnie drobnostki takie, jak możliwość regulacji intensywności diod na routerze, czy też całkowita możliwość wyłączenia ich. 

Patrząc całościowo, muszę przyznać, że FRITZ!Box 4060 dysponuje najlepszym oprogramowaniem do zarządzania siecią lokalną z jakim miałem przyjemność obcować. 

Plusy i minusy FRITZ!Box 4060

FRITZ!Box 4060

Ocena 5/5
Ocena TechnoStrefa.com – 5/5

Minusy

 • Minus
  Brak wygodnej możliwości montażu na ścianie

Plusy

 • Plus
  Topowa wydajność i kultura pracy
 • Plus
  Ogromne możliwości transmisji danych
 • Plus
  Wysoka niezawodność

Czy warto kupić FRITZ!Box 4060?

FRITZ!Box 4060_router

FRITZ!Box 4060 to potężne urządzenie, które sprawdzi się nie tylko w domu, ale także w biurach, czy też innych komercyjnych placówkach. Jego podstawową zaletą są osiągi i niezawodność, ale wyróżnia go szereg zaawansowanych funkcji oraz najlepsze oprogramowanie na rynku. Niestety tak dopracowany produkt swoje kosztuje. bo mowa tu aż o ok. 1200 zł. Niemniej uważam, że cena jest w pełni uzasadniona. 

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Czerwiec 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł
Awatar Mateusz Rej

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez