Do
góry
galaxy_z_flip_main-1280x720

Czy Galaxy Z Flip to następca Samsunga Galaxy Fold?

Galaxy Z Flip, czyli najnowszy składany smartfon od firmy Samsung, który zadebiutował podczas gali rozdania Oscarów na kilka dni przed oficjalną premierą. W tym momencie pojawiło się wiele głosów, że jest to następca poprzednika, ale czy na pewno?

Samsung jako jeden z pierwszych producentów na świecie zaprezentował konsumencki składany smartfon. A było to w 2019 roku zaraz obok premiery flagowych Galaxy S10. Galaxy Fold trafił jednak na rynek wiele miesięcy później w związku z problemami technicznymi, które zostały wykryte na kilka tygodni przed sklepową premierą. 

Galaxy Z Flip

Nowy “składak” od Samsunga bez wątpienia podąża nowym trendem, który można powiedzieć, że rozpoczęła Motorola wraz ze swoim odświeżonym modelem Razr. Oczywiście prace nad Z Flip rozpoczęły się dużo wcześniej jednak pewna część społeczności oczekiwała zapewne następcy Galaxy Fold z mniejszym ekranem na zewnątrz oraz ogromnym po rozłożeniu smartfona. 

➡ Składany Galaxy Z Flip w niskiej cenie

➡ Galaxy S20 w niskiej cenie

➡ Galaxy S20+ w niskiej cenie

➡ Galaxy S20 Ultra w niskiej cenie

Specyfikacja

Podobnie jak w przypadku ubiegłorocznego składanego smartfona tak i tutaj mamy do czynienia z flagową specyfikacją, no dobra prawie flagową. Wszystko za sprawą procesora, Z Flip ma na pokładzie Snapdragona 855+, który na ten moment już został zastąpiony układem 865. Choć przyrost w wydajności nie jest tak znaczący jak w przypadku wersji standardowego 855 to i tak wynosi około 17%. W przypadku pamięci RAM jest to 8GB. Warto tutaj dodać, że Galaxy Z Flip występuje tylko w jednym wariancie pojemności, a mianowicie 256GB w standardzie UFS 3.0. Warto w tym miejscu dodać, że w smartfonie nie ma miejsca na karty microSD.

Kamery

O ile do samej specyfikacji nie można się zbytnio przyczepić o tyle kamery w porównaniu do poprzedniego składanego smartfona czy serii Galaxy S20 mogły delikatnie rozczarować. Z tyłu, a dokładniej na górnej klapce znalazły się dwie kamery, każda o rozdzielczości 12 Mpix. Pierwsza to oczywiście obiektyw główny ze światłem f/1.8 z optyczną stabilizacją obrazu wykonany w technologii Dual Pixel. Drugi to obiektyw szerokokątny ze światłem f/2.2. Zaraz obok nich znalazł się dodatkowy ekran, który może pełnić funkcję między innymi lusterka do selfie, ale o nim więcej w dalszej części.

➡ Składany Galaxy Z Flip w niskiej cenie

➡ Galaxy S20 w niskiej cenie

➡ Galaxy S20+ w niskiej cenie

➡ Galaxy S20 Ultra w niskiej cenie

Główny aparat do selfie znalazł się wewnątrz urządzenia, a dokładniej w niewielkim otworze w wyświetlaczu. Aparat ma rozdzielczość 10 Mpix ze światłem f/2.4 oraz możliwość nagrywania w 4K. Co jednak ważne tym razem nie mamy tutaj do czynienia z ogromnym wycięciem jak w przypadku Galaxy Fold, co z pewnością pozytywnie wpłynęło na ogólną wizualną ocenę smartfona. 

Ekran

Teraz czas na najważniejszą atrakcję w tym modelu jaką jest oczywiście ekran. Oczywiście mamy tutaj do czynienia z elastyczną matrycą Dynamic AMOLED, ta ma przekątną 6.7 cala i proporcje 21.9:9. Wokół ekranu podobnie jak w przypadku Galaxy Fold znalazły się ramki ochronne, natomiast w miejscu zgięcia dodatkowe zabezpieczenie, które ma zapobiec podnoszeniu się ekranu. 

Co jednak najważniejsze, w odróżnieniu od wszystkich poprzednich składanych smartfonów, Galaxy Z Flip ma ekran pokryty szkłem. Mowa tutaj o Ultra Thin Glass, które dopiero teraz pojawia się na rynku konsumenckim. Jak dotąd elastyczne ekrany chronione były jedynie przez warstwę plastiku przez co bardzo łatwo było uszkodzić ekran choćby paznokciem. Nie wspominając już o kurzu, drobinach jakie mogą się znaleźć w kieszeniach czy innych nieprzewidzianych sytuacjach.  

W tym miejscu nie można zapomnieć o drugim ekranie. Ten umieszczony został na zewnétrzej stronie smartfona zaraz obok głównych aparatów. Jego głównym zadaniem jest wyświetlanie godziny oraz informacji o powiadomieniach. Podobnie jak w przypadku reklamowanej funkcji Motoroli Razr tak i tutaj może penić funkcję lusterka, jednak za migawkę służy fizyczny przycisk głośności. 

➡ Składany Galaxy Z Flip w niskiej cenie

➡ Galaxy S20 w niskiej cenie

➡ Galaxy S20+ w niskiej cenie

➡ Galaxy S20 Ultra w niskiej cenie

Bateria

Nie można zapomnieć też o baterii ta została podzielona na dwa ogniwa o łącznej pojemności 3300 mAh. Galaxy Z Flip wspiera szybkie ładowanie o mocy 18W oraz bezprzewodowe ładowanie. Dzięki zastosowaniu niewielkiego ekranu, który wyświetla godzinę i powiadomienia czas działania na pojedynczym ładowaniu znacznie się wydłuży. Jednak na dokładniejsze testy będzie trzeba jeszcze poczekać. 

Czy to następca Galaxy Fold?

Choć wiele osób oczekiwało, że właśnie tak będzie Galaxy Z Flip nie jest następcą tego smartfona, to raczej początek zupełnie nowej serii, która kierowana jest do zupełnie innego grona odbiorców. Osób, które szukają smartfona zajmującego niewiele miejsca w kieszeni. Urządzenia super mobilnego, które funkcjami nie odstaje od klasycznych odpowiedników. 

Galaxy Z Flip nie jest następcą Galaxy Fold i nie miał nim być. I to bardzo dobrze, jeszcze za wcześnie na pełnoprawnego następcę pierwszego składanego smartfona od Samsunga. Byłaby to jedynie drobna zmiana w postaci zmiany zmiany ochrony składanego ekranu czy kamer. 

– Entuzjazm, jaki wywołał Galaxy Fold, zachęcił nas do dalszego działania. Galaxy Z Flip jest kolejnym ważnym krokiem w budowaniu kategorii urządzeń składanych, które dostarczają użytkownikom nową formę, nowy wyświetlacz i — co najważniejsze, nowy rodzaj mobilnego UX — powiedział dr TM Roh, President, Head of Mobile Communications Business, Samsung Electronics — Dzięki wyjątkowej, składanej konstrukcji Galaxy Z Flip na nowo definiuje to, czym może być urządzenie mobilne i jakie możliwości daje ono użytkownikom. 

Dostępność

➡ Składany Galaxy Z Flip w niskiej cenie

➡ Galaxy S20 w niskiej cenie

➡ Galaxy S20+ w niskiej cenie

➡ Galaxy S20 Ultra w niskiej cenie

Galaxy Z Flip trafi do regularnej sprzedaży już 21.02 i będzie dostępny w kolorach pryzmatycznego fioletu i eleganckiej czerni. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!