Czy przejazdy Uberem i Boltem podrożeją? Wchodzą nowe przepisy

W przeciągu najbliższych miesięcy mają wejść w życie nowe przepisy, które będą dotyczyć firm oferujących usługi transportowe. Zaś same skutki będą mogli odczuć zarówno kierowcy Uber i Bolt, jak i pasażerowie.

Awatar Marta Urbaniak

W życie mają wejść nowe przepisy, które będą dotyczyć kierowców oferujących transport ludzi w ramach usługi na aplikację.

Ta jedna zmiana może znacząco wpłynąć na kierowców, których liczba może się drastycznie zmniejszyć.

O ile skutki odczują na pewno kierowcy Ubera i Bolta, tak może się to odbić echem na samych klientach tych firm.

Nowe przepisy = problem?

W ubiegłym roku wprowadzono nowe regulacje, które nakładają na przedsiębiorstwa oferujące usługi transportowe za pośrednictwem aplikacji obowiązek dokładnej weryfikacji kierowców. W związku z tym, potencjalni kandydaci na takie stanowisko muszą przyjść na kontrolę.

Dodatkowo od kierowców wymagane jest przedstawienie certyfikatu potwierdzającego niekaralność. Celem tych regulacji jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowników korzystających z usług transportowych na aplikację. Jednak okazuje się, że to nie koniec zmian, które muszą wdrożyć firmy transportowe.

Już niedługo, bo od 17 czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy, zgodnie z którymi kierowcy przewożący pasażerów będą zobowiązani do posiadania polskiego prawa jazdy. Nowo wprowadzone przepisy budzą niepokój wśród przedsiębiorstw działających w branży transportowej na aplikację. Zwraca się uwagę, że proces zdobycia polskiego prawa jazdy przez cudzoziemców wymaga między innymi półrocznego pobytu w Polsce.

Firmy podkreślają, że nowe regulacje mogą skutkować redukcją liczby dostępnych kierowców, co z kolei może wpłynąć na obniżenie jakości oferowanych usług.

Mniej kierowców i droższe ceny

UberX Share

Michał Konowrocki, dyrektor zarządzający ds. pasażerów w Uber CEE, cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną, ostrzega, że firma może stracić od 15% do 30% swoich kierowców, a bezpośrednie skutki odczują klienci.

Z kolei, jak donosi dziennik, analizy przeprowadzone przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wskazują, że ogólna liczba kierowców oferujących przewozy osób może zmniejszyć się o 10%. W Warszawie spadek ten może być jeszcze bardziej odczuwalny, z prognozowanym zmniejszeniem liczby kierowców o 30%.

Uber

Zmniejszenie liczby pracowników branży transportowej prawdopodobnie wpłynie negatywnie na koszty przejazdów. Eksperci przewidują, że ceny mogą wzrosnąć nawet o połowę.

Prawo dopiero zacznie działać

Ministerstwo Infrastruktury wydało oświadczenie dotyczące nowych regulacji prawnych oraz związanych z nimi obaw firm oferujących usługi transportowe poprzez aplikacje. Podkreślono, że wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców w tej branży został wprowadzony ustawą z dnia 26 maja 2023 roku.

W związku z tym, okres “vacatio legis” (określony w przepisach prawa okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie), który musi upłynąć przed wejściem w życie nowych przepisów, przekroczy rok.

Źródło: Business Insider, Dziennik Gazeta Prawna

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.