W życie mają wejść nowe przepisy, które będą dotyczyć kierowców oferujących transport ludzi w ramach usługi na aplikację.
Ta jedna zmiana może znacząco wpłynąć na kierowców, których liczba może się drastycznie zmniejszyć.
O ile skutki odczują na pewno kierowcy Ubera i Bolta, tak może się to odbić echem na samych klientach tych firm.
Nowe przepisy = problem?
W ubiegłym roku wprowadzono nowe regulacje, które nakładają na przedsiębiorstwa oferujące usługi transportowe za pośrednictwem aplikacji obowiązek dokładnej weryfikacji kierowców. W związku z tym, potencjalni kandydaci na takie stanowisko muszą przyjść na kontrolę.
Dodatkowo od kierowców wymagane jest przedstawienie certyfikatu potwierdzającego niekaralność. Celem tych regulacji jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowników korzystających z usług transportowych na aplikację. Jednak okazuje się, że to nie koniec zmian, które muszą wdrożyć firmy transportowe.
Już niedługo, bo od 17 czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy, zgodnie z którymi kierowcy przewożący pasażerów będą zobowiązani do posiadania polskiego prawa jazdy. Nowo wprowadzone przepisy budzą niepokój wśród przedsiębiorstw działających w branży transportowej na aplikację. Zwraca się uwagę, że proces zdobycia polskiego prawa jazdy przez cudzoziemców wymaga między innymi półrocznego pobytu w Polsce.
Firmy podkreślają, że nowe regulacje mogą skutkować redukcją liczby dostępnych kierowców, co z kolei może wpłynąć na obniżenie jakości oferowanych usług.
Mniej kierowców i droższe ceny
Michał Konowrocki, dyrektor zarządzający ds. pasażerów w Uber CEE, cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną, ostrzega, że firma może stracić od 15% do 30% swoich kierowców, a bezpośrednie skutki odczują klienci.
Z kolei, jak donosi dziennik, analizy przeprowadzone przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wskazują, że ogólna liczba kierowców oferujących przewozy osób może zmniejszyć się o 10%. W Warszawie spadek ten może być jeszcze bardziej odczuwalny, z prognozowanym zmniejszeniem liczby kierowców o 30%.
Zmniejszenie liczby pracowników branży transportowej prawdopodobnie wpłynie negatywnie na koszty przejazdów. Eksperci przewidują, że ceny mogą wzrosnąć nawet o połowę.
Prawo dopiero zacznie działać
Ministerstwo Infrastruktury wydało oświadczenie dotyczące nowych regulacji prawnych oraz związanych z nimi obaw firm oferujących usługi transportowe poprzez aplikacje. Podkreślono, że wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców w tej branży został wprowadzony ustawą z dnia 26 maja 2023 roku.
W związku z tym, okres “vacatio legis” (określony w przepisach prawa okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie), który musi upłynąć przed wejściem w życie nowych przepisów, przekroczy rok.
Źródło: Business Insider, Dziennik Gazeta Prawna
Dodaj komentarz