tesla bot optimus

Czy Tesla pokaże robota jeszcze w tym roku?!

Dyrektor generalny Tesla – Elon Musk, poinformował, że firma skończy prace nad robotem jeszcze w tym roku. Jakby tego było mało, przekazał, że Optimus będzie gotowy do prezentacji już 30 września!

Kilka słów o Optimusie

Optimus, czyli seria humanoidalnych robotów od amerykańskiej Tesli ma być początkiem nowej ery rozwoju technologicznego. W przyszłości mają wykonywać za nas nudne, powtarzane codziennie czynności, a sterowanie nimi ma odbywać się za pomocą poleceń głosowych. Oprócz wyręczania nas z nielubianych czynności, jak chociażby przynoszenie zakupów ze sklepu, Optimus ma również wypełnić braki pracowników na rynku.

tesla bot - prezentacja

Optimus. Znaczenie Optimusa stanie się widoczne w nadchodzących latach. Ci, którzy są wnikliwi lub patrzą, uważnie słuchają, zrozumieją, że Optimus ostatecznie będzie wart więcej niż biznes samochodowy, wart więcej niż FSD.

wypowiedź dyrektora generalnego Tesla, Elona Muska

Według początkowych doniesień Optimus ma mieć +/- 172 cm wzrostu, a jego waga będzie oscylowała w okolicy 57 kg. Ma być wyposażony w 8 kamer, oprogramowanie autopilota Tesli, a na miejscu jego twarzy pojawi się ekran wyświetlający określone informacje. Ma on osiągać prędkość maksymalną równą 8 km/h, aby nie poruszał się zbyt szybko względem przemieszczających się ludzi.

Kiedy Tesla po raz pierwszy wspomniała o robocie?

Ogłoszenie Tesla Bot miało miejsce podczas wydarzenia AI Day Tesla w sierpniu 2021 roku. Główną różnicą w temacie samego robota wydaje się fakt, iż nie będzie on w pełni autonomiczny, a jedynie zautomatyzowany. Tłumacząc to nieco prościej, Optimus nie będzie żył własnym życiem, a najważniejszy głos w kontekście jego funkcjonowania będzie należał do właściciela.

Jednak przed samą prezentacją, opisem umiejętności i specyfikacji nowego projektu, na scenę wyszedł człowiek przebrany właśnie za Tesla Bota. Początkowo wykonywał on gesty które miały przypominać robotyczne ruchy, a chwilę później wykonał dość… specyficzny taniec. Elon Musk przerwał jednak cały spektakl i dodał, że w przeciwieństwie do tego co mogliśmy przed chwilą zobaczyć – Tesla Bot jest realnym i prawdziwym projektem.

Realna obietnica, czy jedynie zasłona dymna?

Według ostatniej obietnicy Elona Muska Tesla ma wyrobić się z przygotowaniem robota do 30 września. I pomimo tego, że biznesmen wraz z amerykańską firmą ma na swoim koncie dużo sukcesów – raczej mało kto wierzy w spełnienie jego ostatniej zapowiedzi. Do tej pory największe firmy podejmujące się podobnych przedsięwzięć zajmowały się nimi latami, a finalnie efekt i tak nie był taki, jakiego oczekiwano.

W związku z tym pojawia się coraz więcej głosów, że podany termin jest jedynie zasłoną dymną. Bowiem w ostatnim czasie o Musku mówiło się bardzo dużo, ale raczej nie w taki sposób jakiego by oczekiwał. Ogromnym echem obeszło się wezwanie do powrotów z pracy zdalnej jako warunek do pozostania w firmie. Nie inaczej było w przypadku informacji o planowanym zwolnieniu 10% pracowników i wstrzymaniu rekrutacji w związku z jego „superzłymi przeczuciami”. Z czego ostatecznie się wycofał.

elon musk tesla bot

Ciężko więc wierzyć, że w związku z przesunięciem imprezy AI Tesla Day z sierpnia na wrzesień, zobaczymy na niej Optimusa. Nie wiadomo czego tym razem można spodziewać się od prezesa Tesli, ale pod warunkiem, że wcześniej nie wyda żadnego oświadczenia informującego o opóźnieniach – we wrześniu może być ciekawie!

ŹRÓDŁO: The Verge

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!