Czy to koniec scamów na wnuczka? Nowa ustawa wchodzi w życie

Już niedługo w życie wejdzie nowa ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Na jej podstawie, karani będą telefoniczni oszuści, którzy wykorzystują między innymi metodę na wnuczka. Jakie wyroki na nich czekają?

Telefoniczne i sms-owe oszustwa są coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, przez co z roku na rok więcej osób pada ich ofiarą.

Pomóc w zwalczaniu tego procederu ma nowa ustawa, na podstawie której telefoniczni oszuści będą karani za swoje haniebne czyny.

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej

Na początku sierpnia tego roku Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Czego ona dotyczy?

Głównym celem ustawy, która już niedługo wejdzie w życie, jest „ograniczenie oszustw dokonywanych między innymi przy pomocy wiadomości SMS czy i fałszywych połączeń telefonicznych”.

oszustwa metodą na wnuczka
źródło: gov.pl

Nowa ustawa ma pomóc w zwalczaniu najpopularniejszych taktyk oszustów, w tym na przykład metodą „na wnuczka”, profesjonalnie określanych jako spoofing czy smishing.

Wyjaśnienie pojęć

Spoofing – fałszywe połączenia telefoniczne, podczas których rozmówcy podszywają się pod instytucje publiczne lub banki

Smishing – SMS-y zawierające niebezpieczne linki; kliknięcie w jeden z nich może doprowadzić do kradzieży naszych poufnych danych

Wprowadzone przepisy umożliwiają również karanie osób fałszujących numery komórkowe, za pośrednictwem których następnie wykonują głuche telefony. W procesie zwalczającym tego typu incydenty – oprócz Państwowego Instytutu Badawczego NASK i Urzędu Komunikacji Elektronicznej, mają pomóc także operatorzy komórkowi.

Operatorzy mają chronić swoich klientów

Państwowy Instytut Badawczy NASK będzie monitorował powielane przypadku smishingu, a następnie przekazywał operatorom wzorce niebezpiecznych wiadomości. Wszystkie wprowadzone zmiany mają pomóc w ochronie między innymi starszych osób, oszukiwanych popularną metodą na wnuczka.

oszustwa metodą na wnuczka - pomoc operatorów komórkowych
źródło: Pexels @Mikhail Nilov

Na podstawie otrzymywanych od urzędów informacji, operatorzy komórkowi mają pomagać w zwalczaniu nielegalnych działań oszustów.

Bardzo dobrze, że ustawodawca zajął się smishingiem i spoofingiem, bo te przestępstwa cybernetyczne są popełniane nie tylko przez domorosłych oszustów, ale także obce służby. Mamy nadzieję, że obowiązek monitorowania smishingu przełoży się na jeszcze szybsze reagowanie na ataki.

Dyrektor Zarządzający SMSAPI, Wojciech Kaczmarek

Jednym z nowych obowiązków operatorów ma być automatyczne blokowanie treści smishingowych, a także blokowanie połączeń głosowych, które podszywają się pod numery zapisane w rejestrze prowadzonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Oszustwo na wnuczka – jakie kary?

Zgodnie z treścią nowej ustawy, na osoby dokonujące oszustwa przy użyciu komunikacji elektronicznej czekają wysokie kary, w tym kara więzienia na okres od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

oszustwa metodą na wnuczka - kara więzienia
źródło: Pexels @Brett Sayles

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie miał także możliwość nałożenia kary finansowej, której wysokość „może wynieść do 3 proc. przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym”.

Jak myślicie, czy nowa ustawa anty-spoofingowa przyczyni się do zwalczenia najpopularniejszych oszustw, w tym metody na wnuczka?

ŹRÓDŁO: informacja prasowa, Pexels: @Andrea Piacquadio, Kindel Media

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!