Telefoniczne i sms-owe oszustwa są coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, przez co z roku na rok więcej osób pada ich ofiarą.
Pomóc w zwalczaniu tego procederu ma nowa ustawa, na podstawie której telefoniczni oszuści będą karani za swoje haniebne czyny.
Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej
Na początku sierpnia tego roku Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Czego ona dotyczy?
Głównym celem ustawy, która już niedługo wejdzie w życie, jest „ograniczenie oszustw dokonywanych między innymi przy pomocy wiadomości SMS czy i fałszywych połączeń telefonicznych”.
Nowa ustawa ma pomóc w zwalczaniu najpopularniejszych taktyk oszustów, w tym na przykład metodą „na wnuczka”, profesjonalnie określanych jako spoofing czy smishing.
Wyjaśnienie pojęć
Spoofing – fałszywe połączenia telefoniczne, podczas których rozmówcy podszywają się pod instytucje publiczne lub banki
Smishing – SMS-y zawierające niebezpieczne linki; kliknięcie w jeden z nich może doprowadzić do kradzieży naszych poufnych danych
Wprowadzone przepisy umożliwiają również karanie osób fałszujących numery komórkowe, za pośrednictwem których następnie wykonują głuche telefony. W procesie zwalczającym tego typu incydenty – oprócz Państwowego Instytutu Badawczego NASK i Urzędu Komunikacji Elektronicznej, mają pomóc także operatorzy komórkowi.
Operatorzy mają chronić swoich klientów
Państwowy Instytut Badawczy NASK będzie monitorował powielane przypadku smishingu, a następnie przekazywał operatorom wzorce niebezpiecznych wiadomości. Wszystkie wprowadzone zmiany mają pomóc w ochronie między innymi starszych osób, oszukiwanych popularną metodą na wnuczka.
Na podstawie otrzymywanych od urzędów informacji, operatorzy komórkowi mają pomagać w zwalczaniu nielegalnych działań oszustów.
Bardzo dobrze, że ustawodawca zajął się smishingiem i spoofingiem, bo te przestępstwa cybernetyczne są popełniane nie tylko przez domorosłych oszustów, ale także obce służby. Mamy nadzieję, że obowiązek monitorowania smishingu przełoży się na jeszcze szybsze reagowanie na ataki.
Jednym z nowych obowiązków operatorów ma być automatyczne blokowanie treści smishingowych, a także blokowanie połączeń głosowych, które podszywają się pod numery zapisane w rejestrze prowadzonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Oszustwo na wnuczka – jakie kary?
Zgodnie z treścią nowej ustawy, na osoby dokonujące oszustwa przy użyciu komunikacji elektronicznej czekają wysokie kary, w tym kara więzienia na okres od 3 miesięcy do nawet 5 lat.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie miał także możliwość nałożenia kary finansowej, której wysokość „może wynieść do 3 proc. przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym”.
Jak myślicie, czy nowa ustawa anty-spoofingowa przyczyni się do zwalczenia najpopularniejszych oszustw, w tym metody na wnuczka?
ŹRÓDŁO: informacja prasowa, Pexels: @Andrea Piacquadio, Kindel Media
Dodaj komentarz