Do
góry
Czy warto kupić używanego MacBook’a z Allegro?

Czy warto kupić używanego MacBook’a z Allegro?

Zakup używanego lub poleasingowego laptopa może wiązać się z pewnym ryzykiem, zresztą to występuje nie tylko w przypadku laptopów. Kupując sprzęt używany trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów zarówno samej konstrukcji jak i poprawności działania. Ale jak to zrobić przez Internet?

Jednym z wielu sklepów dostępnych na polskich portalach jest MackFan, ten konkretny działa akurat w serwisie Allegro. Sama polityka portalu wymaga od sprzedawców by Ci umieszczali szczegółowe opisy i informowali o wszelkich uszczerbkach. Jednak, co właściwie w takim opisie powinno się znaleźć, jak wygląda proces oceny technicznej oraz co jest najistotniejszy przy zakupie używanego MacBook’a?

Ocena wizualna

Na początek zajmiemy się kwestią wizualną. Od sprzętu używanego czy też poleasingowego nie można oczekiwać nieskazitelnego wyglądu, obudowa może mieć drobne ryski czy ślady normalnego użytkowania. Nie mówimy tutaj o jakiś wgnieceniach czy innych poważnych uszkodzeniach mechanicznych, które mogą wpłynąć na jego funkcjonowanie. Chwilę temu wspomniałem, że nie ma, co liczyć na sprzęt w stanie idealnym, w końcu już w samym założeniu kupujemy przedmiot używany, ale… Od czasu do czasu zdarzają się sztuki, które były w użyciu przez zaledwie kilka godzin i po wyczyszczeniu odcisków palców są to właściwie fabrycznie nowe sprzęty za ułamek oryginalnej ceny.

Niezależnie od tego czy trafiliście na świetną okazję MacBook’a używanego przez kilka godzin czy nie, pierwszą rzeczą, którą musicie zrobić to dokładne przejrzenie zdjęć na aukcji. Oczywiście oprócz zdjęć powinniście się także dokładnie wczytać w opis, czy nie znalazły się tam przypadkiem jakieś wzmianki o dodatkowych niedoskonałościach. Dodatkowo wśród tych wszystkich informacji, jakie znajdziecie w opisie każdego sprzętu powinien znaleźć się też oficjalny kod producenta. Ten po wpisaniu w przeglądarkę czy też wyszukaniu na stronie Apple pokaże czy to, aby na pewno właściwy model. 

W przypadku aukcji MackFan wygląda to o tyle ciekawiej, zwłaszcza z perspektywy potencjalnego klienta, że zaraz obok zdjęć czy zaskakująco dokładnego opisu znalazły się video-prezentacje każdej sprzedawanej sztuki. Jego zadaniem jest niezwykle proste, ma wam zaprezentować „na żywo” kupowany sprzęt, ze wszystkimi jego ewentualnymi niedoskonałościami, a to możecie zobaczyć w serwisie YouTube. W końcu decydując się na sprzęt za kilka tysięcy nie chcecie kupić kota w worku, szczególnie jak ten był już używany. 

➡ Sprawdź aukcje MackFan

Podwójny Audyt

Dodatkowo na ich kanale możecie od razu zobaczyć, w jaki sposób sprzęty są przechowywane, ale też testowane. I tutaj się na chwilę zatrzymajmy, na aukcji można znaleźć informację o podwójnym audycie. W pierwszym etapie w tym wypadku MacBook’i są sprawdzane pod względem technicznym, czyli, czy wszystko działa tak jak powinno, czy niczego nie trzeba wymienić albo przeczyścić, a także, co ważne sprawdzana jest w pełni klawiatura oraz porty. Duży nacisk kładziony jest także na ocenę matrycy oraz baterii. Co ważne i warto o tym wspomnieć, każde z urządzeń, jakie znajdziecie na aukcjach MackFan mają oryginalne baterie oraz dyski. Drugi etap audytu polega na ocenie czysto wizualnej.

Bez wątpienia wszystko jest na swoim miejscu, nie widać zabrudzeń czy jakiś wyraźnych śladów użytkowania, w takim razie czas go odpalić i sprawdzić baterię. Tak dokładnie, wszystko, dlatego, że jest to element, który najbardziej zużywa się z czasem. Akurat w przypadku komputerów Mac możecie dokładnie sprawdzić ile razy bateria była ładowana, ale także, jaki jest procent jej zużycia. Co ważne na stronie aukcji także znajdziecie takie informacje.

➡ Sprawdź aukcje MackFan

W naszym wypadku bateria została naładowana zaledwie 5 razy i wciąż oferuje 99.3% procent sprawności. Wszystko sprawdziliśmy z pomocą programu Coconut Battery. Jeżeli także jesteście właścicielami MacBook’a to możecie te informacje za pomocą tego programu znaleźć własnoręcznie.

Co tu dużo mówić, to świetny wynik. Sprawdziliśmy też pozostałe elementy tej maszyny takie jak ekran, klawiatura oraz gładzik i wszystko w najlepszym porządku. Głośniki? Cóż to wciąż głośniki z laptopa, ale te jak przystało na Macki wciąż brzmią świetnie.

Jak już wspominałem na samym początku tego filmu wiele osób jest zainteresowanych kupnem takiego laptopa czy też innego gadżetu z drugiej ręki, ale ma, co do tego wiele wątpliwości. I powiem wam, że to bardzo dobrze, jak mówi stare przysłowie „ufam, ale sprawdzam”. W tym wypadku to my sprawdzamy za was, jednak pozostała jeszcze jedna kwestia, której dzisiaj nie poruszyłem.

Gwarancja?

Co w momencie, kiedy taki zakupiony z drugiej ręki sprzęt ulegnie awarii? Na gwarancję producenta nie ma, co liczyć. Jednak tutaj bardzo miłe zaskoczenie ze strony MackFan, ponieważ oferują oni gwarancję Door2Door. Oczywiście wiele zależy, z jakiego źródła planujecie kupić poleasingowy sprzęt, jednak warto zwrócić uwagę czy taka opcja w ogóle występuje, a jeżeli tak to, na jakich zasadach.

Z kolei, jeżeli macie problem z doborem odpowiedniego sprzętu możecie bez oporów zasięgnąć porady specjalistów prosto z MackFan. Doskonale znają produkty Apple na wylot i z pewnością pomogą wybrać Wam odpowiedni sprzęt do waszych oczekiwań i potrzeb. 

➡ Sprawdź aukcje MackFan

Podsumowanie

Czy warto kupić używanego MacBook’a? Naszym wspólnym zdaniem zdecydowanie tak, być może tego nie wiecie, ale oboje już nie raz przechodziliśmy przez proces zakupu używanych MacBook’ów i zawsze towarzyszy temu pewna nutka niepewności. Jednak jeżeli chcecie spać spokojniej i planujecie zakupić sprawdzony przez specjalistów sprzęt to koniecznie sprawdźcie aukcje MackFan.

Jeszcze tylko takie szybkie info na koniec, w zajmowaliśmy się MacBook’iem, które pojawiają się głównie na aukcjach MackFan, jednak mają oni w swojej ofercie także iPad’y, iMac’ki, AirPods’y, Apple Watch’e oraz wiele akcesoriów do urządzeń z logiem nadgryzionego jabłka.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!