Do
góry
w2019_mini

Dlaczego Japończycy wolą telefony z KLAPKĄ?!

Na początku listopada w sieci pojawiły się nieoficjalne zdjęcia luksusowego telefonu z klapką wyprodukowanego przez Samsunga. Lecz właściwie dlaczego tak duża firma produkuje telefony, które odeszły do lamusa lata temu?

Całość tego niezwykle ciekawego fenomenu zostanie omówiona na przykładzie Japonii gdyż to właśnie w kraju Kwitnącej Wiśni został on najlepiej udokumentowany. Wszystko ma swój początek w oczekiwaniach użytkowników korzystających z telefonów. Społeczeństwo w Japonii mimo silnie rozwijanych nowych technologii wciąż korzysta z niektórych naszym zdaniem reliktów przeszłości. Na ten przykład można podać, że wciąż wielu Japońskich w gospodarstwach domowych posiada fax.

Image result for flip phone japan

Dla zapracowanych japończyków najlepiej sprawdzają się tak zwane feature-phone lub by być bardziej dokładnym garakei. Są to konstrukcje z pogranicza pierwszych telefonów komórkowych oraz smartfonów. Zapewniają one podstawowy dostęp do sieci, ale przede wszystkim bardzo długi czas pracy na baterii. Tak bardzo wymagany przez Japończyków, którzy bardzo często pracują więcej niż 40 godzin tygodniowo i potrzebują niezawodnego urządzenia.

Tego typu telefony są także znacznie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju wypadki, które mogą spotkać użytkownika. Produkowane są konstrukcje odporne na wszelkie zjawiska atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, piasek, lód, bieżąca woda czy nawet utopienie w miodzie.

Ostatnim prawdopodobnie kluczowym powodem ich ciągłej popularności jest prostota pisania wiadomości. Ze względu na kulturę pewne zachowania takie jak rozmawianie przez telefon w wielu miejscach publicznych jest źle odbierane. Tym samym wiadomości tekstowe są jedyną możliwością by wymienić z kimś myśli.

Image result for w2018

W momencie gdy został wprowadzony pierwszy iPhone, który pokazał zupełnie nowy sposób pisania na klawiaturze ekranowej większość Japończyków uznała to za niepotrzebne utrudnienie. Wynika to z ogromnych różnic językowych. Japoński w porównaniu do angielskiego jest znacznie bardziej intuicyjny w pisaniu na klawiaturze alfanumerycznej. Operuje on na sylabach a nie osobnych literach. Tym samym tworzenie wiadomości tekstowych po Japońsku jest znacznie prostsze i szybsze właśnie przy wykorzystaniu klawiatury znanej ze starych telefonów.

Źródła:

  1. URBO
  2. Quora
  3. Anime News Network
Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!