Drony wlepią mandat za używanie telefonu!

Policja odnalazła sposób na odnalezienie i ukaranie kierowców, którzy w czasie jazdy korzystają z telefonu. Na pomoc służbom w wykrywaniu łamiących przepisy obywateli przybyły drony i możliwość obserwacji z powietrza. 

Obserwacja z powietrza podstawą mandatu 

Chociaż pomysł sam w sobie może budzić kontrowersje natury prywatności, tak należy przyznać, że może być skuteczny. Piaseczyńska drogówka na przekór możliwym kontrowersjom bowiem chwali się sukcesami. Zwykle kierowcy ukrywali urządzenia przed wzrokiem policjantów, umieszczając go na kolanach, bądź na oparciu fotela. W ten sposób jego użycie nie było widoczne przez stojącego z boku policjanta. Za pomocą dronów policjanci ominęli ten problem.

Funkcjonariusze obserwowali pojazdy w ruchu drogowym (najczęściej w korkach), by sprawdzić, czy ci korzystali z telefonu w trakcie jazdy. ,,Nagrodą” za takie postępowanie było pięćset złotych mandatu i 12 punktów karnych wystawionych łącznie trzynastu kierowcom tego dnia. Kierowcy nie mieli nawet pojęcia, że podlegali obserwacji, zanim nie nadszedł czas wręczenia mandatu. 

Więcej mandatów, ale czy słusznych?

Łatwo wyobrazić sobie absurd wręczenia kilkudziesięciu mandatów kierowcom stojącym w wielogodzinnym korku na zakopiance…

O ile sama metoda wykrywania wykroczeń drogowych może zasługiwać na aprobatę, tak przewinienia za jakie byli karani kierowcy budzą wątpliwości. Niejednokrotnie pojazdy utykają w krokach na całe minuty, w ekstremalnych przypadkach godziny. Chociaż policja twierdzi, że priorytetem kierowcy powinno być utrzymywanie uwagi na drodze oraz sygnalizatorach świetlnych to wiadomo, że na dłuższą metę jest to trudne. Stawia to pytanie: czy zyski z mandatów są warte zaufania wobec służb?

Drony odnalazły już swoje zastosowanie w sprawach przydatnych zarówno policji, jak i społeczeństwu. Drony wykorzystywano już między innymi w Krakowie, by odnaleźć palących śmieci mieszkańców znacznie szybciej, niż zrobiłby to patrol drogowy.

Źródło: Auto-Świat

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!