omnibus

Dyrektywa Omnibus położy kres fake’owym promocjom?

Zmiany w unijnym prawie, choć uchwalone już w 2020 roku, dopiero na przełomie 2022 i 2023 roku doczekały się wprowadzenia w Polsce. Omnibus zmusi sprzedawców do ujawnienia najniższej ceny przecenionego produktu na przestrzeni minimum 30 dni.

Awatar Oskar Szczepański

Koniec fenomenalnych promocji? 

O zjawisku tzw. ,,Fake Friday” słyszał chyba każdy. Elektromarkety wiodące w sprzedaży towarów dla zwykłego konsumenta niejednokrotnie przyłapywane były na tzw. żonglowaniu cenami. Mechanizm oszustwa był bardzo prosty: ceny przed specjalnymi okazjami zawyżano, by następnie obniżyć je do pierwotnej wartości pod pozorem ,,promocji”. Tym praktykom sprzeciwiła się UE, która uchwaliła dyrektywę Omnibus. Jej głównym celem było właśnie zwalczenie tego procederu. 

Zgodnie z treścią nowego art. 6a ust. 1 dodanego dyrektywą Omnibus do dyrektywy 98/6/WE, w każdym ogłoszeniu o obniżce ceny podaje się wcześniejszą cenę stosowaną przez podmiot gospodarczy przez określony okres przed zastosowaniem obniżki ceny. Ust. 2 tego przepisu wyjaśnia, że wcześniejsza cena oznacza najniższą cenę stosowaną przez podmiot gospodarczy w okresie, który nie może być krótszy niż 30 dni przed zastosowaniem obniżki ceny.

PARP w komunikacie na temat Dyrektywy Omnibus

Po ludzku zaś, elektro-markety i sklepy zajmujące się bezpośrednio sprzedażą towarów i usług klientom zobowiązane są podać najniższą ich cenę w przeciągu ostatniego miesiąca. Prawo to uderza w szczególności w duże elektro-markety oraz sklepy online, które są bezpośrednią stroną w umowie sprzedaży z klientem. Należy tu wziąć pod uwagę, że prawo to nie obejmuje tak zwanych ,,for sprzedażowych”, gdzie strona jest jedynie pośrednikiem pomiędzy sprzedawcą, a kupującym. 

Prawo działa w praktyce: sprzęt ,,przeceniony” w rzeczywistości był już tańszy od obecnie proponowanej kwoty w przeciągu ostatniego miesiąca.

W Polsce prawo obejmie też usługi?

Oczywiście, w polskim wydaniu prawo te nie jest idealne. Ustawa wprowadzająca dyrektywę zarządziła m.in podobną strategię nie tylko do towarów, lecz także i usług. Prawo będzie w tym przypadku trudne do implementacji, ponieważ usługa niejednokrotnie podlega szybkim zmianom w zależności od potrzeb konsumentów.

Obniżki (tak jak i sytuacja ukazana na zrzucie ekranu powyżej) mogą wprowadzać bardzo wiele zamieszania dla firm oraz mniejszych przedsiębiorców. Niemniej ,,Omnibus” wydaje się być krokiem w bardzo dobrym kierunku, który zrzuca z ramion konsumenta konieczność własnoręcznego wyszukiwania prawdziwych cen przecenionych produktów.

Źródło: PARP

Awatar Oskar Szczepański

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez