Google pozbywa się haseł! I to bardzo dobra wiadomość

Google odchodzi od standardowych haseł i ogłasza, że klucze dostępu staną się rzeczywistością już teraz. Uwierzytelnianie dwuetapowe również odejdzie w zapomnienie. Nowa metoda ma zwiększyć bezpieczeństwo Waszych kont.

Awatar Marta Urbaniak

Google odchodzi od standardowych haseł i ogłasza, że klucze dostępu staną się rzeczywistością już teraz. Uwierzytelnianie dwuetapowe również odejdzie w zapomnienie. Nowa metoda ma zwiększyć bezpieczeństwo Waszych kont.

Google pozbywa się standardowych haseł i wprowadza logowanie kluczem kryptograficznym.

Zmiany wchodzą stopniowo, wiec osoby, które nie mają dostępu do skanera biometrycznego, mają na to jeszcze czas.

Google postanowił zrobić krok ku przyszłości i chce stworzyć rzeczywistość bez haseł. Te standardowo używane przez Was nie zawsze są gwarantują 100% ochronę i można je nieraz łatwo złamać.

Z tego też powodu Google postanowił umożliwić logowanie się za pomocą klucza dostępu. Wasze konta będę chronione za pomocą klucza kryptograficznego. Jeśli Wasze urządzenie jest uwierzytelnione, to od dziś już możecie używać nowej metody i zapomnieć o haśle, uwierzytelnianiu dwuetapowym, skanie twarzy czy odcisku palca.

Klucz dostępu będzie obecny jedynie na autoryzowanym urządzeniu, więc nie ma obaw o kradzieży przez inne firmy. Będą one dostępne na urządzeniach z Androidem 9 i wyższym oraz iPhone’ach z iOS-em 16. Co więcej możliwe jest udostępnienie go za pośrednictwem iClouda czy menedżera haseł.

Bezpieczna metoda

Co w przypadku, gdy zechcecie zalogować się na swoje konta na przykład z poziomu czyjegoś telefonu? Jest to możliwe, wystarczy, że wybierzecie opcję “użyj klucza dostępu z innego urządzenia”. Wtedy zalogujecie się jednorazowo, a klucz nie zostanie udostępniony na obcy sprzęt.

źródło filmiku Google

Trzeba pamiętać, aby nie tworzyć go na komórce, tablecie czy laptopie z którego korzysta na co dzień więcej niż 1 osoba. Ponieważ inne osoby w łatwy sposób będą mogły dostać się do Waszego konta. Jeśli macie podejrzenie, że ktoś wszedł w jego posiadanie, to możecie w ustawieniach unieważnić klucz kryptograficzny.

Dodatkowo Program ochrony zaawansowane pozwala zabezpieczyć się przed wykradnięciem danych czy atakiem z poziomu złośliwymi aplikacjami. W ramach usługi również będzie możliwe korzystanie z nowej metody, zamiast fizycznego klucza zewnętrznego.

Oczywiście wdrożenie nowej metody globalnie zajmie trochę czasu, więc aktualne sposoby logowania nadal są dostępne, a zmiany będą odbywać się stopniowo. Ułatwi to przystosowanie się osobom, które nie mają na ten moment sposobności, aby utworzyć taki klucz.

źródło grafiki Google

Jednak początek wdrażania nastał już znacznie wcześniej, bo w grudniu ubiegłego roku. Wtedy przeglądarka Google Chrome uzyskała dostęp do obsługiwania nadchodzącej metody logowania. Nie mniej same witryny nie oferowały jeszcze tej metody.

Google ma nadzieję, że wraz z wdrożeniem jej do swoich usług, zostaną ode rozpromowane i stosowane na szerszą skalę przez inne firmy. Nie tylko ułatwi to logowanie, ale również sprawi, że Wasze konta będzie bezpieczniejsze.

Źródło: Google,The Verge

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez