Google pracuje nad własnymi lokalizatorami z UWB!

Jak widać warto przeszukiwać pliki aktualizacji. Prawdopodobnie Google pracuje nad własnymi lokalizatorami opartymi o technologię UWB. 

Google pracuje nad własnymi lokalizatorami

O nowych funkcjach jako piersi pisali programiści z serwisu XDA. Przeprowadzili oni dekompilację najnowszego pliku APK Usług Google Play w wersji beta i znaleźli liczne poszlaki świadczące o tym, że Google opracowuje swój autorski sposób wyszukiwania zaginionych urządzeń. 

notione
Google UWB

Niewiele wiadomo o nowym systemie, ale wskazówki sugerują, że chodzi o jego rozbudowę w taki sposób, by pozwalał śledzić nie tylko własne sprzęty, ale także te w tle. To miałoby ułatwiać znajdowanie zagubionych urządzeń, nawet innych osób. 

Poza tym nie wiemy praktycznie nic, a samo Google nie ogłosiło prac nad takim systemem. Obecnie Android obsługuje ponad 3 miliardy urządzeń na całym świecie, więc usługa, która pomogłaby znaleźć zagubione urządzenia byłaby bardzo pomocna. 

Google pozazdrościło Apple?

Google już wcześniej posiadało usługę lokalizacyjną. Jednakże opcja Znajdź moje urządzenie (Find My Device) miała spory minus. Aby odnaleźć urządzenie, te musiało być podłączone do sieci. Wcześniej Google także opracowywało urządzenia mogące komunikować się z naszym telefonem. W założeniu mieliśmy otrzymywać np. informacje w trakcie zwiedzania muzeum lub informacje o tym, że w pobliskiej restauracji trwa promocja.

Powiadomienia te były jednak coraz częściej wykorzystywane do spamowania, a w 2018 roku firma ostatecznie wyłączyła możliwość odbierania pobliskich powiadomień przez telefony z Androidem.

Apple niedawno wypuściło swój tracker Bluetooth. Niewielkie zawieszki na bieżąco wymieniają informację o swoim położeniu ze wszystkimi innymi urządzeniami Apple w zasięgu. Te według teorii mają być przekazywane anonimowo i bezpiecznymi kanałami. Ponadto, dzięki współpracy z siecią Find My AirTags jabłuszko dysponuje najskuteczniejszym systemem lokalizacji na rynku. To zapewne zmotywowało Google do podjęcia działań w tym kierunku. 

Co sądzicie o takim lokalizatorze?

Źródła: XDA #1, #2, 9to5Google #1, #2

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!