Huawei HarmonyOS 2.0 | Nowy system na smartfonach już w przyszłym roku!

Huawei HarmonyOS 2.0 | Nowy system na smartfonach już w przyszłym roku!

Dziś miała miejsce konferencja prasowa, na której Huawei pochwalił się dokonaniami w tworzeniu własnego systemu operacyjnego HarmonyOS, a także podzielił się kilkoma zapowiedziami.

W trakcie rozpoczęcia tegorocznej konferencji dla deweloperów Huawei Developer Conference, w skrócie HDC, Richard Yu – dyrektor generalny Huawei CBG na świecie ogłosił szereg nowości, które są bezpośrednio związane z autorskim systemem Huawei – HarmonyOS 2.0. Nie zabrakło także informacji na temat nakładki EMUI w wersji 11, który niestety wciąż oparty jest na Androidzie 10, do tego oczywiście temat rozwoju Huawei Mobile Services oraz łączącego się z nimi AppGallery.

Reklama

HarmonyOS 2.0

Historia tego systemu operacyjnego nie jest długa za to bardzo wyboista. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w zeszłym roku, kiedy to za sprawą rządu USA, Huawei został „odcięty” od usług Google, które dla wielu osób są integralną częścią systemu Android. Wtedy sytuacja była na tyle niepewna, że nie było wiadome czy Huawei będzie mógł w ogóle korzystać z Androida na swoich nowych smartfonach, nawet w przypadku pozbawienia ich usług Google

➡Smartfony Huawei w Niskich Cenach!

➡Sprawdź cenę Huawei P40

➡Sprawdź cenę Huawei P40 Pro

Wtedy też w sieci gruchnęła wiadomość, że Huawei pracuje nad własnym systemem, znanym szerzej, jako HarmonyOS. Od tamtego czasu minął rok, a Huawei informuje nad o drugiej wersji ich autorskiego systemu operacyjnego, który wbrew pozorom nie wyląduje tylko na smartfonach marki, a wszystkich urządzeniach. Będzie prawdziwie wszechstronnym kawałkiem oprogramowania, który zasili wszystko od niewielkich urządzeń IoT, przez smartwatche czy SmartTV po smartfony i tablety.

Richard Yu zapowiedział, że projekt, który notabene jest open source – OpenHarmony – będzie uruchamiany etapami. Począwszy od 10 września 2020, OpenHarmony zostanie udostępniony dla urządzeń  128 KB – 128 MB pamięci RAM, takich jak smart TV czy wearables. W kwietniu przyszłego roku, OpenHarmony stanie się dostępny dla urządzeń do 4 GB pamięci, a do końca 2021 roku – również dla urządzeń powyżej 4 GB RAM. Wersja beta systemu dla smartfonów zostanie udostępniona programistom jeszcze przed końcem 2020 roku.

Aktualizacja EMUI 11 i HiLink

Podczas konferencji, Huawei ogłosił również najnowszą aktualizację nakładki do EMUI 11, która pozwoli na jeszcze bardziej zaawansowaną interakcję smartfona z innymi urządzeniami, szczególnie tymi bazującymi na HarmonyOS. Aktualizacja przyniesie również nowe doświadczenia z użytkowania, w tym nowe opcje w Always-On Display oraz Multi-Screen Collaboration, a także poprawki prywatności i bezpieczeństwa.

➡Smartfony Huawei w Niskich Cenach!

➡Sprawdź cenę Huawei P40

➡Sprawdź cenę Huawei P40 Pro

Pomimo tego, że EMUI 11 pozostaje oparte na Androidzie w wersji 10 to zmian jest całkiem sporo. Te jednak nie są specjalnie nachalne i w większości przekładają się poprawienie User Expirience’u. Warto jednak wspomnieć o Multi-Screen Collaboration nieco szerzej. Jest to swego rodzaju odpowiedź na działania Microsoftu oraz Samsunga w przypadku aplikacji Twój Telefon, która pozwala między innymi na uruchamianie aplikacji z telefonu bezpośrednio na komputerze.

W przypadku Huawei, taka możliwość została wprowadzona na nieco wyższy poziom. Synchronizacja za pomocą Huawei Share pozwala na uruchomienie maksymalnie 3 aplikacji i pełne wykorzystanie ich możliwości z poziomu laptopa. Dzięki temu możecie przede wszystkim pracować wydajniej, ale też korzystać z programów, które natywnie nie są dostępne na Windowsie.

Huawei ogłosił również aktualizację aplikacji HiLink, która umożliwi jeszcze łatwiejsze łączenie urządzeń IoT, wygodniejsze zarządzanie, sterowanie i interakcje dla lepszej współpracy wszystkich połączonych urządzeń.

Reklama

HMS – trzecia siła na globalnym rynku

To stwierdzenie może wydawać się trochę na wyrost, jednak sklep Huawei faktycznie staje się całkiem pokaźną biblioteką aplikacji mobilnych, które dodatkowo są niezależne od usług Google. Dla wielu wciąż jest to wada, ale jeżeli ta tendencja stabilnego wzrostu się utrzyma możemy liczyć na pojawienie się faktycznego konkurenta dla Google oraz sklepu Play.

Huawei intensywnie pracuje nad rozwojem autorskiego ekosystemu Huawei Mobile Services z zaangażowaniem już blisko 1,8 miliona zarejestrowanych deweloperów z całego świata. Liczba ta została podwojona w ciągu roku. W Huawei AppGallery znajduje się już 96 tysięcy aplikacji zintegrowanych z HMS Core, a globalnie ze sklepu korzysta ponad 490 milionów użytkowników. Dodatkowo, w okresie od stycznia do sierpnia tego roku, z AppGallery została pobrana rekordowa liczba 261 miliardów aplikacji w skali globu.

➡Smartfony Huawei w Niskich Cenach!

➡Sprawdź cenę Huawei P40

➡Sprawdź cenę Huawei P40 Pro

Podczas tegorocznego HDC, Huawei ogłosił również nową wersję HMS Core 5.0. W ciągu zaledwie roku, w porównaniu do poprzedniej wersji, liczba Kit’ów deweloperskich wzrosła z 14 do 56, a liczba interfejsów API powiększyła się z 885 do 12 981, ułatwiając programistom wprowadzanie innowacji i upraszczanie procesów.

Źródło: informacja prasowa

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!