Do
góry

Huawei WiFi Mesh – czy warto?

Huawei zaraz obok smartfonów czy komputerów znany jest z urządzeń sieciowych. Ostatnio zaprezentował nowy zestaw Huawei WiFi Mesh, jednak czy warto go kupić?

W trakcie marcowej premiery Huawei zaprezentował kilka nowości w swoim portfolio. Zdecydowanie najgłośniejszą była zapowiedź słuchawek FreeBuds 4i. Niemniej jednak na polski rynek trafił także laptop MateBook D16, monitor czy właśnie omawiany zestaw Mesh WiFi. Nowe routery od Huawei dostępne są w dwóch zestawach w zależności od tego, jak duży obszar mają zaopatrywać w sieć bezprzewodową. Do nas trafił zestaw 3 urządzeń, ale w sprzedaży znalazł się także sporo tańszy, zawierający jedynie dwa routery.

Co to ten mesh?

O systemach WiFi Mesh mieliśmy okazję pisać nie raz na naszej stronie. Podobne rozwiązania pojawiały się także w filmach na naszym kanale YouTube. Systemy routerów mesh mają za zadanie w bardzo prosty i łatwy sposób rozszerzyć możliwości sieci WiFi w Waszym domu czy mieszkaniu. Zestawy są najczęściej sprzedawane z dwoma lub trzema urządzeniami, które połączone ze sobą tworzą jedną sieć z doskonałym zasięgiem WiFi.

Ich magia polega jednak na tym, że do ich faktycznej instalacji potrzebujecie jedynie wolnego gniazdka sieciowego. Tylko router główny musicie połączyć z modemem Waszego dostawcy internetowego. Pozostałe urządzenia po konfiguracji połączą się ze sobą tworząc jedną sieć. Osobom, które zmagają się z problemami z zasięgiem WiFi coś takiego może kojarzyć się ze wzmacniaczami sygnału.

To jednak jedynie tylko pozorne podobieństwo, ponieważ systemy Mesh, w tym także ten od Huawei, tworzą tak naprawdę 3 sieci bezprzewodowe. Dwie pierwsze są dostępne dla Was, jako użytkowników i działają w częstotliwościach 2.4 GHz oraz 5 GHz. Trzecia sieć to wewnętrzne bezprzewodowe połączenie pomiędzy urządzeniami, które działa również w częstotliwości 5 GHz. Dzięki takiemu zabiegowi routery są ze sobą połączone zawsze na pełnej przepustowości, a co za tym idzie, bez trudu wykonują swoje zadanie.

Huawei WiFi Mesh

W zestawie, jaki przygotował Huawei znajdziecie wszystko, czego potrzeba do stworzenia nowej sieci WiFi w domu. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy znajdziecie tam 2 lub 3 urządzenia wraz z odpowiednimi zasilaczami oraz pojedynczy kabel Ethernet. Z jego pomocą połączycie router główny z modemem, który dostaliście od Waszego dostawcy Internetu.

Budowa

Cały zestaw WiFi Mesh od Huawei nie wyróżnia się jakoś specjalnie. Jednak nie można mu odmówić eleganckiego wyglądu, który bez najmniejszego problemu wpasuje się w każde wnętrze. Z tyłu poza gniazdem zasilania obecne są także 4 porty Ethernet zdolne do przesyłania danych z prędkością do 1 Gbps. Ponadto znajdziecie tam przycisk zasilania oraz resetowania urządzenia, jeżeli zapomnicie hasła administratora.

Nie zabrakło tutaj również kilku ciekawych rozwiązań. Po pierwsze pierścień na spodzie routera sygnalizuje czy ten w ogóle działa. Jednak kolory także są nie bez znaczenia. Czerwień oznacza brak połączenia. W przypadku routera głównego to brak połączenia z siecią Internet, a dla pozostałych elementów sieci Mesh to niemożność połączenia z urządzeniem głównym. Z kolei jasnoniebieski oznacza, że wszystko działa. To oczywiście można wyłączyć z poziomu dedykowanej aplikacji.

Miłym dodatkiem jest tutaj moduł NFC, który znalazł się na górze tego routera. Z jego pomocą bez trudu połączycie telefon z domową siecią Wi-Fi. Jest to także niemałe ułatwienie jeżeli przychodzą do Was goście.

Konfiguracja

Pierwsze uruchomienie tego zestawu routerów nie powinno Wam sprawić większych trudności. Wystarczy, że wybierzecie jedną dowolną wieżę i podłączycie ją do zasilania oraz modemu internetowego. Po kilku chwilach zostanie zainicjowana nowa sieć WiFi, z którą musicie się połączyć w celu konfiguracji. Od razu po połączeniu, w przeglądarce otworzy się Wam strona, gdzie będziecie musieli uzupełnić nieco informacji, jak na przykład nazwa sieci, hasło dostępu do niej oraz do profilu administratorskiego czy dane potrzebne do połączenia internetowego.

Po tym router się zresetuje, a Wy będziecie mogli cieszyć się nowo utworzoną siecią. Jednak to jeszcze nie koniec całego procesu. W pudełku zostały pozostałe dwa routery do rozmieszczenia w domu. Po podłączeniu do prądu po kilku chwilach same sparują się z routerem głównym. W tym momencie możecie skorzystać z niezwykle przydatnego narzędzia, jakim jest aplikacja AI Life. Ta dostępna jest zarówno dla Androida jak i iOS. Jednak jeżeli korzystacie z systemu Google to musicie ją pobrać z AppGallery, by móc zarządzać tymi routerami.

AI Life

Z poziomu aplikacji niestety nie można przeprowadzić wstępnej konfiguracji routera… A szkoda. Taką możliwość już teraz oferuje konkurencja i bez wątpienia byłaby przydatną opcją. Po zakończeniu i wprowadzeniu wszystkich podstawowych ustawień macie pełen dostęp do wszystkich oferowanych przez router funkcji. Jednocześnie z pomocą tej aplikacji będziecie w stanie odpowiednio rozmieścić routery, by te miały maksymalną wydajność.

Z poziomu aplikacji możecie także ustawić blokadę rodzicielską dla konkretnych urządzeń czy diagnozować problemy z siecią. Nie zabrakło tam możliwości konfiguracji połączenia dla gości. Może być ono aktywne przez określony czas lub działać z niższą prędkością, niż maksymalna.

Sprzęt bez kompromisów?

Huawei WiFi Mesh z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu, jednak nie jest to sprzęt pozbawiony wad. Pierwszym i chyba największym jest brak obsługi standardu WiFi 6. Jednak w takim wypadku cena tego zestawu byłaby najpewniej wyższa. Warto jednak pamiętać, że kupując router w 2021 wybieracie sprzęt na lata, a jeżeli prędkość oraz opóźnienia mają dla Was znaczenie, to warto zastanowić się nad czymś nieco mocniejszym.

Inna sprawa to zasięg. Huawei rekomenduje tutaj, by routery dzieliło mniej niż 10 metrów oraz maksymalnie 2 ściany. W praktyce wiele zależy od konstrukcji Waszego domu, czy jest to cegła, drewno czy płyta kartonowo-gipsowa. Mimo to, cały zestaw nie powinien mieć większego problemu z pokryciem średniej wielkości domu jednorodzinnego czy większego mieszkania. Ogromną jego zaletą, jak i wszystkich zestawów Mesh, jest brak konieczności tworzenia dodatkowej instalacji.

Czy warto?

Zatem czy Huawei WiFi Mesh jest wart Waszych pieniędzy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto spojrzeć na konkurencję oraz to, co oferuje. Chiński gigant całkiem nieźle wypozycjonował się na tle konkurencji dając swoim użytkownikom bardzo dobry produkt w przystępnej cenie. Zwłaszcza, że jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, to możecie sieć Mesh rozbudować o kolejne routery. Nic nie stoi tutaj na przeszkodzie, a samo oprogramowanie wspiera takie właśnie rozwiązanie.

Na plus można tutaj zaliczyć także możliwość sterowania z poziomu smartfona, choć brak możliwości pierwszej konfiguracji może okazać się dość kłopotliwy. Za to świetnym rozwiązaniem, które konkurencja powinna także stosować, jest moduł NFC pozwalający na łatwe i szybkie łączenie z siecią WiFi nowych urządzeń. Odpowiadając na pytanie – zdecydowanie warto jeżeli szukacie łatwego w obsłudze sprzętu, który większość wykona bez waszego udziału. Natomiast jeżeli potrzebujecie najszybszej sieci w Waszym domu, czyli obsługi WiFi 6, to musicie niestety poszukać czegoś innego. 

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!