Hulajnogi na cenzurowanym | Nowe przepisy dotyczące pojazdów elektrycznych!

Zbliża się lato, a restrykcje związane z pandemią są ściągane z dnia na dzień. Co za tym idzie już niedługo na ulicach pojawi się cała masa elektrycznych jednośladów. Polskie przepisy jednak już od początku ich ogromnej popularyzacji po prostu niedomagały, aż do teraz.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Wszystko wskazuje, bowiem na to, że w końcu ruszyły prace nad uściśleniem przepisów ruchu hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego, w skrócie UTO. W projekcie nowelizacji przepisów znalazło się wiele szczegółowych informacji na temat rozmiarów, czy też wagi hulajnóg i deskorolek elektrycznych. Według projektu hulajnogi i deskorolki z napędem elektrycznym będą mogły mieć maksymalnie 1.25 m długości oraz 90 cm szerokości. Oczywiście wymagane będzie konstrukcyjne ograniczenie prędkości do 25 km/h, choć o tym mówi się już nie od dziś i w wielu modelach obecnie dostępnych takie ograniczenie się już pojawiło. Co ważne w nowelizacji nie ma ani słowa o maksymalnej masie UTO.

Projekt jednak wciąż nie precyzuje, kto tak naprawdę będzie odpowiedzialny za weryfikowanie, czy wasza hulajnoga albo deska elektryczna spełnia te wszystkie normy. Wciąż nie wiadomo też, w jaki sposób sprawdzane będzie ograniczenie prędkości. A co w przypadku, kiedy wasz obecny sprzęt nie spełnia wyżej wymienionych wymagań? W takim przypadku będziecie mieli dokładnie 6 miesięcy od momentu wejścia ustawy w życie na przesiadkę na model spełniający te przepisy.

🛒 Kup hulajnogę od Xiaomi

Kierujący hulajnogą to już nie pieszy

Jedną z największych kontrowersji od momentu pojawienia się hulajnóg elektrycznych na polskich chodnikach była ich „prawna interpretacja”. Według niej każdy kierujący hulajnogą elektryczną był uznawany za pieszego i w razie jakichkolwiek wykroczeń tak też karany – jako pieszy. Od momentu wejścia w życie nowelizacji każdy kierujący hulajnogą będzie traktowany jak rowerzysta i w sumie ma to sens, od teraz w pełni legalnie będzie można korzystać ze ścieżek rowerowych, a także ulic w pewnych konkretnych przypadkach.

Poruszanie się po ulicy z wykorzystaniem UTO prezentuje się następująco, w przypadku braku ścieżki rowerowej lub ciągu komunikacyjnego dla rowerów i pieszych, kierujący UTO będzie mógł skorzystać z jezdni. Jednak tylko w momencie, kiedy obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h. W przypadku, kiedy takie ograniczenie jest wyższe kierujący UTO będzie mógł skorzystać z chodnika biegnącego obok jezdni. Jednak w tym wypadku kierujący jest zobowiązany do zachowania prędkości pieszego. I jak to zawsze w polskim prawie bywa, ten konkretny zapis jest bardzo niejasny i nie precyzuje jakkolwiek, jaka jest prędkość pieszego.

🛒 Kup hulajnogę od Xiaomi

Nowe ograniczenia wiekowe

Do teraz kwestia wieku osoby kierującej UTO nie była w ogóle objęta jakimikolwiek restrykcjami, teraz jednak ulega to znaczącej zmianie. Dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą w ogóle kierować UTO nawet pod opieką osób dorosłych. W przypadku młodzieży powyżej 10 roku, życia, ale poniżej 18 lat do kierowania UTO niezbędne będą dodatkowe uprawnienia. Na szczęście nie będzie to zupełnie nowy dokument, do jazdy hulajnogą elektryczną uprawniać będzie: karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie nie będą musiały posiadać żadnych dodatkowych uprawnień do kierowania UTO.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez