Do
góry
iOS 12

iOS 12 Dziś premiera – zobacz co nowego oferuje!

17 września, czyli już dzisiaj debiutuje iOS 12. Najnowsza aktualizacja do urządzeń mobilnych ze stajni Apple. A dokładniej około 19:00 czasu polskiego każdy zainteresowany będzie mógł zaktualizować swoje urządzenie do najnowszej wersji.

Poprawa wydajności

Według Apple wydajność wszystkich obsługiwanych urządzeń, według sloganu “Działa szybciej, reaguje lepiej”. Poprawie miały ulec w szczególności najbardziej prozaiczne, codzienne zadania, takie jak opalanie aplikacji czy klawiatury. W tym miejscu należy zaznaczyć w jaki sposób przeprowadzono testy wydajności. Autorem testów jest Apple, a przeprowadzone one zostały na zasadzie porównania dwóch wersji systemu operacyjnego iOS 11.4 oraz wstępnej wersji iOS 12. Platformą testową był iPhone 6 Plus o fabrycznej wydajności maksymalnej. Należy także pamiętać iż wydajność zależy od konfiguracji, stanu baterii, sposobu użytkowania oraz innych czynników. Apple obiecuję także wzrost wydajności w starszych generacjach urządzeń – iPhone 5s i iPad Air.

Poprawie miała ulec płynność animacji w całym systemie. Gigant z Cupertino zadbał aby cały system działał bez opóźnień nawet podczas wykonywania kilku operacji jednocześnie. W przypadku uruchamiania aplikacji ma się to odbywać do 40% szybciej, niestety mówi to niewiele, jednakże obietnice firmy mówią o zwiększeniu wydajności nawet przy maksymalnym obciążeniu urządzenia.


iPhone X w niskiej cenie!
iPhone X 64 GB Cena: https://technostrefa.com/iphone_x_64_gb
iPhone X 256 GB Cena: https://technostrefa.com/iphone_x_256_gb


Koleje funkcje które uległy poprawie przy dużym obciążeniu urządzenia to między innymi klawiatura – poprawiono prędkość jej wyświetlania o 50%, podobnie jak jej responsywność, jednakże o tym nie wiadomo zbyt wiele. Uruchamianie aparatu gestem machnięcia przyspieszy o nawet 70%. Ostatnia poprawka wydajności dotyczy panelu udostępniania, ma się uruchamiać nawet dwa razy szybciej oczywiście przy dużym obciążeniu.

FACETIME²

Sporego liftingu doczekał się FaceTime², pierwszą nowością jest możliwość grupowego połączenia FaceTime do aż 32 osób jednocześnie. Tryby audio i wideo zostały nieznacznie rozszerzone, o ile w przypadku wideo nie ma dużych zmian wciąż bez przeszkód korzysta z tego trybu możemy zarówno na iPhone, iPadzie jak i Macu. W przypadku trybu audio to został on zaimplementowany do Apple Watch co pozwala na prowadzenie rozmów głosowych bezpośrednio z poziomu zegarka.

office_freelancer_computer_business_work_laptop_creative_ipad-766903.jpg!d

Najnowsza aktualizacja FaceTime² ma pozwolić na dołączanie do grupowej rozmowy w każdej chwili. Będzie to możliwe dzięki tak zwanych cichych powiadomieniach, które wystarczy stuknąć by dołączyć do rozmowy. Innym sposobem będzie skorzystanie z integracji z Aplikacji wiadomość, którą pozwoli na natychmiastowe rozpoczęcie rozmowy grupowe korzystając z już rozpoczętych rozmów tekstowych. Konwersacje grupowe wyposażone zostały w funkcję Focus View, dzięki niej aktualnie mówiąca osoba zostanie pokazana na pierwszym planie. Taki zabieg ma umożliwić lepszy User Experience, a także pozwoli uniknąć przypadkowych nieporozumień podczas rozmowy.

Ostatnim ważnym aspektem jaki należy poruszyć w przypadku omawiania komunikatorów jest ich bezpieczeństwo. Pierwsza wersja FaceTime wypadła pod tym względem bardzo dobrze pogrążając pozostałe popularne komunikatory wideo – możemy o tym przeczytać między innymi na oficjalnym blogu Kaspersky¹.

Apple w swoim rozwiązaniu zastosował szyfrowanie typu End-to-end. Według zapewnień producenta nasza prywatność nie jest zagrożona. A przynajmniej tak było w pierwszej wersji, mamy nadzieję że w tej materii nic się nie zmieniło, a nasze sekrety nie będą łatwym kąskiem dla osób trzecich.

Wiadomości

Wiadomości doczekały się wielu zmian dotyczących w szczególności Animoji. Jedną z nowości jest nowy rodzaj Animoji, Memoji da się dostosować do nastroju oraz charakteru. Dostępne będzie specjalnie narzędzie do ich tworzenia. Umożliwi ono dostosowywanie ich do obecnego nastroju niemal bez końca. Dodano nowe Animoji, a także udoskonalone mechanizm śledzenia twarzy. Od teraz rozpoznaje kiedy puszczam oko, a kiedy pokazujemy język.


iPhone X w niskiej cenie!
iPhone X 64 GB Cena: https://technostrefa.com/iphone_x_64_gb
iPhone X 256 GB Cena: https://technostrefa.com/iphone_x_256_gb


Aparat w Wiadomościach ma od teraz pozwolić na ulepszenie zdjęć filtrami, efektami czy też naklejkami dostępnymi także od firm trzecich. Dodatkowo sama aplikacja będzie podpowiadać nam zdjęcia na podstawie tego z kim w danym momencie piszemy. W AppStore dostępne mają być gotowe do pobrania zestawy naklejek przygotowane specjalnie przygotowane dla iMessage.

Czas przed ekranem

Do systemu zostały zaimplementowane nowe narzędzia, które powiedzą nam ile czasu spędzamy w jakich aplikacjach. Będą pojawiać się także raporty o aktywności oraz wykorzystaniu aplikacji, czy choćby jak często sięgamy po urządzenie. Podstawowo wyświetlać się będą co tydzień, ale można będzie je sprawdzić w każdej chwili.

iphone-smartphone-mobile-hand-screen-apple-779616-pxhere.com

Stosując nowe funkcje wraz z Rodzinnym Apple ID możliwa będzie konfiguracja czasu przed ekranem dla dzieci – Limit aplikacji. Umożliwi on blokowanie lub zezwalanie na korzystanie z aplikacji przez określony czas lub w określonych godzinach.

Powiadomienia

Grupowanie powiadomień, funkcjonalność długo oczekiwana przez wielu użytkowników w końcu trafiła do najnowszej wersji systemu iOS. Pozwoli ona na pogrupowanie konwersacji, maili czy SMS’ów w podgrupy co nie spowoduje zalania nas powiadomieniami np. po nocy. W ręce użytkowników zostaną oddane funkcje zarządzania powiadomieniami na ekranie blokady oraz możliwość “dostarczania po cichu”, powiadomienia trafią do centrum powiadomień bez notyfikowania. Pojawią się także alerty krytyczne o wysokim priorytecie, usłyszymy je nawet w trakcie działania trybu “Nie przeszkadzać”. Tryb nie przeszkadzać można skonfigurować tak by działał w określonych miejscach ale także o określonych godzinach, czy w trakcie konkretnych wydarzeń uprzednio zamieszczonych w kalendarzu.

Zdjęcia

Aplikację Zdjęcia wyposażono w sztuczną inteligencję, której zadaniem będzie proponowanie zdjęć z ważnych momentów dla użytkownika oraz sugestię ich udostępnienia osobom się na nich znajdującym. Dodatkowo algorytmy pomogą znaleźć nam zdjęcia na podstawie daty, miejsca, wydarzenia czy osób, które na nich są.

iphone-smartphone-hand-beach-sea-coast-4669-pxhere.com

Dodatkowo udostępniona została możliwość edycji plików RAW w aplikacji zdjęcia. Możliwość ta będzie dostępna dla iPhone’ów i iPad’ów z chipem A9 lub wyższym.

Prywatność i bezpieczeństwo

W przeglądarce Safari wprowadzono udoskonalenie, które blokuje w pewnym stopniu możliwość śledzenia użytkownika w sieci bez jego zgody. Uniemożliwia to także reklamodawcom zbierania unikalnych informacji o urządzeniu, co przekłada się na brak reklam kierowanych.


iPhone X w niskiej cenie!
iPhone X 64 GB Cena: https://technostrefa.com/iphone_x_64_gb
iPhone X 256 GB Cena: https://technostrefa.com/iphone_x_256_gb


Przed aktualizacją

Na koniec klika słów na temat samego procesu aktualizacji. O ile sama aktualizacja dzieje się automatycznie i nie wymaga ingerencji użytkownika o tyle warto się do niej w pewnym stopniu przygotować. Bardzo dobrą praktyką jest stworzenie kopii zapasowej najważniejszych danych, czy to wiadomości czy kontaktów. Fakt iż aktualizacja przebiegnie w 99.9% bezproblemowo niemożna ignorować niebezpieczeństwa utraty danych. W przypadku tak dużych aktualizacji zaleca się także zrobienie porządku w naszym urządzeniu, w celu przyspieszenia oraz optymalizacji aktualizacji.

Źródła:

  1. https://plblog.kaspersky.com/czy-twoj-komunikator-dotrzymuje-sekretow/4001/
  2. https://www.apple.com/pl/ios/ios-12/
  3. https://www.apple.com/pl/ios/ios-12/features/
Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!