iPhone w ryżu

Zalany telefon? Włóż do ryżu! Chyba, że jest to iPhone

Już od wielu lat w mediach krąży porada, według której, pierwszym krokiem po zalaniu telefonu powinno być… umieszczenie go w worku z ryżem. Naukowcy są innego zdania, podobnie jak Apple, które ostrzega: nie wsadzajcie telefonów iPhone do ryżu!

Awatar Kamil Malczyk

Chwytliwe hasło „włóż do ryżu” słyszał chyba każdy z nas, zwłaszcza w sytuacji, kiedy przez przypadek podtopiliśmy lub zalaliśmy nasze urządzenie.

Mimo popularności tej porady, wiele wskazuje na to, że nie jest wcale najzdrowsza dla naszych telefonów. Tak uważa także Apple, które informuje, że wsadzanie smartfona iPhone do ryżu nie jest wcale dobrym pomysłem.

Włóż do ryżu, czy nie wkładaj do ryżu

Telefony komórkowe, a później smartfony, towarzyszą nam w życiu codziennym już od długich lat. Podobnie zresztą jak słynna porada „włóż do ryżu”, według której, po zalaniu lub podtopieniu naszego telefonu, powinniśmy umieścić go w woreczku z ryżem na co najmniej 24 godziny, aby ten… poczuł się lepiej!

iPhone do ryżu - tak czy nie
źródło: The Sun

Z biegiem lat porada ta traciła na wiarygodności i choć niektórzy nadal ją powtarzają, to już jakiś czas temu naukowcy potwierdzili, że wkładanie telefonu do ryżu wcale nie przynosi oczekiwanych efektów. Jakby tego było mało, według ich badań, takie działanie może nawet przynieść odwrotny, niż oczekiwany efekt!

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

iPhone przetrwał upadek z wysokości 5 tysięcy metrów!

Ostatnio głośno było o incydencie w postaci „wyrwania” dziury w ścianie samolotu Boeing 737 Max 9, zaledwie kilka minut po starcie. Jedną z rzeczy, która z niego wypadła, był iPhone – smartfon, który… nawet nie odczuł upadku z 5 tysięcy metrów!

Czytaj artykuł

iPhone do ryżu? Apple mówi NIE

Oprócz pojawiających się wyników badań naukowców, swój głos w tej sprawie zabrało również Apple, jeden z największych i najpopularniejszych producentów na świecie. W dokumencie wsparcia na rok 2024, pojawiła się informacja, że wsadzanie zalanego iPhone’a’ do ryżu może tylko pogorszyć sytuację.

Dlaczego? Jak czytamy we wspomnianym dokumencie, „może to pozwolić małym cząsteczkom ryżu na uszkodzenie iPhone’a”, a tego byśmy przecież nie chcieli, prawda? No dobrze, ale skoro najpopularniejsza porada okazała się zwykłym mitem, to jak powinniśmy ratować swoje zalane urządzenia?

Poradnik od Apple: jak osuszyć iPhone’a?

  1. Weź telefon do ręki (powinien być skierowany naturalnie, czyli złączem w dół) i zacznij powoli uderzać nim o swoją dłoń, aby pozbyć się pozostałości płynu.
  2. Odłóż telefon w suchym miejscu z dostępem do powietrza na około 30 minut.
  3. Po tym czasie podejmuj próbę ładowania telefonu za pomocą odpowiedniego kabla lub po prostu podłącz przewodowo jakieś akcesorium.
  4. Jeśli iPhone nadal wyświetla Ci alert bezpieczeństwa, pozostaw go do całkowitego wyschnięcia (zwykle nie powinno trwać dłużej, niż 1 dzień). W tym czasie możesz podjąć się kolejnych prób podłączenia kabla.
  5. W przypadku gdy komunikat już się nie pojawia, ale telefon nie chce się ładować, odłącz kabel od adaptera i podłącz go ponownie.

Jak nie suszyć iPhone’a?

Oprócz kwestii wkładania urządzeń do ryżu, Apple odradza również kilka innych metod. Chodzi tutaj o suszenie smartfona zewnętrznym źródłem ciepła, czy też używanie do tego sprężonego powietrza. Nie zaleca się także wkładania wacików lub ręczników papierowych do portów ładowania.

Czy kiedykolwiek wkładaliście do ryżu swojego smartfona lub inne urządzenie? Wierzyliście w działanie tej metody, czy raczej od dawna uznawaliście ją za mit?

ŹRÓDŁO: Macworld, Mezha.media (miniatura)

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.