Izera wciąż żyje i rozpoczyna budowę fabryki

ElectroMobility Poland to przedsiębiorstwo pracujące nad polską marką samochodu elektrycznego o nazwie Izera. W tym czasie firma połączyła siły m.in. z markami Geely czy Panek. Co dalej?

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Marka Izera, która ma produkować polskie samochody elektryczne, przedstawiła efekty prac nad projektem w ramach partnerstwa z Geely i Pininfariną.

Pierwszy model Izery będzie SUV-em z napędem elektrycznym, którego produkcja ma ruszyć w 2025 roku w Jaworznie.

Izera podpisała listy intencyjne z dystrybutorami na kilku rynkach europejskich i nawiązała współpracę z ponad 250 dostawcami komponentów.

Projekt Izera rozpoczął się w 2020 roku, kiedy to EMP podpisało umowę z Geely, światowym liderem w dziedzinie elektromobilności. Geely dostarcza EMP technologię, platformę i silniki elektryczne, na bazie których powstaje pierwszy model Izer – SUV o nowoczesnym i atrakcyjnym designie, zaprojektowany przez Pininfarinę. Samochód ma być gotowy do testów drogowych w 2024 roku, a do sprzedaży trafić w 2025 roku.

Jednak Izera to nie tylko samochód, ale cały ekosystem elektromobilności, który obejmuje m.in. budowę fabryki, sieci ładowarek i stacji serwisowych. W tym celu EMP podjęło szereg działań, które przybliżają realizację tego ambitnego planu.

Źródło grafiki: Forbes.pl.

W listopadzie 2023 roku EMP podpisało akt notarialny dotyczący budowy fabryki samochodów Izera w miejscowości Zabrze. Fabryka ma być zlokalizowana na terenie byłej kopalni Królowa Luiza i zajmować powierzchnię około 100 hektarów. Inwestycja ma kosztować około 2 miliardy złotych i stworzyć ponad 2000 miejsc pracy. Budowa fabryki ma się rozpocząć na początku 2024 roku i potrwać około dwóch lat.

Fabryka Izer ma być nowoczesnym i ekologicznym zakładem produkcyjnym, który będzie wykorzystywać energię odnawialną i recykling materiałów. Planuje się, że fabryka będzie produkować około 100 tysięcy samochodów rocznie, z czego połowa ma być przeznaczona na eksport. EMP podpisało już listy intencyjne z dystrybutorami z kilku krajów europejskich, takich jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania.

Projekt Izera to wielka szansa dla polskiej gospodarki i środowiska. Samochód elektryczny o polskim rodowodzie ma być nie tylko tanim i wydajnym pojazdem, ale także symbolem innowacyjności i patriotyzmu. Izera ma pokazać światu, że Polska jest gotowa na przyszłość elektromobilności.

Źródło grafiki: Businessinsider.pl.

Projekt został zrealizowany w około 40% i jest prowadzony zgodnie ze wszystkimi standardami obowiązującymi w przemyśle motoryzacyjnym. Z łącznej kwoty dotychczasowego finansowania projektu (500 milionów złotych) firma wydała do tej pory około 277 milionów, z czego ponad trzy czwarte (78%) zostało przeznaczone na prace projektowe i przygotowanie inwestycji.

Izera zapowiada, że jej fabryka będzie nowoczesnym zakładem wielkoseryjnej produkcji samochodów elektrycznych, który stworzy około 2000 miejsc pracy. Fabryka powstanie na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, przy drodze krajowej DK79, która łączy się z ekspresową S1 i autostradą A4.

Założenia biznesowe naszego projektu pozostają aktualne, rośnie jego wartość i skala. Wszystkie dotychczasowe zobowiązania wynikające z harmonogramu prac zostały spełnione w terminie. Mamy gotowy plan na następne etapy projektu. Oczywiście przed nami wciąż wiele wyzwań, ale najważniejsza, z punktu widzenia osiągania dalszych celów, jest teraz stabilność, także finansowa, oraz konsekwencja w działaniu.

Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland

Pierwszy kluczowy etap rozwoju zespołu Izery to najbliższe 2 lata do momentu uruchomienia produkcji pod koniec 2025 roku. W tym okresie planowane jest zatrudnienie około 600 osób w samym obszarze produkcji. Będzie to obsada niezbędna do uruchomienia jednej zmiany linii produkcyjnej. Do końca 2026 roku zatrudnienie w fabryce może znaleźć nawet 2000 osób.

Zespół Izery liczy obecnie około 130 osób – specjalistów z kluczowych obszarów związanych m.in. z rozwojem technicznym, dystrybucją, produktem rozszerzonym, łańcuchem dostaw czy uruchomieniem produkcji. Zespół posiada wieloletnie doświadczenie w niemal wszystkich koncernach motoryzacyjnych i znanych startupach.

Źródło: Electromobilitypoland.pl

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Zobacz też

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez