Jak wybrać słuchawki bezprzewodowe?

Jak wybrać słuchawki bezprzewodowe?

Wybór odpowiednich słuchawek bezprzewodowych, które będą odpowiedzią na Wszystkie Wasze potrzeby to nie lada wyzwanie. Właśnie dlatego przygotowaliśmy specjalny poradnik, który pomoże Wam odpowiedzieć na pytanie: jak wybrać słuchawki bezprzewodowe?

Niejednokrotnie mieliśmy okazję testować dla Was najróżniejsze modele słuchawek bezprzewodowych. Na naszej stronie znajdziecie także ranking, w którym znalazły się propozycje w różnych przedziałach cenowych. Jednak jeszcze nie rozwinęliśmy odpowiednio pewnego tematu, a mianowicie: na co zwrócić uwagę przy wyborze takich bezprzewodowych słuchawek? Dlatego właśnie dziś podpowiemy Wam co jest istotne i na co powinniście zwrócić uwagę.

Reklama
Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jakie słuchawki bezprzewodowe kupić? Ranking 2023

Bezprzewodowe słuchawki Bluetooth TWS są właściwie obowiązkowym dodatkiem dla każdego posiadacza smartfona. Ale jakie słuchawki bezprzewodowe kupić i na co zwrócić uwagę? 

Czytaj artykuł

Typ słuchawek

Słuchawki mogą być douszne lub dokanałowe. Klasyczne dokanałowe pchełki, w porównaniu do dousznych, umieszczacie bezpośrednio w kanale słuchowym. Tym samym doskonale izolują od otoczenia dzięki szczelnemu dopasowaniu, co jest oczywiście zasługą silikonowych końcówek. W końcu te są nieodłączną częścią każdych słuchawek dokanałowych. Z kolei słuchawki w konstrukcji dousznej opierają się w całości na małżowinie, a przetwornik jest jedynie skierowany w stronę kanału słuchowego.

jak wybrać słuchawki bezprzewodowe

Takie pchełki nie odcinają Was od otoczenia, w odróżnieniu od wcześniej omawianych dokanałowych. Są jednocześnie znacznie bezpieczniejsze np. w trakcie jazdy na rowerze czy podczas wieczornych spacerów. Jednocześnie brak pełnej izolacji ma wpływ na oferowane funkcje jak choćby ANC czy nawet na jakość dźwięku, a w szczególności niskie tony.

Na jakie rozwiązanie się zdecydujecie, to oczywiście kwestia gustu i Waszego indywidualnego poczucia wygody. Jednak powinniście mieć też na uwadze gdzie i w jakich warunkach z takich słuchawek będziecie korzystać. Wszystko ze względu właśnie na pasywną izolację, którą oferują słuchawki dokanałowe.

Forma

Wybór odpowiedniego typu słuchawek to już właściwie połowa sukcesu. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Wam znaleźć parę idealną. Kolejnym etapem jest coś, co przez wiele osób jest niedoceniane, czyli forma samych słuchawek, jak i etui ładującego.

LG Tone Free
jak wybrać słuchawki bezprzewodowe

Pchełki

Jeśli już chcecie kupić nowe pchełki, to prawdopodobnie będziecie wkładać je do uszu nawet na kilka godzin dziennie. Dlatego nie ulega wątpliwości, że słuchawki powinny być przede wszystkim wygodne. Nie inaczej jest w przypadku etui – nie może być za duże i najlepiej kiedy nie ma ostrych krawędzi, które będą odczuwalne, jeżeli będzie schowane w kieszeni. Jednocześnie musi być wytrzymałe i pozwalać łatwo wyciągać słuchawki.

Użytkowanie słuchawek przez kilka godzin bez przerwy może być niezwykle męczące dla Waszego ucha. Właśnie dlatego tak istotna jest ich odpowiednia forma oraz dopasowanie. Decydując się na słuchawki dokanałowe w zestawie otrzymacie dodatkowo kilka silikonowych końcówek, które pozwolą dopasować je do Waszego ucha. Z kolei w przypadku modeli dousznych nie ma tego komfortu. Jednak niekiedy producenci dodają na przykład specjalne gumowe haczyki, które sprawiają, że takie słuchawki nie wypadają z ucha np. w trakcie treningów.

jak wybrać słuchawki bezprzewodowe

Etui

Słuchawki po skończonym użytkowaniu trzeba gdzieś przechowywać i ładować. To w tym miejscu pojawia się wspomniane już etui. Małe pudełeczko o zaokrąglonych krawędziach łatwo schować np. do kieszeni, gdzie nie powinno sprawiać dyskomfortu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy etui samoczynnie się nie otwiera podczas transportu oraz czy łatwo i szybko możecie słuchawki z niego wyciągnąć, a potem schować.

No i na koniec jedna z ważniejszych rzeczy. Powinniście zwrócić uwagę czy etui dodawane do słuchawek obsługuje technologię szybkiego ładowania. Mowa tutaj zarówno o uzupełnianiu energii w samych słuchawkach, jak i akumulatora wbudowanego w pudełeczko. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj portu, najlepiej gdy jest to USB-C oraz czy etui można ładować bezprzewodowo. Oczywiście to jest znacznie mniej efektywne, niż klasyczne podłączenie kablem, jednak w sytuacjach awaryjnych może okazać się po prostu przydatne.

LG Tone Free
jak wybrać słuchawki bezprzewodowe

ANC

Tak jak sama konstrukcja słuchawek wpływa na pasywne wyciszenie, to funkcja ANC, czyli Aktywna Redukcja Hałasu otoczenia, pozwala jeszcze lepiej pozbyć się niechcianych dźwięków. Ta funkcjonalność oczywiście nie jest konieczna w słuchawkach, jednak mimo wszystko warto mieć coś takiego w zanadrzu. Dlaczego? Nawet jeśli nie będziecie z niej często korzystać, to w niektórych sytuacjach może się wręcz zbawienna.

ANC może przydać się np. w podróży – komunikacją miejską, samochodem, pociągiem czy samolotem. Jednocześnie równie dobrze radzą sobie z odcinaniem Was od domowych hałasów podczas pracy z domu. Jest to możliwe dzięki zintegrowaniu wewnątrz każdej z słuchawek kilku wyspecjalizowanych mikrofonów. Te połączone są specjalnym algorytmem, który nasłuchując dźwięków z otoczenia specjalnie modyfikuje dźwięk, który trafia do Waszego ucha.

jak wybrać słuchawki bezprzewodowe

Dzięki wykorzystaniu zjawiska przeciwfazy w dźwięku, wszystkie niechciane odgłosy są niwelowane. Tym samym możecie cieszyć się błogą ciszą niezależnie od tego gdzie będziecie. Albo delektować się ulubioną muzyką, filmem czy najnowszym odcinkiem serialu.  

Zaraz obok ANC warto wspomnieć także o trybie świadomości. Te dwie funkcje często występują w parze i to nie bez powodu. Świadomość, spotykana także pod nazwą Hear-Through czy tryb transparentny, to tak naprawdę pełne przeciwieństwo ANC. Po jego aktywacji do Waszego ucha, również za pomocą mikrofonów, trafiają dźwięki z zewnątrz. Dzięki temu możecie na przykład usłyszeć ważny komunikat czy porozmawiać nie wyciągając z uszu słuchawek. Żartobliwie można nazwać tę opcję funkcją aparatu słuchowego.

Bateria

jak wybrać słuchawki bezprzewodowe

Rzecz na którą nie wszyscy zwracają uwagę, to czas pracy na baterii. W specyfikacji słuchawek znajdziecie najczęściej kilka różnych czasów pracy na pojedynczym ładowaniu. Jak to właściwie wszystko rozumieć? Sprawa jest dość prosta, producenci najczęściej podają zsumowany czas pracy słuchawek i etui ładującego. Zarówno jedna, jak i druga słuchawka są wyposażone w baterie, a etui to taki powerbank którego używamy, kiedy bateria w pchełkach jest na wyczerpaniu.

Jeśli zagłębić się w specyfikację wybranych modeli, to znajdują się tam informacje szczegółowe, czyli ile na jednym ładowaniu wytrzymują same słuchawki. Jeżeli na pokładzie znajduje się na przykład tryb ANC, to on także jest wyszczególniony w specyfikacji pod względem czasu pracy na jednym ładowaniu. Ważny jest także czas ładowania słuchawek. Niektórzy producenci, jak już mówiłem, oferują tutaj technologię szybkiego ładowania.

Dodatkowe funkcje

LG tone Free
jak wybrać słuchawki bezprzewodowe

Coraz częściej nowe pary bezprzewodowych słuchawek oferują także dedykowane aplikacje towarzyszące. Z ich pomocą zyskujecie dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji, które oferują słuchawki czy choćby opcji aktualizacji oprogramowania. Niekiedy znajdziecie tam także specjalnie zaprojektowany equalizer, czyli korektor graficzny, którego ustawienia będą działać dla każdego odtwarzanego dźwięku.  

Szukając nowych słuchawek warto sprawdzić, jakie dodatkowe cechy oferują. To określenie może skrywać dosłownie wszystko: od wodoodporności, przez możliwość szybkiego parowania, aż po funkcję odkażania światłem UV. Takie dodatkowe opcje nie są warunkiem koniecznym do kupienia nowej pary słuchawek, jednak z pewnością mogą okazać się przydatne, tak jak w przypadku ANC.

Dźwięk

jak wybrać słuchawki bezprzewodowe

Na sam koniec został nam dźwięk. Niestety jego ocena nie jest tak zero-jedynkowa, tak jak obecność jakiejś funkcji czy wsparcie dla ładowania bezprzewodowego. Przy wyborze niezastąpiony będzie osobisty odsłuch takich pchełek. Możecie to zrobić w niektórych marketach, lub np. pożyczając słuchawki od znajomego, który akurat taki model posiada. Na szczęście producenci nie zostawiają Was z niczym.

Takie informacje jak pasmo przenoszenia czy wspierane kodeki są bardzo cenne i mogą pomóc w podjęciu decyzji. Najpopularniejsze kodeki, które jednocześnie są obsługiwane przez wszystkie urządzenia z łącznością Bluetooth to AAC oraz SBC. Niestety mimo tego, że oferują szeroką kompatybilność, to odstają pod względem opóźnień czy energooszczędności. W słuchawkach wielu producentów można znaleźć kodeki z rodziny aptX. Specjalne warianty oferują między innymi niskie opóźnienia, minimalne zużycie baterii czy w końcu wysoką jakość dźwięku. Jednak jeżeli zależy Wam tylko i wyłącznie na tym ostatnim, to warto szukać modeli z obsługą kodeka LDAC.

LG Tone Free
jak wybrać słuchawki bezprzewodowe

Kodeki mają wpływ nie tylko na jakość dźwięku, ale i na opóźnienia. Nikt z Was nie chce przecież efektu desynchronizacji audio i wideo w trakcie oglądania filmu. Warto więc wczytać się dokładnie w specyfikację każdego kodeka, żeby wiedzieć jakiego opóźnienia możecie się spodziewać. Czasami taką informację podają też producenci słuchawek. Musicie mieć jednak na uwadze jeszcze jedną rzecz. Opóźnienie pomiędzy dźwiękiem i obrazem zależą także bezpośrednio od urządzenia, do którego są podłączone.

Reklama

Podsumowanie

Zakup nowej pary słuchawek wcale nie jest taką prostą sprawą jak mogłoby się wydawać. Jeżeli chcielibyście być w pełni zadowoleni z zakupu, to musicie zwracać uwagę na szczegóły, takie jak dodatkowe opcje czy choćby obecność aplikacji. Dobrą praktyką jest także przeczytanie komentarzy użytkowników na temat danej pary, bardzo często zwracają oni uwagę na elementy, które nie pojawiają się w recenzjach sprzętu. Szczególnie kiedy mają oni okazję obcować z danym modelem codziennie przez kilka miesięcy.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jakie słuchawki bezprzewodowe kupić? Ranking 2023

Bezprzewodowe słuchawki Bluetooth TWS są właściwie obowiązkowym dodatkiem dla każdego posiadacza smartfona. Ale jakie słuchawki bezprzewodowe kupić i na co zwrócić uwagę? 

Czytaj artykuł
Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!