Do
góry

Jaki router LTE wybrać? Ranking!

Mimo powszechności Internetu stacjonarnego, wciąż istnieją miejsca, w których nie ma dostępu do połączenia światłowodowego ani kablowego. W takiej sytuacji pozostaje nam router LTE, jaki jednak będzie najodpowiedniejszy?

Przy okazji ostatniego rankingu routerów sieciowych skupiliśmy się na rozwiązaniach klasycznych, które do działania wymagają modemu usługodawcy. Takie można bezpośrednio wpiąć do sieci domowej i korzystać z ich pełnych możliwości. Teraz jeden znów wracamy do kwestii połączenia z Internetem, jednak w nieco innym wydaniu.

Niestety wciąż nie wszędzie oferowany jest dostęp do Internetu kablowego, nie wspominając już o światłowodzie. W takich sytuacjach można posiłkować się jedynie dostępem mobilnym, z którego korzystają między innymi smartfony. Jednak, w jaki router LTE warto zainwestować?

Alcatel Link Zone 4G

jaki router LTE

Ranking otworzy zdecydowanie najprostszy ze wszystkich – router od firmy Alcatel. Jest to urządzanie świetne w swej prostocie, wszystkimi jego funkcjami możecie zarządzać za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na telefon. Jednak po jego wstępnej konfiguracji już nic nie będziecie musieli tam zmieniać. Router po uruchomieniu będzie pamiętać wszystkie ustawienia i za każdym razem będzie działać tak jak sobie tego zażyczyliście.

Alcatel Link Zone obsługuje standardowe karty SIM, dzięki którym będziecie mogli połączyć się z Internetem. Ten mobilny router jest w stanie obsłużyć maksymalnie 15 urządzeń jednocześnie. Warto w tym miejscu wspomnieć o przepustowości, jaką to małe urządzonko może Wam zaoferować. Jako, że mówimy tutaj o sieci 4G LTE, prędkość maksymalna to około 150 Mbps. Ponadto Alcatel Link Zone działa w standardzie Wi-Fi 4 (802.11b/g/n) z częstotliwością 2.4 GHz. Na dokładkę, wewnątrz routera zainstalowano baterię o pojemności 2150 mAh, ale oczywiście może też pracować cały czas podłączony do zasilania sieciowego.

Huawei B311-221

jaki router LTE

Teraz czas na propozycję bardziej stacjonarną od firmy Huawei. W tym wypadku otrzymujecie urządzenie wszystko w jednym, które dodatkowo możecie nieco rozbudować w późniejszym czasie. Huawei wyszedł tutaj z całkiem ciekawego założenia i daje Wam możliwość pracy w dwóch trybach. Z tyłu znalazło się, bowiem złącze WAN oraz slot na kartę SIM. Dodatkowo za zaślepką ukryto dwa złącza antenowe, które mogą się przydać, jeżeli planujecie zainwestować w antenę zewnętrzną. Za jej pomocą powinniście być w stanie uzyskać jeszcze lepszy sygnał LTE.

Niemniej jednak możecie korzystać z niego od razu po wypakowaniu go z pudełka. Wewnątrz zintegrowano anteny, które także będą odbierać sygnał LTE bez najmniejszego problemu. Sam router działa w standardzie Wi-Fi 4 w częstotliwości 2.4 GHz. Zatem prędkości, jakie na nim uzyskacie nie będą specjalnie powalające, producent gwarantuje tutaj maksymalny przesył na poziomie 150 Mbps. Na koniec warto wspomnieć o dodatkowym gnieździe LAN, które powinno zapewnić nieco stabilniejsze połączenie z Internetem.

TP-LINK TL-MR6400

jaki router LTE

Teraz czas na propozycję firmy TP-Link oraz pełnoprawny router domowy dla całej rodziny. Skąd takie stwierdzenie? Głównie za sprawą oferowanych portów oraz prędkości maksymalnej, jaką ma do zaoferowania. Na tylnej ściance znalazły się aż 3 porty LAN oraz pojedynczy WAN. Dzięki temu drugiemu będziecie mogli skorzystać z opcji Internetu kablowego. Po za tym, z tyłu znalazł się także slot na kartę SIM czy miejsca na dwie anteny zewnętrzne.

TP-Link porty

Nie można też narzekać na oferowane prędkości czy standardy. Producent deklaruje maksymalną przepustowość na poziomie 300 Mbps przy połączeniu LTE. Router pracuje w standardzie Wi-Fi 4, ale co istotne wspiera IPv4 oraz IPv6. Co do częstotliwości Wi-Fi to już klasycznie są to 2.4 GHz. Całość możecie skonfigurować w klasyczny sposób za pomocą interfejsu WEB lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na smartfona.

D-Link DWR-921

jaki router LTE

Router LTE of firmy D-Link jest niezwykle podobny o wyżej omawianego TP-Linka. Nie obyło się jednak bez różnic, które sprawiły, że pojawia się on w tym rankingu. Pierwszą i jedną z ważniejszych jest tutaj obecność aż 4 portów LAN do połączenia przewodowego. Z jednej strony jest to standardowa ilość spotykana w klasycznych routerach. Jednak w przypadku rozwiązań LTE to rzadkość.

Ponadto znajdziecie tam także klasyczny już port WAN, który pozwoli podłączyć ten router w klasyczny sposób. Na tylnym panelu nie zabrakło dwóch miejsc na anteny zewnętrzne. Router działa w standardzie Wi-Fi 4 oraz częstotliwości 2.4 GHz. Podobnie jak w innych tego typu konstrukcjach w tym zestawieniu prędkości maksymalne kształtują się na poziomie około 150 Mbps. Oczywiście wiele zależy od tego gdzie umieścicie router oraz tego, w jakiej odległości od stacji przekaźnikowej się znajdujecie.

TP-LINK M7350

jaki router LTE

Jeżeli jednak szukacie czegoś prawdziwie mobilnego, na przykład na działkę lub inne wypady to powinna zainteresować Was propozycja firmy TP-Link. Konkretniej model M7350, który ma do zaoferowania znacznie więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Jednak po pierwsze i najważniejsze jest to po prostu mobilny router działający w oparciu o sieć LTE. Maksymalna prędkość pobierania danych to 150 Mbps, a wysyłania 50 Mbps. Klasycznie już jak to z takimi rozwiązaniami bywa, do wszystkich opcji macie dostęp za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

Jednak samo urządzenie pozwala Wam zmieniać niektóre opcje „w locie” – to za sprawą przycisku wielofunkcyjnego oraz niewielkiego wyświetlacza. Na nim pojawiają się także informacje dotyczące jakości połączenia, prędkości czy ilość zużytych danych. Za zasilanie odpowiada ogniwo o pojemności 2000 mAh. Co ważne można je z łatwością wymienić, co jest rzadkością w dzisiejszych czasach. Oczywiście podobnie jak z poprzednim mobilnym modelem możecie z niego korzystać także w trybie stacjonarnym, na stałe podłączonym do zasilania sieciowego.

TP-LINK MR200

jaki router LTE

Wracamy do urządzeń stacjonarnych, z kolejną propozycją od firmy TP-Link. Tym razem jest to model MR200, który wyróżnia się jedną, ale za to niezwykle istotną funkcją. Jest to, bowiem pierwszy router LTE w tym zestawieniu, który korzysta ze standardu Wi-Fi 5, a tym samym wspiera sieć typu DualBand. Innymi słowy możecie stworzyć dwa kanały Wi-Fi, jeden o częstotliwości 2.4 GHz, a drugi o wyższej przepustowości – 5 GHz.

Po za tą bądź, co bądź znaczącą zmianą na lepsze, ten model nie odróżnia się specjalnie od wcześniej omawianej stacjonarnej propozycji tego samego producenta. Z tyłu znalazły się 3 porty LAN oraz jeden WAN do podłączenia zewnętrznego modemu. Wszystkim możecie sterować klasycznie z pomocą interfejsu WEB lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej. Producent deklaruje także prędkości maksymalne na poziomie 433 Mbps. Jednak musicie pamiętać, że te w pełni zależą od zasięgu i jakości sygnału, jaki odbiera Wasz router.

Huawei 5G CPE Pro 2

jaki router LTE

Na koniec coś dla prawdziwych fanów nowej technologii. O ile routery LTE to już właściwie chleb powszedni, a na rynku jest, w czym wybierać to nie można tego samego powiedzieć o 5G. Wciąż niewiele firm zdecydowało się zaprezentować swoje rozwiązania dotyczące 5G, ale jedną z nich jest Huawei z modelem 5G CPE Pro 2. Ten router znany jest także pod nieco mniej przystępną nazwą 5G H122-373.

Największym jego wyróżnikiem jest oczywiście obsługa sieci nowej generacji. Jej pokrycie jak doskonale wiecie jest w naszym kraju dość niskie i ogranicza się jedynie do większych miast czy aglomeracji. To między innymi, dlatego jest to sprzęt dla osób, które mieszkają w zasięgu 5G, ale z jakiś powodów nie mogą pozwolić sobie na połączenie światłowodowe. Po za tym jest to jedyny router pracujący w standardzie Wi-Fi 6, a co za tym idzie maksymalne generowane prędkości to aż 3000 Mbps.

Huawei budowa wewnątrz

To znacznie więcej niż ma do zaoferowania 5G, przynajmniej w obecnym kształcie. Jednocześnie jest to sprzęt, który pracuje w dwóch pasmach 2.4 GHz oraz 5 GHz. Nie zabrakło też możliwości konfiguracji za pośrednictwem aplikacji. W przypadku tego routera jest to AI Life, z której korzystają także inne gadżety tej firmy. Na koniec warto wspomnieć, że z tyłu znalazł się także pojedynczy port LAN oraz WAN.

Podsumowanie

Routery mobilne albo też routery LTE mogą mieć szerokie zastosowania, jeżeli decydujecie się na takie rozwiązanie dużo czasu spędzając w podróży lub jako Internet awaryjny. Niestety czasem jest to jedyna opcja na łączność ze światem. Mamy jednak nadzieję, że rozwój sieci 5G w najbliższym czasie rozprawi się z problemami, jakie potrafi generować sieć mobilna. Jednocześnie oferując wysokie przepustowości i niskie opóźnienie.

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

  • A gdzie Huawei B818? Router który agreguje wszystkie pasma lte dostępne w Polsce w pełnym zakresie. Obsługuje modulacje 256bit. Zamiast proponować sensowny sprzęt, wstawiacie stare routery pracujące tylko na jednym paśmie.