Do
góry

Jaki telewizor wybrać do nowej konsoli?

Sklepowa premiera konsol najnowszej generacji zbliża się wielkimi krokami. Podpowiadamy jaki telewizor wybrać do nowej konsoli!

Zarówno PlayStation 5 jak i Xbox Series X stawiają dość konkretne wymagania, co do telewizorów. Przynajmniej w momencie, kiedy chcecie je wykorzystać w pełni. Takie odbiorniki muszą mieć rozdzielczość 4K, najlepiej ze wsparciem HDR. Matrycę o odpowiednim odświeżaniu, najlepiej ze wsparciem technologii VRR oraz odpowiednie złącze HDMI. Do tego wypadałoby gdyby wspierały inne technologie jak na przykład Dolby Vision czy Atmos.

telewizor do nowej konsoli

Dodatkowo właśnie teraz w sklepie RTV Euro AGD trwa akcja telewizory taniej o VAT. Ceny wielu modeli w tym tych z dzisiejszego rankingu tylko namawiają by właśnie teraz wyposażyć się w nowy telewizor.

Standardowo już wszystkie modele w tym rankingu mają rozmiar dokładnie 55 – cali. Dzięki temu możecie znacznie lepiej ocenić przedziały cenowe, w jakich zostały one umieszczone. W przypadku każdego omawianego tutaj modelu znajdziecie także inne głównie większe rozmiary.

Do 3 000 zł

Sony KD-55XG8596

Sony KD-55XG8596
telewizor do nowej konsoli

Zaczniemy od najtańszej propozycji w dzisiejszym zestawieniu, w tym wypadku od firmy Sony. Najważniejsza jest oczywiście matryca, nie liczy się tylko rozdzielczość, ale częstotliwość odświeżania. W końcu najnowsze konsole mają zapewnić nieporównywalną jak do tej pory płynność rozgrywki przy zachowaniu wysokiej jakości. W modelu Sony jest to wyświetlacz LED, oczywiście w rozdzielczości 4K i o odświeżaniu 100Hz. Dodatkowo na pokładzie znalazła się technologia optymalizacji ruchu Montionflow XR 1000Hz.

Sama matryca podświetlana jest krawędziowo dzięki technologii Edge LED. Niemniej jednak nie zabrakło tutaj wsparcia dla technologii HDR10 czy HLG. Sony nie zawodzi też w przypadku standardów od Dolby. Znalazła się tutaj zarówno technologia Dolby Vision jak i Dolby Atmos znacząco polepszające wrażenia płynące zarówno z grania jak i oglądania.

Sony KD-55XG8596
telewizor do nowej konsoli

Z tyłu znalazły się łącznie 4 gniazda HDMI. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że Sony zastosowało sprytny mechanizm do organizacji kabli. Wszystkie podłączone do telewizora kable można ukryć w tylnej części nóżki. Jak już przystało na współczesny telewizor nie zabrakło też systemów Smart. Całość działa w oparciu o czysty Android TV. To jednak nie wszystko, bo ten model od Sony wspiera także technologię streamowania od Apple, czyli AirPlay. Nie zabrakło też wsparcia dla całego pakietu Apple Home Kit.

Do 3 500 zł

LG 55NANO867NA

LG 55NANO867NA
telewizor do nowej konsoli

Przyszedł czas na firmę LG, z telewizorem z serii NanoCell. Nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, że pojawia się tutaj ten producent, i nie jest to ich jedyny model w tym rankingu. A mamy ku temu niezwykle ważny powód, jakim jest częstotliwość odświeżania na poziomie 100Hz, ale także wsparcie dla istotnych technologii. To wszystko zamknięte w przystępnym cenowo modelu, który powinien zadowolić każdego fana gamingu.

Matryca tego modelu jest wykonana w technologii LED i została wyposażona w technologię Local Dimming. Dzięki temu osiąga świetne rezultaty w przypadku treści HDR, które jak wiadomo będą pojawiać się w najnowszych produkcjach. W przypadku standardów obrazu jak i dźwięku jest tutaj obecny HDR10 Pro i HGiG – tryb kierowany specjalnie dla graczy. Obecne są też technologie Dolby, zarówno Vision jak i Atmos.

LG Magic Remote

W przypadku wejść są to aż cztery HDMI, z czego dwa z nich w standardzie 2.1 ze wsparciem eARC. Dzięki czemu obsłużą większe natywne odświeżanie w rozdzielczości 4K. Do tego wcześniej wspomniane technologie. LG, jako jedyna firma produkująca telewizory na świecie uzyskała certyfikację nVidii. Tym samym ten model wspiera technologię G-Sync, jak i bliźniaczą wersję od AMD – FreeSync.

Do 4 500 zł

Samsung QLED QE55Q80TAT

Samsung QLED QE55Q80TAT
telewizor do nowej konsoli

Ten model telewizora Samsung Q80T to w zasadzie ulepszony pod kilkoma względami model Q77T. Choć różnic nie ma za wiele to są na tyle znaczące, że nie mogliśmy przejść obok nich obojętnie. Wciąż jest to 55-calowa matryca QLED o rozdzielczości 4K, ale tym razem o częstotliwości odświeżania dokładnie 120Hz. Ta jednak podświetlana jest w technologii Direct LED, która w połączeniu z HDR10+ oraz HLD daje świetne rezultaty, jeżeli chodzi o osiągnięcie głębokiej czerni i szerokiego kontrastu dynamicznego. W tym modelu mamy do czynienia z ulepszoną wersją procesora Quantum HDR 1500, który jeszcze lepiej radzi sobie z interpretowaniem obrazu i inteligentnym sterowaniem poziomem HDR.

Oczywiście nie zabrakło funkcji dla graczy, poza trybem gry, na pokładzie jest technologia od AMD, czyli FreeSync. W przypadku audio model Q80 operuje na układzie 2.2 o łącznej mocy aż 60W. Dzięki temu osiągnięto nie tylko wyższą głośność, ale też znacznie głębszy bas. To bez wątpienia przekłada się na znacznie lepsze wrażenia z korzystania z tego telewizora.

Jak już przystało na produkt z wyższej półki, całość prezentuje się wręcz fenomenalnie, ramki wokół ekranu są minimalne i właściwie niezauważalne, dzięki czemu sprawiają wrażenie jakby zlewał się ze ścianą. I co ciekawe jest to możliwe, ponieważ całość została tak zaprojektowana by płasko przylegać do ściany, a dodatkowo Samsung wyposażył ten model w Tryb Ambient+, który potrafi zamienić telewizor w interaktywne dzieło sztuki. Za wszystkie operacje w tym modelu odpowiada klasycznie już dla Samsunga system TizenOS, który oferuje mnogość aplikacji oraz funkcji smart, czy choćby możliwość sterowania domem.

Do 6 500 zł

LG OLED55CX3LA

Przedostatnim modelem dzisiejszego rankingu będzie jeden z najlepszych telewizorów OLED dostępnych na Polskim rynku. Powstał już o nim film na naszym kanale, gdzie w pełni omówiliśmy możliwości tego telewizora. Opowiedzieliśmy też, dlaczego jest on już gotowy na nadchodzącą generację. Możecie obejrzeć ten odcinek poniżej, jednak w telegraficznym skrócie. Wszystkie modele z serii CX zostały zbudowane o matrycę OLED 4K z częstotliwością odświeżania na poziomie 120Hz w każdej dostępnej rozdzielczości.

Co niezwykle istotne, ten konkretny model telewizora obsługuje technologię FreeSync od AMD, ale także G-Sync od nVidii. Tym samym jest to jedyna linia telewizorów na całym świecie, która uzyskała certyfikację tej firmy i w pełni wspiera PC-towy Gaming. A to wszystko w rozdzielczości 4K w 120 klatkach na sekundę. Dokładnie tak samo jak w przypadku nadchodzących konsol nowej generacji, przynajmniej zgodnie z obietnicami. Z tyłu znalazły się aż 4 porty HDMI w standardzie 2.1, które w pełni wspierają taką właśnie rozdzielczość. Pod względem designu to prawie najwyższa półka.

Większość podzespołów została ukryta w dolnej części plecków telewizora, pozostała część to niezwykle cienki panel. Jest to zasługa zastosowania technologii OLED. Telewizor działa w oparciu o system WebOS, który jest autorskim rozwiązaniem w modelach firmy LG. Nie brakuje w nim dedykowanego asystenta głosowego, czy innych funkcji takich jak AI Acoustic Tuning, które za was dostosuje brzmienie telewizora, bez względu, w jakim pokoju się znajdziecie. Oczywiście jak przystało na klasę premium nie zabrakło wsparcia dla takich technologii jak HDR10+, Dolby Vision IQ czy w końcu Dolby Atmos.

Do 8 000 zł

LG OLED55GX3LA

Na koniec przygotowaliśmy prawdziwie gamingowy model. Jednak nie pod względem designu, choć ten jest nie bez znaczenia. Linia telewizorów OLED GX od LG kierowana jest właśnie dla najbardziej wymagających graczy. Pod względem zastosowanych technologii ten model nie różni się specjalnie od omawianego wyżej telewizora z serii CX. Jest to dokładnie ta sama matryca OLED o rozdzielczości 4K z częstotliwością odświeżania 120Hz. Oczywiście i tutaj nie zabrakło technologii zarówno od AMD jak i nVidii gwarantujących doskonałą płynność obrazu.

Tym, co jednak odróżnia te dwa modele są w zasadzie dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest sposób montażu. Modele z serii GX zostały zaprojektowane w taki sposób by wieszać je bezpośrednio na ścianie. W zestawie zamiast klasycznych nóżek znajdziecie dedykowany montaż naścienny. Ten pod wieloma względami jest wyjątkowy. Jednak najbardziej wyróżnia się tym, że pozwala telewizorowi wisieć płasko ze ścian, a ten będzie odstawać zaledwie na 2 cm.

Drugą natomiast są technologie audio. Modele z tej serii wyposażone są łącznie w 6 głośników w systemie 4.2. Całość jest tak zaprojektowana, że telewizor wisząc nawet płasko ze ścianą będzie oferował doskonały dźwięk. Zarówno, jeżeli mowa o wysokich jak i niskich tonach. Cały zestaw ma łączną moc na poziomie 60W. Dodatkowo te wspierają standard ATSC 3.0. Na pokładzie telewizora nie zabrakło oczywiście systemu WebOS, o którym wspominaliśmy nieco szerzej przy okazji modelu CX.

Podsumowanie

Zadając sobie pytanie jaki telewizor wybrać do nowej konsoli trzeba skupić się przede wszystkim na zastosowanej matrycy. Ta musi być odświeżana z częstotliwością co najmniej 100Hz by móc w pełni czerpać z najnowszych zdobyczy przyszłej generacji. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na obsługiwane standardy zarówno obrazu jak i dźwięku. Takie technologie jak HGiG czy Dolby Atmos są coraz popularniejsze w świecie gier wideo.

Na koniec nie można przechodzić obojętnie obok technologii takich firm jak AMD i nVidia. Wszystko za sprawą tego, że zapewniają one płynną, niczym niezmąconą rozgrywkę przy wysokiej częstotliwości odświeżania. O ile FreeSync od AMD to właściwie konieczność, to z funkcji G-Sync skorzystają jedynie gracze PC-towi.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

  • Ja uzupełniłbym to zestawienie o Philipsa 55PUS9435, świetna matryca, wbudowany soundbar i ambilight. Takie połączenie zapewnia wysoki komfort rozgrywki 😉