Kalendarz od NASA na 2023 rok do pobrania za darmo!

Kalendarz od NASA na 2023 rok do pobrania za darmo!

Największe agencje kosmiczne, czyli NASA i ESA, udostępniły w sieci kalendarz na 2023 rok, który wyróżnia się nieziemskimi grafikami. Wśród wielu znakomitych zdjęć znajdziecie między innymi te, wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba!

Zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i nie tylko!

Reklama

W sierpniu ubiegłego roku na naszej stronie pojawił się artykuł, w którym informowaliśmy Was o nietypowym fake newsie związanym z Teleskopem Webba. W ramach przypomnienia, w tamtej sytuacji chodziło o tweeta francuskiego dyrektora, Etienna Kleina, który obił się w sieci szerokim echem.

Żart wspomnianego fizyka polegał na tym, iż umieścił on na Twitterze zdjęcie rzekomo wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, o którym w tamtym okresie było bardzo głośno. Jakby tego było mało, załączona grafika miała przedstawiać czerwonego karła Proximę Centauri, a zamiast tego ukazywała… kiełbaskę chorizo!

NASA: teleskop webba zdjęcie regionu NGC 3324
pierwsze zdjęcie wykonane przez Teleskop Webba (źródło: NASA)

Dlaczego ten żart w ogóle się udał? Najpewniej dlatego, że około miesiąc wcześniej agencja kosmiczna NASA opublikowała pierwsze zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Obraz ten był tak wyjątkowy, że internauci wręcz zakochali się w tym teleskopie. Oprócz prawdziwych fanów kosmosu, znakomitym zdjęciem zainteresowało się także wiele osób, które do tej pory nie miały z nim najmniejszej styczności.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Teleskop Webba pokazał jak łatwo stworzyć fake newsa

Popularne ostatnio zdjęcie wykonane przez teleskop Webba, mające prezentować najbliższą Słońcu gwiazdę (Proxima Centauri), okazało się być żartem francuskiego dyrektora. Zamiast „czerwonego karła” na zdjęciu znalazła się… kiełbasa!

Czytaj artykuł
Reklama

Kalendarz od NASA już teraz do pobrania za darmo!

Jeśli kiedykolwiek marzyliście o wysoko jakościowych zdjęciach wykonywanych przez profesjonalne teleskopy kosmiczne, to teraz macie taką okazję. Takie dzieła sztuki już teraz możecie mieć w swoich domach, nie tylko jako zwykłe zdjęcia, ale w formie kalendarza! NASA i ESA opublikowały bowiem kalendarz na 2023 rok, na kartach którego znajdziecie zdjęcia wykonywane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a i Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

NASA: głębokie pole widzenia, porównanie między Teleskopem Hubble'a, a Teleskopem Webba
głębokie pola widzenia; lewo: Webb, prawo: Hubble (źródło: esahubble)

W tym znakomitym kalendarzu znajdziecie nawet najnowsze zdjęcia wykonane przez Teleskop Webba, który na orbicie funkcjonuje dopiero od 25 grudnia 2021 roku. Interesującym elementem są również porównania, na których możemy zobaczyć jak dwa najsłynniejsze w historii teleskopy zarejestrowały te same obiekty.

NASA: rozproszone zgrupowania galaktyk, porównanie między Teleskopem Hubble'a, a Teleskopem Webba
rozproszone zgrupowania galaktyk; lewo: Hubble, prawo: Webb (źródło: esahubble)

Kalendarz na 2023 rok już teraz jest dostępny do pobrania całkowicie za darmo, ale trzeba mieć na uwadze, że zajmie on nieco miejsca na komputerowych dyskach. Co więcej, jeśli najdzie Was ochota wydrukowania tego arcydzieła, nie polecamy tego w przypadku posiadaczy drukarek atramentowych.

Próba przeniesienia kart tego kalendarza na papier przy użyciu tych domowych urządzeń, najprawdopodobniej zakończy się fiaskiem. Zdecydowanie bardziej rekomendujemy stosowanie do tego zabiegu drukarek laserowych lub po prostu wizytę w drukarni, gdzie będziemy mogli np. uzyskać to dzieło w większym formacie.

Jak podoba Wam się jeden z najbardziej wyjątkowych kalendarzy na 2023 rok? Zamierzacie zaopatrzyć się w egzemplarz w wersji fizycznej?

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!