Kim jest współczesny programista? | Ujawniamy najciekawsze fakty!

Programista to nie tylko wykonywany zawód, ale dla wielu osób jest to swego rodzaju filozofia życiowa. Czym zatem odróżniają się takie osoby od „statystycznego pracownika korporacji”?

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Międzynarodowy Dzień Programisty, co roku obchodzony jest 12 września. Z tej okazji No Fluff Jobs przygotował nietypowy zestaw informacji na temat branży IT:  „Programista po Godzinach”. Nietypowy, bo możecie się z niego dowiedzieć, co osoby, na co dzień pracujące w branży IT i kodujące, czyli przysłowiowi nerdzi (ale i nie nerdzi) sądzą o sobie, co jedzą, co piją, jak lubią się ubierać i jak spędzają wolny czas. Święto Programistów przypada nieprzypadkowo na 256 dzień roku. Zwykle jest nim 12 lub 13 września (w zależności od tego, ile w danym roku dni ma luty). 

Tradycyjnie, programiści starają się uczcić ten dzień w niekonwencjonalny sposób, a największy w Polsce portal rekrutacyjny No Fluff Jobs postanowił dać im także trochę rozrywki w postaci zestawu informacji o nich samych. Powstał on z przymrużeniem oka i z wykorzystaniem niekonwencjonalnej metody zbierania danych, jaką były ankiety przeprowadzone na profilu NFJ na Facebooku oraz Instagramie.

Introwertycy i materialiści – osobowość kodera

Stereotypowy programista to introwertyk o wysokich zdolnościach analitycznych. Badanie No Fluff Jobs potwierdza tę teorię –  58 proc. programistów określa swój temperament jako spokojny i metodyczny. Nie są zamknięci na świat i nie ukrywają się w piwnicach –  lubią uczyć się rzeczy nowych, dla 85 proc. z nich to wręcz przyjemność. Nie marzą jednak o karierze lidera – 67 proc. woli rozwijać się w swojej specjalizacji niż zostać team leaderem.

Pracodawcy powinni mieć się jednak na baczności! – na podwyżki zarobków w przyszłości liczą prawie wszyscy programiści (95 proc.). Nie marzą o sławie, wolą być bogaci – tak odpowiedziało aż 83 proc. ankietowanych.  Zapytani, co liczy się bardziej – wynagrodzenie czy atmosfera w pracy, większość – 54 proc. wybrała pieniądze, 46 proc. atmosferę. 

Młodzi mężczyźni, którzy (nie) piszą w HTML

Kim programista jest, a kim nie jest? Wśród osób, które obserwują profil No Fluff Jobs na Facebooku i na Instagramie,  71 proc. stanowią mężczyźni (71 proc.), w wieku między 25-34 lat. Pokrywa się to z ogólnymi danymi demograficznymi w IT – według Stackoverflow Developer Survey 2020 większość (91 proc.) programistów to mężczyźni w wieku 25-29 lat. To dane demograficzne o obserwatorach  są bardzo zmienne. Ale No Fluff Jobs poprosiło programistów także o rozstrzygnięcie odwiecznych branżowych dylematów.  I okazało się, że: 

  • 73 proc. pytanych HTML nie jest językiem programowania 
  • 64 proc. tester nie jest programistą
  • 60 proc. React to framework. (dla 40 proc. to biblioteka)

W pracy muzyka i styl casual 

Kwarantannę trwającą od marca i ostatnie miesiące pandemii COVID-19 programiści przeżyli i to pracując zdalnie. W momencie zadawania pytania (czerwiec 2020) aż 75 proc. obserwatorów profilu No Fluff Jobs pracowała z domu. Jeśli już jeździli do biura, to 56 proc.  stawiało na komunikację miejską, a  43 proc. wybierało rower lub chodziło tam pieszo. 

Wbrew panującym stereotypom, większość programistów wcale nie pracuje w ciszy – 65 proc. słucha wtedy muzyki. Całkowitą ciszę preferuje 35 proc. z nich. Jak się ubierają? To logiczne, że 76 proc. preferuje styl casualowy, 24 proc. tzw.  smart. 

Nie odejdą z pracy za garść grejpfrutów, ale jedzą zdrowo i piją… kawę

Programiści nie lubią poważnych sytuacji, a taką jest rozstanie z pracodawcą. 62 proc. wolałoby w zamian obrać ogromne ilości grejpfrutów. Zamiast tzw. exit interviews 52 proc. woli zjeść cytrynę. Ale na stare śmieci też nie wrócą – 71 proc. wolałaby przekwalifikować się na hodowcę limonek w Polsce, niż wrócić na stare stanowisko (tu zachęcamy do przeczytania wniosków z raportu SmoothieHR cz. II – “Offboarding w IT – Dlaczego programiści odchodzą z pracy?”).

Czy stąd wynika, że nie lubią zdrowego jedzenia? Wręcz przeciwnie. Dla znacznej większości (77 proc.) zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna jest bardzo ważna.

Kawa czy herbata? Leżak czy góry? 

70 proc. programistów pije kawę, 25  proc. herbatę, na popularności zyskuje również yerba mate. Ale i rozmiar (kubka) ma znaczenie. Im większy kubek z gorącym napojem, tym dla 88 proc. programistów lepiej. 

Stereotypowo uznawani za introwertyków i nudziarzy, którzy rzadko ruszają się zza monitora. I tu kolejna niespodzianka – statystyczny programista spędza urlop aktywnie (62 proc.), nad wodą (52 proc.) i – o zgrozo – w ogóle nie używa w tym czasie komputera (56 proc.). 

Informatycy wcale nie są samotnikami – 51 proc. lubi integrować się ze współpracownikami na imprezie, a 49 proc. aktywnie z nimi uprawiać sporty. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną to, aż 67% ćwiczy, a z tego tylko 13% uprawia sporty grupowe lub zespołowe. 

Nerd, geek czy fan Cyberpunka? 

Największą popularnością wśród programistów cieszą się takie seriale na Netflix jak: Mr Robot, Black Mirror i Dolina Krzemowa. Mniej popularne, ale wciąż lubiane są kolejno Westworld, The IT Crowd oraz Devs. Jeśli chcecie wybrać się z programistą do kina  to raczej na filmy z gatunku science fiction – co ciekawe np. trylogia Matrix wygrywa w ankiecie z Terminatorem. Warto mieć to na uwadze zabierając programistę na kinową randkę – obecnie trwają prace nad czwartą częścią Matrixa. A gry? Wiadomo, że grają i oczekują premier. Najbardziej wyczekiwany jest Cyberpunk 2077 oraz Dying Light 2 (tytuły polskich firm gamingowych).

Wierzymy, że pomimo sporego błędu statystycznego w metodyce naszego badania (o tym na końcu), wyniki wciąż są reprezentatywne dla sporej grupy specjalistów IT. Mamy nadzieję, że wyniki naszego mini badania pozwolą spojrzeć na IT z szerszej perspektywy – jako osoby, które inwestują sporo swojego czasu w ciężką pracę, ale mają też i szersze zainteresowania. 

Natalia Albecka z No Fluff Jobs

Z pełną wersją raportu można zapoznać się klikając tu. 

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez