Kolejne oszustwo „na InPost” – w ten link nie klikaj!

Osoby korzystające z opcji dostawy do Paczkomatu powinny uważać na tego typu wiadomości. Oszuści podszywają się pod InPost i wysyłają SMS-y w których proszą o wejście w podejrzany link.

Awatar Marta Urbaniak

Oszuści znaleźli nową metodę “na InPost”, aby wyłudzać informacje i pieniądze od ludzi.

SMS-y o nietypowej treści namawiają do wejścia w link i uzupełnienia informacji w celu rzekomej finalizacji dostarczenia przesyłki.

Przekręt zdradza kilka rzeczy, które można wyłapać po przyjrzeniu się wiadomości.

Przekręt “na InPost”

źródło grafiki InPost

InPost standardowo wysyła powiadomienia o dotarciu przesyłki do Paczkomatu na konkretny adres i podany jest kod odbioru. Jednak nie dajcie się zwieść podejrzanym wiadomościom, bowiem oszuści znaleźli nową metodę “na InPost”, aby wyłudzać informacje i możliwe, że nawet pieniądze.

Do klientów zostają wysyłane SMS-y o nietypowej treści, a nic nie podejrzewające ofiary odruchowo wykonują podane w nich czynności. W końcu InPost to jedna z najpopularniejszych firm kurierskich, która oferuje dostawy do Paczkomatów. Co więc mogłoby być niepokojącego i niebezpiecznego w rzekomych wiadomościach od tej spółki?

Zawsze warto mieć się na baczności, gdy w treści wiadomości jest zawarty link, tym bardziej gdy jest okres przedświąteczny i wiele osób zamawia dostawy do Paczkomatów. Oszuści wysyłali wiadomości jak ta widoczna poniżej.

źródło grafiki Telepolis

Czujność popłaca i oszczędza nerwów

Nigdy nie powinno się wchodzić w podejrzane linki i zawsze warto zweryfikować numer z, którego otrzymujecie wiadomość. Ten numer kierunkowy +63 sugeruje, że wiadomość została nadana z Filipin. Dlaczego akurat stamtąd miałaby przyjść SMS od tej firmy?

Druga rzecz jaka powinna zastanowić to nietypowa budowa linku, która wskazuje, że nie jest to oryginalna strona InPostu. Trzecią kwestią jest forma całej wiadomości i budowa zdań, które nie brzmią naturalnie, a jak przetłumaczony na szybko tekst.

Kliknięcie w taki link i podanie poufnych informacji mogłoby się skończyć wyłudzeniem pieniędzy czy nawet gorszym przekrętem wykorzystującym wpisany adres. Nie powinno się również w żadnym wypadku odpowiadać na podejrzane SMS-y czy e-maile.

Presja czasu i zbliżających się świąt wiąże się z zakupowym szaleństwem, aby udało się na czas zdobyć prezenty dla bliskich. Dlatego szczególnie teraz powinno się mieć na baczności, jeśli chodzi o oszustwa zwłaszcza te dotyczące zakupów i wysyłek towarów.

Jeśli macie już świadomość takich praktyk, to warto poinformować bliskich, aby również oni nie stali się potencjalna ofiarą.

Źródło: Telepolis

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.