Kolejny niechlubny tytuł na naszym koncie. Poszło o Paczkomaty

Kolejny niechlubny tytuł na naszym koncie. Poszło o Paczkomaty

Automatyczne skrytki z paczkami są codziennością w Polsce, z czego jesteśmy znani za granicą. Nasz kraj jest na tyle kojarzony z tą formą dostawy, ze otrzymaliśmy przezwisko adekwatne do sławy jaka ma ten sprzęt u nas.

Polska jest liderem w posiadaniu automatów paczkowych, jak i w ich używaniu.

Z powodu sławy w tej dziedzinie otrzymaliśmy pseudonim za granicą, który opisuje ten fenomen.

Mamy dwukrotnie więcej skrytek na przesyłki niż Wielka Brytania.

Reklama

W Polsce rynek automatów z przesyłkami ma się bardzo dobrze, a sam sprzęt cieszy się ogromną popularnością. Preferujecie dostawy bezkontaktowe i do skrytek. Ten sposób nie bez powodu jest przez Was uwielbiany.

Prostota systemu, liczne powiadomienia, możliwość odbioru o każdej porze dnia i to bez kontaktu z inną osobą, czy nawet możliwość łatwego zwrotu lub nadania samemu przesyłki. To uwielbiacie w automatach, oczywiście zaliczają się do tej grupy także liczne Paczkomaty od InPostu.

miniaturka z logiem InPost
źródło grafiki InPost

Najbliżej ludzi w Polsce

Według danych Unlimited Parcel Intelligence, w zasięgu 10 000 mieszkańców znajduje się 38 potencjalnych miejsc, gdzie możecie odebrać swoje paczki. Za Polską są Czechy z odpowiednio 34 miejscami odbioru, w Wielkiej Brytanii jest już ich tylko 15 przy takim zagęszczeniu ludzi, a w Niemczech już zaledwie 8.

Automaty paczkowe były świetnym rozwiązaniem w okresie trwania pandemii i dodatkowo przetrwały tą ciężką próbę utrzymania się na rynku, o czym nie można powiedzieć o niektórych mniejszych firmach.

Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej przychody z tej branży wzrosły w 2022 roku o 17 %. Od początku tego roku odnotowuje się wzrost dynamiki rynku w kategorii kurierów, ekspresów i paczek, a to dzięki dostawom do skrytek.

Według raportu Las Mile Experts, Brytyjczycy (45 000 punktów odbioru), Włosi (48 000), Francuzi (49 000) oraz Niemcy (51 000) posiadają większą liczbę punktów odbioru niż my (prawie 30 000). Głównie są to sklepy współpracujące z operatorami, gdzie można odebrać przesyłki.

Inpost paczkomat poznan konserwator zabytkow

Polska może się pochwalić liczbą 29 000 automatów paczkowych, gdzie jest to 2 razy więcej niż w Wielkiej Brytanii. Można to również nazwać bezpośrednią przyczyną nazywania naszej ojczyzny “Lockerlandem” za granicą.

Skrytki na przesyłki odmieniły Wasze życie z pewnością je ułatwiając, co pokazuje rosnący wzrost chętnych osób wybierających taką formę dostawy. Sama branża również ciągle się rozrasta o kolejne urządzenia. Ponad połowa zamówionych paczek trafia chociażby do Paczkomatów, ale również automatów innych firm.

A czy i Wy korzystacie z automatów paczkowych? Może nawet tych z InPostu? Dajcie znać w komentarzu.

Źródło: Money

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!