Koniec problemów OPPO i OnePlusa w Europie

Batalii nie było widać końca przez blisko trzy ostatnie lata. Mowa o OPPO i Noki, które oskarżały się o naruszenie patentów. Jednak “światło w tunelu rozbłysło” – obie strony doszły w końcu do porozumienia. Czas powrócić na rynek europejski.

Awatar Marta Urbaniak

Rozprawy sądowe trwały niespełna 3 lata od momentu pozwania OPPO przez Nokię o naruszenie patentów.

Powodem była kradzież opatentowanych technologii związanych z siecią 4G.

Po wielu latach doszło w końcu do porozumienia i podpisania globalnej umowy o wzajemnej licencji OPPO z Nokią.

Po oskarżeniu OPPO w 2021 roku przez Nokię o naruszenie patentów rozpoczęły się spotkania w sądzie zarówno w Europie, jak i w Azji. Taki obrót spraw zostawił swoje piętno najmocniej w 2022 roku w Niemczech, gdzie telefony OPPO oraz OnePlus zostały zakazane w sprzedaży.

Ale od czego się zaczęło? W 2018 roku doszło do złożenia przez Nokię kilkunastu pozwów o kradzież opatentowanych technologii związanych z siecią 4G. OnePlus i OPPO miały zaczerpnąć ”głębokiej inspiracji wykraczających poza patent” z rozwiązań Nokii dotyczących wysyłania i odbierania sygnału (wtedy) 4G.

Po długiej batalii, w tym roku po licznych negocjacjach, udało się dojść do porozumienia pomiędzy producentami. OPPO dwa dni temu podpisało globalną umowę o wzajemnej licencji z Nokią obejmującą standardowe patenty w zakresie 5G i innych technologiach komunikacji komórkowej. Taki obrót spraw zakończył spór i wszystkie rozprawy sądowe.

“Porozumienie to odzwierciedla wzajemne uznanie i szacunek dla własności intelektualnej drugiej strony oraz kładzie podwaliny pod przyszłą współpracę pomiędzy OPPO i Nokią. OPPO niezmiennie opowiada się za rozsądnymi opłatami licencyjnymi i długoterminowym podejściem do własności intelektualnej, które wspiera rozwiązywanie sporów poprzez polubowne negocjacje.”

– Feng Ying, Dyrektor ds. własności intelektualnej w OPPO

Smartfony z logiem OPPO i OnePlus będą mogły spokojnie powrócić na rynek niemiecki, choć pewnie nie stanie się to w ciągu zaledwie jednego dnia. Zgodnie z podpisaną umową OPPO będzie płacić Nokii opłaty licencyjne wraz z płatnościami wyrównawczymi za okresy braku płatności. Dokładne warunki zawarte pomiędzy stronami pozostają poufne.

“Jesteśmy zadowoleni z podpisania umowy licencyjnej z OPPO, która odzwierciedla wzajemny szacunek dla własności intelektualnej obu stron oraz inwestycji Nokii w badania i rozwój oraz wkład w otwarte standardy. OPPO jest jedną z wiodących firm na globalnym rynku smartfonów i z niecierpliwością czekamy na współpracę, aby dostarczyć kolejne innowacje użytkownikom na całym świecie. Nowa umowa – wraz z innymi ważnymi umowami dotyczącymi smartfonów, które zawarliśmy w ciągu ostatniego roku – zapewni długoterminową stabilność finansową naszej działalności licencyjnej.”

– Jenni Lukander, Prezes Nokia Technologies

Źródło: OPPO

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.