Koniec tanich Windowsów na Allegro!

Po wielu latach nastąpi ogromna zmiana w zapisach regulaminu serwisu. To koniec tanich Windowsów na Allegro, które cieszyły się sporym uznaniem

Awatar Mateusz Zelek

Po wielu latach nastąpi ogromna zmiana w zapisach regulaminu serwisu. To koniec tanich Windowsów na Allegro, które cieszyły się sporym uznaniem

Koniec tanich Windowsów na Allegro

Allegro zapowiedziało, że zabroni sprzedaży tanich kluczy do Windowsa. Z dniem 6 września 2021 roku do regulaminu wchodzi zapis zabraniający handlowaniem sprzedaży cyfrowego oprogramowania oraz licencji typu OEM. Jeśli sprzedawca chce dalej móc handlować takim towarem, musi wykazać, że pochodzi on w pełni legalnego źródła i sprzedawać go z konta firmowego. 

Ma to ukrócić funkcjonowanie piratów oraz naciągaczy, którzy pozyskują klucze z nielegalnego źródła. Allegro jednakże nie ustosunkowało się do kwestii sprzedaży dostępu do kont na platformy takie jak Steam czy Netflix. W tej chwili nie wiadomo czy nowe regulacje ukrócą także takie praktyki. Obecnie serwis jest zalany przez różnego rodzaju oferty za kilka złotych, które niejednokrotnie są zwykłym oszustwem.

Oficjalnie Microsoft wycenia swoje oprogramowanie na 629,99 zł, zatem nie ma się co dziwić, że oferty za Windowsa w cenie od 3 do 20 złotych były tak rozchwytywane. Wiele z tych kluczy pochodzi od firm, które masowo kupują licencje do sprzętu firmowego, a później nadwyżkowe, bądź utylizowane klucze wystawia na sprzedaż. Te są skupowane przez różnych handlarzy i wystawiane w serwisach aukcyjnych. 

Spór o oprogramowanie trwa od lat

Polska w latach 90. pomimo otwarcia się na zachód nie miała zbyt wielu firm zajmujących się legalnym oprogramowaniem. Nie była też na tyle atrakcyjnym krajem, aby duże korporacje międzynarodowe chciały tu inwestować. Dlatego królowało piractwo i to nawet do późnych lat 2000. W ostatnich latach wskaźniki piractwa regularnie spadają za sprawą różnych platform streamingowych czy licznych przecen na programy komputerowe oraz gry wideo.

Jednakże kością niezgody w tej kwestii od zawsze były ceny oprogramowania komputerów osobistych. Cena oryginalnego Windowsa od producenta dla wielu wciąż jest po prostu zaporowa, a zapotrzebowanie wzrosło po wprowadzeniu nowych zabezpieczeń przez Microsoft. Stąd ogromna popularność tanich kluczy do Windowsa, które pochodzą nie zawsze z legalnego źródła. 

Prawo także nie jest zawsze jasne w tej sprawie, ale popiera osoby prywatne. Przykładowo Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 3 lipca 2012 r. C-128/11 zezwala na odkupienie licencji z wycofanego komputera firmowego przez osoby prywatne. 

Jakie jest wasze zdanie w tej sprawie?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez