Do
góry
aptiode-google-play-android

Korzystasz z Androida? Twoje dane mogły paść łupem hakerów!

Włamania czy kradzieże danych w sieci przeszły już właściwie do porządku dziennego. Niestety źle to świadczy o poziomie zabezpieczeń wielu stron, firm czy aplikacji. Dziś na światło dzienne wyszedł kolejny duży wyciek danych, tym razem z serwisu Aptoide.

Jeżeli jesteście lub byliście posiadaczami smartfona, albo też tabletu z systemem Android to jest szansa, że kiedyś skorzystaliście ze sklepu Aptoide. Jest to pewnego rodzaju alternatywa dla klasycznego sklepu Play, z którego pobierzecie nawet niewspierane aplikacje.

↪ Promocje na Smartfony!

➡ Xiaomi w najniższej cenie!

➡ Cena iPhone 11 Pro

Jak donosi ZDNet hakerzy wykradli oraz udostępnili dane zarejestrowanych użytkowników tego serwisu. Według oficjalnego stanowiska hakerów, są oni w posiadaniu 39 milionów danych kont użytkowników, z czego ponad 20 milionów już zostało udostępnione. Co ważne, Aptoide twierdzi, że ich obecna baza użytkowników wynosi około 150 milionów.

Co takie znajdowało się wśród danych użytkowników? Informacje na tyle istotne, że można je zakwalifikować nawet, jako dane personalne, a są to adresy e-mail, hasła, imiona, daty rejestracji, data urodzin oraz adres IP, z którego dokonano rejestracji.

Jednocześnie według ustaleń, jakich dokonała redakcja ZDNet dane te pochodzą z okresu pomiędzy 21 lipca 2016, a 28 stycznia 2018. Nie jest jasne czy ten sam przedział czasowy dotyczy pozostałych, wciąż nieujawnionych danych. Jeżeli więc rejestrowaliście się w tej usłudze, lub macie, co do tego wątpliwości to koniecznie to sprawdźcie za pośrednictwem strony ➡ Have I’ve been pwned?

Znajdziecie tam też informacje o innych włamaniach czy kradzieżach waszych elektronicznych danych.

Możecie się jednak zastanawiać, dlaczego ludzie w ogóle korzystają z takich zewnętrznych źródeł aplikacji. W końcu w Google Play znajdują się one wszystkie. Jest to zarazem prawda i fałsz, bo o ile dla przykładu aplikacja Google Camera znajduje się w sklepie Google to jedynie posiadacze wybranych urządzeń mogą ją pobrać. W tym miejscu pojawiają się właśnie usługodawcy tacy jak Aptoide czy bardzo popularny APKPure, którzy dostarczają standardowe pliki .apk do instalacji na waszym smartfonie.

↪ Promocje na Smartfony!

➡ Xiaomi w najniższej cenie!

➡ Cena iPhone 11 Pro

Dla wielu jest to rozwiązanie wielu problemów, prawdopodobnie też usługi tego typu przeżyły swój renesans w momencie, kiedy Huawei stracił wsparcie usług Google i tym samym zasób aplikacji dostępnych na te smartfony znacznie się skurczył. 

Źródło: ZDNet

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!