Do
góry

Laptop czy tablet? Co lepiej wybrać?

W co lepiej zainwestować, gdy szukamy sprzętu mobilnego? Wybrać tablet, a może laptop z większą mocą obliczeniową, ale i większą wagą?

Szukając odpowiedniego sprzętu dla Was lub waszych najbliższych postanowiliśmy porównać różne wady i zalety obydwu typów urządzeń. Szczególnie, że granica pomiędzy tymi urządzeniami w ostatnim czasie zaciera się coraz bardziej. Dlatego specjalnie dla Was przeanalizowaliśmy, kiedy lepiej sprawdzi się tablet, a kiedy laptop.

Co jest lepsze?

iPad Pro
laptop tablet

Odpowiedź na tak postawione pytanie właściwie nie istnieje. Laptopy i tablety to sprzęty wciąż bardzo różne od siebie. W niektórych sytuacjach laptopy sprawdzą się lepiej od tabletów i analogicznie działa to też w drugą stronę. Niektórzy producenci usilnie starają się stworzyć sprzęty, które łączą zalety komputera i tabletu w jednym urządzeniu. Jednak jak na razie jeszcze się to nie udało. Przynajmniej w takiej formie, która mogłaby przejść do szerszego użytku.

Po drugiej stronie barykady są tablety, które stopniowo coraz bardziej zaczynają przypominać komputery. Takie firmy jak Apple, Samsung, Huawei czy Lenovo wręcz otwarcie to komunikują. Powoli odchodzą od przekonania, że nie wiadomo czym w zasadzie jest tablet i może on z powodzeniem zastąpić komputer w wielu zadaniach. Jednak jak można się spodziewać idą za tym pewne kompromisy.

Komputer VS Tablet: Wydajność

Porównanie komputerów i tabletów rozpoczniemy od tego, co widać na pierwszy rzut oka i co można porównać nawet nie wychodząc z domu, czyli oczywiście kwestie techniczne. Sprawa wydajności czy zastosowanego systemu operacyjnego to podstawowe informacje, które trzeba brać pod uwagę przy zakupie.

Procesor

procesor
laptop tablet

Jeszcze kilka miesięcy temu w tym segmencie zwycięzca mógłby być tylko jeden – laptop. Komputery osobiste przewyższały wydajnościowo każdy, nawet najpotężniejszy tablet, który można było kupić na tamten moment. Tak było jeszcze do niedawna, kiedy Apple zaprezentowało najnowsze iPady Pro. Umieścili tam bowiem ten sam procesor, co w najnowszych MacBookach Air czy też MacBookach Pro.

Architektura ARM było spotykana w tabletach od wielu lat. Jednak teraz bardzo zyskuje na znaczeniu i to nie tylko za sprawą mocy obliczeniowej. Z kolei laptopy wciąż mogą pochwalić się znacznie lepszymi parametrami w niektórych zastosowaniach czy możliwością instalacji dedykowanych kart graficznych. Mimo, że tablety prezentują coraz lepszą wydajność, szczególnie w przypadku Apple, to pod względem mocy obliczeniowej wciąż wygrywają klasyczne laptopy.

System operacyjny

Procesor to nie wszystko, równie ważny jest OS, który zarządza wszystkimi zadaniami. Odpowiedź na pytanie który lepiej wybrać jest mocno dyskusyjna i zależy stricte od tego, czego od danego sprzętu oczekujecie. Niektóre tablety jak na przykład Microsoft Surface, pomimo swojej formy działają w oparciu o Windowsa 10. Z drugiej strony, Apple wraz z nowymi iPadami pomimo użycia procesora, który powstał z myślą o komputerach, wciąż stosuje system mobilny.

Tablet Windows
laptop tablet

To właśnie od tego jaki OS znajduje się na danym sprzęcie zależy, jakie aplikacje będą na nim działać. W momencie, kiedy potrzebujecie pakietu biurowego, to nie jesteście ograniczeni danym systemem. Jeżeli natomiast do pracy czy nauki wymagane jest specjalne narzędzie. wtedy sprawa praktycznie rozwiązuje się sama. Dlatego w tej kategorii, przynajmniej na chwilę obecną nie możemy wskazać jednoznacznego zwycięzcy.

Mobilność

Kolejny aspekt, który bardzo często brany jest pod uwagę to mobilność. W tym wypadku nie ma się co oszukiwać, zwycięzca może być tylko jeden – tablet. Niezwykle cienkie konstrukcje rzadko przekraczające centymetr grubości wciąż pozostają bezkonkurencyjne nawet dla super cienkich ultrabooków.

Oczywiście dodanie do nich etui z dedykowaną klawiaturą nieco zwiększa rozmiar całego urządzenia, ale musicie pamiętać też o rozmiarze ekranu. Tablety z wyświetlaczem ponad 13-cali to rzadkość i często górna granica użyteczności. A właśnie od takich przekątnych rozpoczynają się powszechnie dostępne laptopy.

Wyświetlacz

Oceniając wyświetlacz trzeba mieć na uwadze kilka elementów. Nie będziemy tutaj wspominać o przekątnej, bo ta ma bezpośredni związek z mobilnością. Po pierwsze jest to typ matrycy. Obecnie na rynek trafiają wyświetlacze miniLED, natomiast w tabletach wciąż bardzo popularne są też AMOLED, OLED czy LCD. W przypadku laptopów nie ma tutaj wielkiego wyboru i najczęściej jest to klasyczny wyświetlacz LCD.

laptop tablet

Następna w kolejce jest rozdzielczość i jasność. W tym pierwszym przypadku należy się skupić, by ta nie spadała poniżej FullHD (1920 × 1080 px). Mogą się od tego zdarzać pewne wariacje, na przykład przy zastosowaniu innych proporcji ekranu niż 16:9. Jednak przy rozmiarach ekranów do około 13-cali w przypadku tabletów czy 17-cali dla laptopów jest to absolutne minimum. Wpływa nie tylko na komfort pracy, ale przy zastosowaniach profesjonalnych znacząco ułatwia pracę.

Na koniec pozostała jasność, która łączy się bezpośrednio z zastosowaną matrycą. Jeżeli potrzebujecie naprawdę jasnego wyświetlacza, to będziecie musieli się skupić na miniLED, który dopiero trafia na rynek. Nieco mniej jasne są wyświetlacze AMOLED i OLED. Natomiast na szarym końcu pozostają ekrany LCD z najniższą jasnością, które najczęściej spotkacie w laptopach. Tak więc zwycięzcami w tym wypadku zostają tablety.

Żywotność baterii

Tutaj podobnie jak w przypadku mobilności zwycięzca jest oczywisty. Tablety ze względu na zastosowanie procesorów w architekturze ARM bez najmniejszego problemu radzą sobie z działaniem nawet przez całą dobę, bez dostępu do ładowarki. To poziom, który jeszcze długo będzie poza zasięgiem laptopów z klasycznymi procesorami X86, mimo znacznie większych baterii. Jednak powoli się to zmienia.

Apple już rozpoczął konwersję swoich komputerów na te z układami ARM, co znacząco wpłynęło na czas pracy na baterii. Niektórzy producenci także próbują. Microsoft szczególnie wierzy w taką przyszłość, jednak Windows 10 wciąż nie jest na tyle dopracowany i kompatybilny, by w pełni zaspokoić potrzeby użytkowników w takiej wersji.

Łączność bezprzewodowa

laptop tablet

Tutaj podobnie jak wyżej komputery nie mają specjalnego pola do popisu. Co prawda obecność takich modułów jak Wi-Fi czy Bluetooth to standard, jednak LTE, nie wspominając już o 5G w laptopach, to wciąż rzadkość. Na tym polu znacznie lepiej wypadają tablety. Praktycznie każdy model oferuje coś więcej, niż tylko klasyczne Wi-Fi czy Bluetooth. Wraz z nowymi procesorami mobilnymi standardem staje się także 5G. Dlatego jeżeli stawiacie na wiele możliwości bezprzewodowej łączności, to tablety wygrywają.

Pamięć wbudowana

Ostatnim elementem, o którym wspominamy w porównaniu specyfikacji jest wbudowana pamięć. Tutaj laptopy w przytłaczającej większości deklasują tablety. Może nie wszystkie, ale ogromna większość mobilnych komputerów nie tylko ma wymienne dyski SSD, ale w ich obudowie znajduje się także miejsce na dodatkowe miejsce. Z kolei kupując tablet musicie zdecydować się na jedną wersję pamięci, często bez możliwości stałego rozszerzenia. W tym wypadku laptopy zwyciężają.

Komputer VS Tablet: Sposób użycia

Drugim aspektem po szeroko rozumianej wydajności jest sposób, w jaki nowy sprzęt planujecie wykorzystywać. Wiele zmienia fakt czy potrzebujecie go do rozrywki, pracy, nauki, a może wszystkiego w jednym.

Dla biznesu

laptop tablet

Do pracy w biurze czy też z domowej kanapy najlepiej sprawdzi się laptop, głównie za sprawą swojej konstrukcji. Większość tabletów, które można przetransformować w laptopa nie ma na tyle zwartej konstrukcji, by możliwa była wygodna praca. Inną sprawą jest większa liczba portów czy choćby obecność klasycznego portu miniJack. Do większości zastosowań biurowych laptop sprawdzi się znacznie lepiej. Niemniej jednak tablet może być bardzo wygodnym uzupełnieniem, szczególnie w trakcie podróży czy jako źródło mobilnego dostępu do Internetu.  

Na co dzień

Jak już pisaliśmy wyżej, tablety w odróżnieniu od laptopów mają przewagę w postaci znacznie większej mobilności czy dłuższego czasu pracy na baterii. Do codziennych zastosowań, które skupiają się przede wszystkim na rozrywce czy relaksie, tablet będzie znacznie lepszym wyborem. Dzięki swojej mobilności i czasie pracy na baterii nie potrzebuje stałego źródła zasilania, aby przy sporadycznym używaniu wytrzymać od kilku dni, do nawet tygodnia.

Do nauki

nauka
laptop tablet

Do nauki wciąż niezastąpionym wyborem pozostaje klasyczny laptop czy notebook. Ma to bezpośredni związek z programami czy możliwościami, jakich nie oferują tablety. Szybka edycja dokumentów to nie problem dla mobilnych urządzeń, ale uruchomienie nieco bardziej specjalistycznych programów już wyklucza ich zastosowanie. Dlatego w tym wypadku wybór laptopa będzie niezastąpiony.

Do wszystkiego

Na koniec urządzenie praktycznie do wszystkiego, od pracy, przez rozrywkę, a na nauce kończąc. W tym wypadku trzeba wziąć wszystkie za i przeciw wyżej wymienionych zastosowań. Oczywiście tak jak już pisaliśmy, praca czy nauka praktycznie wymaga specyficznych programów, które wciąż dostępne są jedynie na komputerach osobistych i brakuje ich na tabletach.

Jednak tablet może okazać się bardzo pomocnym dodatkowym urządzeniem, które w pewnych sytuacjach można zamienić z laptopem. Niestety nie jest to pełna alternatywa, której musicie być świadomi, jeżeli zdecydujecie się jedynie na tablet. W tym wypadku jedyną nadzieją jest Apple wraz z iPadami Pro, które być może już niedługo zostaną połączone z możliwościami desktopowego systemu.  

Co najlepsze?

Na to pytanie będziecie musieli ostatecznie odpowiedzieć sobie sami. Wszystko zależy od tego, do czego potrzebujecie danego urządzenia i w jakich warunkach będziecie z niego korzystać. Czasem opłaca się wybrać jedynie jeden model, a czasem powinniście rozważyć inwestycje w obydwa jednocześnie. Wszystko po to, by uzyskać najwięcej z danego ekosystemu. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

  • Jestem zwolennikiem laptopów. Od lat posiadam sprzęt od MSI, który idealnie mi się sprawdza. Laptop prezentuje się super, jest łatwy w obsłudze oraz jakość obrazu jest perfekcyjna – daje duży komfort użytkowania. Polecam zaglądać na stronę neonet, bo mają duży wybór i fajne promocje.

  • Laptop też może być lekki i poręczny. Z własnego doświadczenia wiem, że jak ktoś sądzi, że potrzebuje dotyku to przy windowsie zapomina, że go ma, bo nie ma sensu używać. Mój wybór padł akurat na laptop MSI podczas dobrych promek na neonet. Jakość wykonania lux.