Mapy Google i ich długa historia
Mapy Google (znane również jako Google Maps) to internetowy serwis mapowy, uruchomiony 8 lutego 2005 roku. Od ponad 17 lat serwis ten jest cały czas rozwijany, a na internetowym rynku raczej nie ma sobie równych. W głównej mierze pozwala on nam na wyszukiwanie konkretnych obiektów i budynków czy ustalanie trasy między określonymi punktami.
Aby wszystko mogło sprawnie działać, nad rozwojem serwisu od Google pracuje wiele zewnętrznych firm, jak np. Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych. Co więcej, w 2012 roku amerykańskie przedsiębiorstwo z Kalifornii, poinformowało, że nad wspomnianym projektem pracuje około 7100 pracowników.
Oprócz samej strony internetowej, Mapy Google są również dostępne w formie aplikacji na urządzenia mobilne (Android, iOS). Cały fenomen tej aplikacji nie opiera się jedynie na samych mapach, ale również na licznych, dodatkowych funkcjach. Mowa tutaj chociażby o usłudze Street View – która w maju obchodziła swoje 15 urodziny – czy Live View.
Oprócz tego warto wspomnieć o Kreatorze Map (możliwość edycji map), Moich Mapach (tworzenie własnych map) czy Profilu Firmy (wyświetlanie firm). Nie zabrakło również funkcji specjalnie dla fanów kosmosu, którzy mogą skorzystać z funkcji Google: Earth, Moon oraz Mars.
Nowości w Google Maps
Jak informowaliśmy w tekście z okazji 15 urodzin Street View, Google pracuje nad tym, aby użytkownicy ich map mogli dostać się gdziekolwiek sobie tylko zapragną. Jest to oczywiście nieco przesadzone stwierdzenie, bowiem wiadomo, że do pewnych miejsc użytkownicy wspomnianej funkcji nigdy nie będą mieli dostępu. Mimo tego, amerykański gigant chce dalszego rozwoju Street View, w czym pomóc ma przede wszystkim nowo zaprezentowany aparat!
Google Street View – mimo tego, że jest ważną usługą – nie jest jedynym aspektem, o który dba przedsiębiorstwo w Kalifornii. W ostatnim czasie odświeżona została karta „nowości w pobliżu”, dostępna w mobilnych aplikacjach. Do tej pory, pojawiały się tam zwykłe rekomendacje od Google, które teraz zostały zastąpione przez polecenia lokalnych przewodników. Co więcej, funkcja ta już od jakiegoś czasu była dostępna na Androidach, a dopiero niedawno trafiła na urządzenia od Apple.
Nie jest to jednak jedyna nowość od Google, o ile w ogóle tak można nazwać funkcję, która zawita w ich aplikacji z mapami. „Fotorealistyczne widoki z powietrza” początkowo „obsłużą” jedynie 100 budynków na całym świecie, ale z czasem wspomniana lista zdecydowanie się wydłuży.
Pomysł ten jednak jako pierwsze wprowadziło Apple, które dodało do swoich map opcję oglądania konkretnych lokacji w pełnym widoku 3D. Raczej nikt nie powinien mieć o to pretensji, a wręcz powinniśmy cieszyć się, że tego typu aplikacje wciąż się rozwijają.
Lokalni przewodnicy w Google Maps, czyli kim w ogóle są Ci ludzie
Lokalni przewodnicy to funkcja dostępna już od dłuższego czasu, ale jeśli ktoś nigdy się nimi nie zainteresował, to w zasadzie może nawet nie wiedzieć za co są oni odpowiedzialni. Warto więc przytoczyć to zagadnienie, zwłaszcza w momencie, gdy Google ostatnio „zwiększyło ich wartość”. Jak informuje firma, „lokalni przewodnicy pomagają milionom użytkowników odkrywać nowe miejsca, dzieląc się swoją wiedzą i wrażeniami z okolicy”.
Co najważniejsze, dzięki tej usłudze każdy z nas może bezinteresownie pomóc w „rozpromowaniu” naszej okolicy. Udostępniane przez nas opinie i zdjęcia często pomagają setkom ludzi w podejmowaniu decyzji, do jakiego lokalu powinni się udać, czy jakie muzeum najlepiej zwiedzić.
Oprócz samego recenzowania odwiedzonych przez nas lokali, otrzymujemy również możliwość prowadzenia dyskusji w komentarzach czy dodawania brakujących miejsc na mapie. I o ile nasze opinie w przypadku dużych, znanych firm teoretycznie nie mają dużego znaczenia, o tyle przy tych mniej popularnych, możemy rozpocząć „pozytywną lawinę” promocji danego lokalu!
Za publikowanie treści otrzymujemy punkty, które przydadzą się nam do zdobywania kolejnych poziomów naszego konta. Co więcej, na wyższych poziomach możemy otrzymać nagrody specjalne oraz wczesny dostęp do nowych funkcji Google!
ŹRÓDŁO: The Verge, Wikipedia, Lokalni przewodnicy Google Maps
Dodaj komentarz