Masz mniej niż 18 lat? TikTok wyłączy się po godzinie

Dużo czasu spędzamy dziś w sieci, a tym bardziej dotyczy to nastolatków. TikTok ma to na uwadze i wprowadza dzienny limit czasu używania aplikacji dla osób poniżej 18. roku życia. Będzie też coś dla dorosłych w tej kwestii – kontrola rodzicielska.

Awatar Marta Urbaniak

TikTok wprowadza dzienny limit używania aplikacji dla użytkowników poniżej 18. roku życia.

Czas występowania powiadomień będzie modyfikowany w zależności od wieku użytkownika.

Rodzice uzyskają łatwy dostęp do raportów, ale i ustawień czasu korzystania z aplikacji przez dziecko, które mogą modyfikować z pulpitu.

Miliony użytkowników dziennie korzystają z TikToka, a każdy z nas marnuje codziennie średnio 5h dziennie na komórce. Ostatnia afera firmy dotyczyła młodych osób i ich bezpiecznego używania aplikacji. A raczej problemu związanym z trendami panującymi na platformie, bo to te okazały się zagrażające zdrowiu i życiu młodych użytkowników.

Podjęto więc kroki, aby zminimalizować negatywne skutki korzystania z social mediów, a dokładniej TikToka. Zaktualizowano zasady społeczności i narzędzia bezpieczeństwa.

Spędzanie czasu na platformie ma być przyjazne dla użytkownika i z tą myślą wprowadzono limit czasu korzystania, aby ograniczyć nadmierne wystawianie się na nieodpowiednie treści.  Kontrolowanie z reguły nie jest dobre, ale tym razem ma na celu dobro użytkowników, którzy są najbardziej podatni na niebezpieczne treści.

W najbliższym czasie każdy użytkownik, który nie skończył 18 lat dostanie dzienny limit 60-minut na korzystanie z aplikacji. Po tym czasie aplikacja poprosi o ponowne zalogowanie. W ramach tej pro zdrowotnej inicjatywy nastolatkowie będą otrzymywać cotygodniowe raporty korzystania z aplikacji.

Gdy czas przyjemnie leci, to często nie macie poczucia kiedy ucieka tak szybko. Gdy macie świadomość jak wiele czasu spędzacie w Internecie, to lepiej możecie zarządzać czasem na to co wartościowe. A z kolei można ograniczyć czas na to, co pochłania bez końca Wasz czas, a koniec końców nic produktywnego z tego nie wychodzi.

W trosce o młodych ustawiono również status prywatnych kont dla osób w wieku 13-15 lat, tak aby mogły dostosować co ma być widoczne i dla kogo. A osoby dopiero od 16. roku życia mogą otrzymywać wiadomości prywatne. Streamowanie zostało przyznane tylko użytkownikom, którzy ukończyli 18 lat.

Kontrola rodzicielska otrzymała rozszerzenie

Rodzice osób nieletnich mogą dostosować im ograniczenie czasu w zależności od dnia tygodnia. Co pozwoli na ukierunkowanie uwagi dzieci w tygodniu na nauce i przyznanie im większej wolności na weekend.

Za sprawą pulpitu rodzice będą mieć wgląd w podsumowanie aktywności dzieci w aplikacji z podziałem na dzień i noc. Pomoże to w bardziej przejrzystym kontrolowaniu kiedy dochodzi do uruchomienia TikToka.

Kolejną przydatna funkcją w rękach rodziców jest wycieszanie powiadomień. Wiele osób boryka się z FOMO i gdy słyszy charakterystyczny dźwięk, to nie umie się oprzeć i nie sprawdzić “co przyszło na telefon”. Domyślnie osoby w wieku 13-15 lat od 21:00 nie będą nimi rozpraszane. Nastolatkowie w przedziale wiekowym 16-17 lat nie usłyszą żadnych dźwięków z aplikacji do godziny 22:00.

I ostatnia najważniejsza kontrola, to wgląd w wyświetlane przez pociechy treści. Poprzez wpisanie słowa czy wyszukanie po hashtagu będzie to możliwe, jednak na razie jest to w fazie testów.

Miłym aspektem jest przypomnienie, że nadeszła już noc. O ile dzień jest porą na naukę, to nie znaczy, że całą noc powinno się scrollować. Użytkownicy po 22:00 otrzymają powiadomienie, że nadeszła już późna pora i czas zakończyć swoją aktywność na TikToku. Można ją oczywiście zmodyfikować pod swój rytm funkcjonowania. Nocne marki nie będą poszkodowane.

Balans pomiędzy życiem online i tym realnym jest bardzo ważny, tym bardziej gdy tak łatwo się rozproszyć przez jedno powiadomienie i strach przed pominięciem czegoś. Technologia zawsze była konstruowana z myślą, aby ułatwiać życie i codzienne funkcjonowanie. Rozrywka również jest ważnym elementem, jednak korzystanie z niej powinno się odbywać w zdrowy sposób.

Źródło: informacja prasowa
Źródło miniaturki: Freepik

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez