Do
góry
Mate30_google (1)

Mate 30 bez dostępu do Usług Google!

Huawei już zaprezentował najnowsze smartfony z serii Mate, z modelem Mate 30 Pro na czele. Jednak ta premiera może okazać się bardzo trudna dla Chińskiego Giganta, szczególnie w Europie.

Huawei w związku z wpisaniem wraz z innymi podmiotami na tak zwaną “Czarną Listę” przez rząd USA. W konsekwencji Amerykańskie firmy zostały zmuszone do zaprzestania współpracy biznesowej z Chińską firmę. Jednocześnie oznacza to ogromne problemy na rynku smartfonów w związku z problematyczną współpracą z Google.

➡ Huawei Mate 20 Pro

Najnowsze modele z serii Mate 30 będą dostępne w Europie jednak bez preinstalowanych usług Google, czyli między innymi Google Play Store, które w zasadzie daje dostęp do milionów aplikacji. Już wcześniej pojawiały się informacje jakoby właśnie seria Mate 30 miała być pierwszą z rodziny urządzeń huawei, w której zabraknie usług Google. Teraz jednak te informacje potwierdził sam Richard Yu, CEO firmy Huawei.

Te informacje pochodzą bezpośrednio z konferencji prasowej z Niemiec, CEO stwierdził, że dział mobilny firmy Huawei był zmuszony zrezygnować z Google Mobile Services (GMS).

“We cannot use the Google Mobile Services core, we can use the Huawei Mobile Services (HMS) core,” explained Yu very briefly. “Today that’s because of a US ban that these phones cannot preinstall the GMS core, it has forced us to use the HMS Core running the Huawei app gallery on the Mate 30 series phones.”

Google Play Store to właściwie podstawowa aplikacja dla wszystkich korzystających z Androida, jest to też podstawy element licencji GMS, której właśnie Huawei nie mógł uzyskać dla serii Mate 30. Jest to niewątpliwie ogromny cios dla firmy, która w ostatnich latach była najszybciej rozwijającą się marką w dziedzinie urządzeń mobilnych na świecie.

➡ Huawei Mate 20 Pro

Oczywiście w przypadku wewnętrznego rynku Chińskiego nie ma to znaczenia, jednak w przypadku na przykład rynku Europejskiego wydanie smartfona pozbawionego dostępu do aplikacji może spotkać się z bardzo negatywnym odbiorem. Nie było też możliwości obejścia tego ograniczenia ze względu właśnie na ograniczenia licencyjne. Dlatego właśnie Huawei zdecydował się na inwestycję we własny sklep, czyli Huawei Mobile Services. Na ten moment przeznacza on na rozwój nowego sklepu około 1 miliarda $.

Jednocześnie na ten moment w sklepie z aplikacjami Huawei zostało zintegrowanych już ponad 45 tys. aplikacji, które znajdują się także w sklepie Play. Jest to jednak zaledwie kropla w morzu i wciąż większość najpopularniejszych aplikacji nie zostało przeniesionych na nową platformę. Oznacza to, że nie będzie łatwego sposobu na pobranie ich bezpośrednio z poziomu smartfona, przynajmniej jeśli chcemy korzystać z pewniejszych źródeł niż różnego rodzaju strony internetowe oferujące czyste wersje aplikacji. Jest to ogromne przedsięwzięcie dla Huawei by zachęcić poszczególnych deweloperów do pomocy przy tworzeniu zupełnie nowego sklepu z aplikacjami.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!