Meta prezentuje nowe gogle VR!

Meta prezentuje nowe gogle VR!

Nowe gogle VR były głównym tematem ostatniej prezentacji firmy Meta. Wszystkie z nich są na wczesnym etapie badań i nie wiadomo, kiedy mogłyby trafić do sprzedaży. Mimo to Meta zapowiada, że będą one lepsze od gogli Oculus Quest 2.

Ostatnie wątki związane z firmą Meta

Reklama

Firmy Meta oczywiście nie trzeba nikomu przedstawiać, mimo tego, że zmiana ta nastąpiła stosunkowo niedawno, bo w październiku 2021 roku. Nieco ponad miesiąc temu opisywaliśmy ostatnie ruchy spółki Marka Zuckerberga w kierunku rozwoju metaverse. Głównym wątkiem było wtedy udostępnienie gry Horizon Worlds na przeglądarki, z której wcześniej można było korzystać jedynie za pomocą gogli Oculus VR.

Najważniejszym osobom w firmie ewidentnie zależało na udostępnieniu tej funkcjonalności jak największej liczbie ludzi. Oprócz wersji przeglądarkowej informowali o założeniach, według których wersja mobilna również miałaby pojawić się jeszcze w tym roku. Swoje „pięć groszy” dodatkowo dołożyła wtedy rzeczniczka prasowa amerykańskiego przedsiębiorstwa, która zdradziła informację o „wczesnych rozmowach” na temat wprowadzenia gry na konsole.

Ostatnio Mark Zuckerberg ogłosił, że Facebook Pay zmienia się w Meta Pay, co w zasadzie niczego nie zmienia. Prezes firmy poinformował również, że portfel będzie umożliwiał między innymi tworzenie i kupowanie cyfrowej odzieży, filmów czy muzyki. Dzięki „portfelowi dla metawersji” właściciele konkretnych cyfrowych przedmiotów będą mogli w bardzo łatwy sposób udowodnić ich posiadanie. Sam Zuckerberg nie ma jeszcze pewności co do przebiegu procesu, więc raczej nie powinniśmy spodziewać się takiego rozwiązania zbyt prędko. Mimo to, firma zdążyła już udostępnić sklep z ubraniami dla cyfrowych postaci.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Metaverse już niedługo w naszym zasięgu!

Firma Meta w grudniu 2021 roku udostępniła darmową grę online w wirtualnej rzeczywistości metaverse. Do tej pory zagrać w nią mogli jedynie posiadacze gogli VR Oculus Quest. Jak poinformował wiceprezes Meta Platforms, wkrótce ma się to zmienić.

Czytaj artykuł

Meta i nowe gogle VR

Nowe gogle VR, a w zasadzie ich liczne prototypy, zaprezentowano na specjalnej prezentacji „Inside The Lab”. Meta po raz kolejny postanowiła udowodnić, że amerykański gigant nieprzerwanie dąży w jednym konkretnym kierunku – rozwoju metaverse. Oprócz spojrzenia na prototypy wspomnianych gogli, mieliśmy również okazję posłuchać wypowiedzi prezesa firmy – Marka Zuckerberga oraz głównego naukowca Reality Labs – Michaela Abrasha. Założyciel Facebooka stwierdził, że firma Meta coraz bardziej zbliża się do wykonania „wielkiego kroku naprzód w kierunku realizmu”.

Jednym z głównych poruszonych tematów był Project Cambria, czyli zestaw zaprezentowany w maju bieżącego roku. Dzięki kamerom o wysokiej rozdzielczości Cambria obsługuje VR i rzeczywistość mieszaną. Zuckerberg zapowiedział, że pojawią się dwie wersje tego zestawu – tańsza z nich będzie dla „wszystkich”, zaś ta druga otrzyma najnowsze technologie firmy i znajdzie swoje miejsce na „profesjonalnym” rynku.

Co projekt, to inne przeznaczenie

Oprócz już zaprezentowanej Cambrii, na prezentacji mogliśmy zobaczyć inne projekty w postaci Butterscotch, Starburst i Holocake 2. Celem zaprojektowania pierwszego z nich była próba stworzenia wyświetlacza jak najbardziej zbliżonego jakościowo do siatkówki oka.

Według Zuckerberga oferował on około 55 pikseli na stopień pola widzenia, aczkolwiek opisywany projekt został określony jako „niezdatny do wysyłki”. Podobne oznaczenia otrzymał drugi z prototypów – Starburst, który wykorzystuje lampę tworzącą oświetlenie o jasności 20 000 nitów. Ze względu na swoją niepraktyczność jest on wykorzystywany jako „poligon doświadczalny do dalszych badań i analiz”.

Ten projekt (Starburst) jest szalenie niepraktyczny, jeśli chodzi o kierunek rozwoju produktu pierwszej generacji, ale wykorzystujemy go jako poligon doświadczalny do dalszych badań i analiz. […] Celem tych wszystkich prac jest pomoc w określeniu, które rozwiązania techniczne pozwolą nam wprowadzić na tyle znaczące ulepszenia, że będziemy mogli zbliżyć się do wizualnego realizmu.

wypowiedź prezesa firmy Meta, Marka Zuckerberga
gogle vr meta - różne prototypy

Holocake 2 najbardziej wyróżnia się spośród wymienionych wcześniej projektów ze względu na jego potencjał, w kontekście możliwości wysyłania go do klientów. O ile Butterscotch i Starburst pełnią role placu zabaw do testowania możliwości, o tyle w przypadku Holocake 2 głównym celem Meta jest zmniejszanie wielkości i wagi urządzenia.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Czy Tesla pokaże robota jeszcze w tym roku?!

Dyrektor generalny Tesla – Elon Musk, poinformował, że firma skończy prace nad robotem jeszcze w tym roku. Jakby tego było mało, przekazał, że Optimus będzie gotowy do prezentacji już 30 września!

Czytaj artykuł

W ramach tego projektu inżynierowie starają się doprowadzić do momentu, w którym grubą soczewkę będzie można zastąpić płaskim panelem. Problemem jest jednak znalezienie odpowiedniego źródła światła, którym w tym wypadku miałby być laser. Zuckerberg przyznaje, że idealny laser „będzie bezpieczny, tani, wydajny i będzie pasował do smukłego zestawu słuchawkowego VR”.

Reklama

Mirror Lake, czyli kompletne gogle VR następnej generacji?

meta gogle vr - mirror lake

Butterscotch, Starburst i Holocake to urządzenia, które rzeczywiście istnieją. Sprawa ma się jednak nieco inaczej w przypadku Mirror Lake, czyli prototypu, który w zasadzie nigdy nie powstał. Sam projekt wygląda jednak niemal identycznie jak zwyczajne gogle narciarskie, co może świadczyć o dużym komforcie z użytkowania urządzenia.

Mirror Lake miałby być połączeniem możliwości trzech zaprezentowanych zestawów – rozdzielczości Butterscotcha, możliwości technicznych Starbursta oraz optyki Holocake 2. Sam Michael Abrash – główny naukowiec Reality Labs – stwierdził, że tak mógłby wyglądać kompletny system wyświetlania następnej generacji. Bardzo ciekawym dodatkiem tych gogli ma być specjalny zewnętrzny wyświetlacz, który „pokazywałby” innym ludziom nasze oczy!

ŹRÓDŁO: The Verge

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!