Moda według Adobe – ubierz się w cyfrową sukienkę

Moda według Adobe – ubierz się w cyfrową sukienkę

Wiecznie czujecie, że nie macie się w co ubrać? Chcielibyście mieć to samo ubranie, ale w innym wzorze lub kolorze? A może nie macie czasu lub ochoty na przymierzanie nowych rzeczy? Adobe już nad tym pracuje

Podczas konferencji Max Adobe przedstawiło innowacyjny projekt cyfrowej sukienki.

Strój składa się z małych łusek, które tak naprawdę są małymi ekranami. Płótno tworzące sukienkę jest inteligentnym materiałem, ponieważ zbudowane jest z tego samego ciekłego kryształu, co w inteligentnych oknach.

Ubranie można kontrolować pilotem i za jednym przyciskiem można zmienić kolor lub wzór swojego stroju. Sukienka wyświetla nie tylko obrazy, ale i animacje.

Reklama

W zeszłym tygodniu odbyła się doroczna konferencja Max, na której zaprezentowała się firma Adobe. Gigant oprogramowania przedstawił swoje najnowsze projekty – jedenaście prototypów narzędzi i funkcji, zbudowanych na bazie sztucznej inteligencji. Rozwój tych innowacji jest wpisany w ramy tzw. programu “Sneak”. Jednak to nie software zachwycił publiczność – największym zaskoczeniem stała się zmieniająca wzory cyfrowa sukienka. Jak to określiła sama firma, jest to efekt projektu, który tchnął “życie w materiał”

Na poniższym filmie z konferencji widzimy badaczkę Adobe Christine Dierk, która ma na sobie sukienkę bez ramiączek. Na pierwszy rzut oka ubranie wygląda jak zwykła sukienka koktajlowa. Jednakże, po kliknięciu przez Christine przycisku pilota strój zaczął zmieniać swój wygląd

Interaktywna sukienka została stworzona w ramach Projektu Primrose (z języka angielskiego: pierwiosnek). Ma na celu połączenie technologii i mody w taki sposób, by móc kontrolować wygląd swojego stroju. Wbrew pozorom nie jest to zwyczajna sukienka – jest to płócienne ubranie, które dzięki “elastycznym wyświetlaczom tekstylnym” zamienia się w ekran zdolny do zaprogramowania. A można ją kontrolować tylko jednym kliknięciem. Co więcej, produkt może wyświetlać nie tylko wzory statyczne, ale i animacje, z pojawiającymi się i znikającymi formami. 

Jak widać na zdjęciach, sukienka składa się ze swego rodzaju łusek – dużych cekinów. Tak naprawdę są to wyświetlacze, które są w stanie zmieniać kolory i kształty w dowolny sposób. Płótno, dzięki tym odblaskowym częściom rozpraszającym światło, jest przykładem inteligentnego materiału. W swoim działaniu wykorzystuje ciekły kryształ polimerowo-dyspersyjny (PDLC): to jeden z najnowocześniejszych produktów, stosowanych obecnie głównie w inteligentnych oknach. PDLC to nieemisyjny materiał, który ma niski pobór mocy, a pozwala na tworzenie dowolnych wzorów i szybkie rozproszenie światła. Mówiąc krótko: sukienka jest zbudowana z malutkich ekranów.

Źródło grafiki: jingdaily.com.

Cybersukienka z projektu Primrose jest przykładem tego, jak inteligentne materiały mogą zmienić branżę technologiczną – ale i więcej. W końcu produkt Adobe pozwala nie tylko na nagłą i natychmiastową zmianę wyglądu, gdy będziemy mieli na to ochotę. Dzięki niemu możemy również wyświetlać na sobie całą paletę obrazów i kolorów, jakie tylko chcemy. Użytkownik będzie miał też w zasięgu ręki nieograniczoną liczbę strojów, jednocześnie fizycznie posiadając tylko jedną sukienkę. Brzmi futurystycznie pięknie, prawda? :) 

Sukienka zmieniająca wzory i kolory poprzez technologię jest tylko jedną z najnowszych propozycji Adobe. Wszystkie zapowiedzi i nowinki można śledzić na bieżąco na platformie Adobe Sneaks. FIrma robi to po to, by wyczuć zainteresowanie opinii publicznej, ale i zaprezentować odbiorcom pewien zwiastun, nad czym naukowcy obecnie pracują. Sneaks pokazują również, w jakim kierunku rozszerza się technologia i jaka może być jej prawdopodobna przyszłość. Feedback ze strony widzów, naukowców czy też rynku daje wymierne bodźce, które pozwalają na pchnięcie rozwoju w konkretną stronę. Oczywiście, nie każda z tych propozycji pojawia się potem w katalogu narzędzi Adobe. Sneaks ukazują jednak, jak przyszłość może wyglądać, jeśli pójdziemy w tym, a nie innym kierunku. 

Futurystyczna sukienka pozwala zmienić design tylko jednym kliknięciem? Brzmi jak marzenie. I mam nadzieję, że firma Adobe to marzenie spełni. Pozostaje tylko pytanie – jak tę sukienkę się pierze?

Źródło: Elle.pl; Independent.co.uk

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!