Największe spadki na rynku kart graficznych, koniec wysokich cen? 

Największe spadki na rynku kart graficznych, koniec wysokich cen? 

Chociaż powodów spadku cen oraz popytu na sprzęt elektroniczny jest wiele, to faktem jest, iż tak źle nie było od dawna. Trzeci kwartał, zwykle okres wzmożonego wykupu kart graficznych, wyróżnia się ciszą na tle poprzednich lat. 

Jak bardzo zwinął się rynek?

Reklama

Zgodnie z raportem firmy Jon Peddie Research (JPR) ogólne wyniki sprzedaży dawno nie prezentowały się tak fatalnie. W czasie od lipca do września do odbiorców trafiło łącznie 75,5 milionów urządzeń. W tym roku ogólnie sprzedano 19% mniej procesorów oraz 25,1% mniej kart graficznych wszelkiego rodzaju. Ogromny spadek zaliczyły także notebooki, których sprzedano aż trzydzieści procent mniej, niż rok temu. To największy odnotowany spadek w sprzedaży od recesji w 2009 roku. 

Przez ostatni rok można zaobserwować stały spadek popytu na sprzedaż kart graficznych oraz procesorów

Najmocniej na ogólnym spadku straciło AMD, które zanotowało spadek 8,5% udziałów na rynku. ,,Czerwoni” sprzedali w tym roku niemal i 50% mniej.  Nvidia również ucierpiała, spadając o 1,86% i notując niższą o niemal 20% sprzedaż. Jedynym wygranym w obecnej sytuacji jest Intel, mający praktyczny monopol na rynku zintegrowanych kart graficznych. Niebieski gigant zagarnął udziały innych firm, rosnąc o 10% w ogólnym obrocie na rynku. 

Najwięcej w obecnej sytuacji zyskał Intel, którego udział w rynku zależy głównie od sprzedaży zintegrowanych układów graficznych

Co się stało? 

Jest wiele czynników, jakie wpływają na obecną sytuację na rynku, lecz można określić ją jako ,,czkawkę pocovidową”. Jon Peddie, prezes publikującego raport JPR, zauważył że trzeci kwartał zwykle jest najlepszym okresem dla dostawców GPU i CPU. Wyniki, mimo spadków w drugim kwartale, były znacznie niższe od oczekiwań głównych producentów. 

Widoczne w Q3 spadki sprzedaży są kontynuacją ogólnego trendu

Firmy prześcigają się w podawaniu przyczyn spadków: najczęściej za powód podaje się koniec masowego wydobycia kryptowalut oraz inflację. Ważnym czynnikiem jest też chińska polityka zerowej tolerancji, tamtejsza recesja i sankcje USA, oczekiwanie na nowe modele kart i zapełnienie magazynów. Chociaż jest to cios dla producentów, to sytuacja ta nie była niemożliwa do przewidzenia: rynek musiał odreagować długi okres przewartościowania kart graficznych. 

Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że dostawy w czwartym kwartale jeszcze spadną, ale ASP wzrośnie, sklepy będą dobrze zaopatrzone i wszyscy będą mieli szczęśliwe święta.

Jon Peddie, Przewodniczący JPR

Obecna sytuacja, chociaż może prognozować dalsze spadki cen, najprawdopodobniej zmusi producentów do zaciśnięcia pasa i zwiększenia ceny obecnych układów, by odrobić straty wynikłe z zmniejszonego popytu. Rynek sprzętu komputerowego uległ od czasów pandemii COVID-19 nieodwracalnym zmianom i obecne perturbacje, choć są echem tego z poprzednich lat, mogą jeszcze wybrzmiewać w przyszłości.

Źródło: JPR

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!